SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG: zimą gazu nie zabraknie

Nie ma zagrożenia ograniczenia dostaw gazu tej zimy. PGNiG ma pełne magazyny, a dodatkowo na początku przyszłego roku będzie dysponowało dodatkową powierzchnią do wypełnienia. Sezon grzewczy oraz zwiększona produkcja nawozów przed wiosną sprawiają, że zapotrzebowanie na gaz zimą wzrasta ponad czterokrotnie w stosunku do lata.

 – W naszej opinii zima będzie bezpieczna pod względem ogrzewania. Zapasy w tej chwili mamy prawie wypełnione w 100 proc. – mówi Jacek Murawski, wiceprezes ds. finansowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Zapewnia, że nie będzie powtórki z poprzednich sezonów, gdy zdarzały się ograniczenia w dostawach paliwa. Minionej, mroźnej zimy na wniosek Gaz-Systemu, PGNiG wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu do Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy. Wówczas na koniec stycznia w podziemnych magazynach gazu PGNiG zgromadzone było 1,177 mld m sześc. gazu.

Z kolei pod koniec 2009 roku magazyny koncernu były wypełnione gazem w ok. 70 procentach. To groziło tym, że mogło zabraknąć 0,4-0,5 miliarda metrów sześciennych paliwa. Problemy wynikały z przedłużających się negocjacji z Gazpromem dotyczących nowej umowy gazowej, która miała zwiększyć dostawy z Rosji. Z podobnymi problemami PGNiG borykał się od 2003 roku, kiedy w wyniku porozumienia między Moskwą a Warszawą zmniejszono dostawy w ramach „kontraktu jamalskiego".

Tym razem w magazynach zgromadzono przed zimą  1,8 mld m sześc. Dodatkowo pojawią się nowe powierzchnie i ilość zapasów zostanie znacznie zwiększona.

 – Mówimy o magazynie Kosakowo i Wierzchowice. W Wierzchowicach zamierzamy mieć w przyszłym roku prawie 1,2 mld m sześc. pojemności.  Jest to nowy magazyn,  a odbiór końcowy planowany jest na początku roku – zapowiada Jacek Murawski.

W wierzchowickim magazynie znajduje się już 600 mln m sześc. błękitnego paliwa,  a docelowo znaleźć może się w nim dwa razy więcej. To zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Z kolei Podziemny Magazyn Gazu Kosakowo, zlokalizowany w województwie pomorskim, docelowo będzie mógł pomieścić 250 mln m sześc. Inwestycja ma zostać zakończona w 2021 r.

 – Obecny poziom zapasów, biorąc pod uwagę, że nasza konsumpcja w czwartym czy pierwszym kwartale wynosi około 3 mld sześc., pozwala na to, by bilans gazu był zabezpieczony – informuje wiceprezes.

Całkowita pojemność polskich magazynów wynosi 1,8 mld m sześc. W ramach testowania budowanych nowych pojemności magazynowych, do kwietnia 2014 r. przybędzie dodatkowo 650 mln m sześc.  Rocznie Polska zużywa 14,8 mld m sześc. gazu.

Dołącz do dyskusji: PGNiG: zimą gazu nie zabraknie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl