SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Philips: zysk w dół, 4,5 tys. pracowników do zwolnienia. Co z biznesem TV?

Philips Electronics zaprezentował swoje wyniki finansowe za III kwartał 2011 roku. Firma zanotowała duży spadek zysku i zapowiedziała zwolnienie 4,5 tys. osób. Niepewna jest przyszłość biznesu telewizyjnego producenta.

Philips: zysk w dół, 4,5 tys. pracowników do zwolnienia. Co z biznesem TV?

Redukcja zatrudnienia to jeden z elementów zapowiedzianego we wrześniu programu cięcia kosztów, który ma do 2013 roku przynieść Philipsowi 800 milionów euro oszczędności (więcej na ten temat).

Największy europejski producent elektroniki użytkowej ogłosił, że z pracą pożegna się 1,4 tys. pracowników zatrudnionych w Holandii. Jak na razie nie wiadomo gdzie zlikwidowanych zostanie pozostałych 3,1 tys. etatów.

Philips poinformował także, że negocjacje prowadzone z przedsiębiorstwem TPV Technology w sprawie przeniesienia biznesu telewizyjnego firmy do spółki joint venture są "intensywne i konstruktywne", ale "trwają dłużej niż pierwotnie zakładano".

Przypomnijmy, że o przyjęciu warunków umowy, w ramach której 70 proc. akcji nowej spółki ma należeć do TPV, a 30 proc. pozostać własnością Philipsa, poinformowano w kwietniu (więcej na ten temat). Zamknięcie transakcji miało nastąpić do końca bieżącego roku. "Gdyby nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia, Philips rozważy alternatywne opcje" - stwierdził Frans van Houten, dyrektor wykonawczy holenderskiej firmy.

W III kwartale bieżącego roku zysk netto Philipsa sięgnął 76 milionów euro, w porównaniu do 524 milionów euro zysku w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W tym samym czasie o 1 proc. zmniejszył się także przychód firmy, z 5,46 do 5,39 miliarda euro. W Europie Zachodniej przychód firmy spadł o 5 proc. (z 1,55 do 1,48 mld euro), a w Ameryce Północnej o 6 proc. (z 1,76 do 1,65 mld euro), podczas gdy na rynkach rozwijających się wzrósł o 5 proc. (z 1,77 do 1,85 mld euro).

Philips poinformowała też, że na koniec września bieżącego roku zatrudniał 120.852 pracowników, w porównaniu do 120.351 na koniec II kwartału i 113.350 rok wcześniej.

Jednocześnie firma podtrzymała swoje cele, w ramach których do 2013 roku jej przychód ma wzrosnąć o 4-6 proc., a EBITA o 10-12 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Philips: zysk w dół, 4,5 tys. pracowników do zwolnienia. Co z biznesem TV?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl