SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pierwsze radio po kaszubsku

Radio Kaszëbë - rozgłośnia dla mieszkańców Kaszub - rozpoczęła nadawanie

Od 18 grudnia można słuchać pierwszej w Polsce stacji radiowej, która nadaje w języku kaszubskim - Radio Kaszëbë. Jej właścicielem jest Stowarzyszenie Ziemia Pucka.

Emisja odbywa się z nadajników w Chwaszczynie i Rekowie, na częstotliwościach 98,9 i 92,3 FM.

W programie, zgodnie z koncesją, tematyka lokalna z elementami audycji dla mniejszości kaszubskiej ma zajmować nie mniej niż 10 proc. Ambicją jest, by proporcje te były większe., około 20%.

Główną grupą docelową radia są osoby w wieku 30-45 lat a muzyka to głównie utwory z lat 80. i 90.  Wyjątek to soboty, gdy będzie grana muzyka  dance, by przyciągnąć młodych słuchaczy.

W rozgłośni pracuje 12 osób, w tym sześciu dziennikarzy.

- Emisja próbna potrwa do lutego, kiedy zostanie nam przydzielony numer koncesji, po dokonaniu niezbędnych uzgodnień międzynarodowych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP). Docelowy zasięg radia, w trakcie emisji próbnej ograniczony o 50%, to powiat pucki, wejherowski oraz północna częśc powiatu kartuskiego. Nadawanie rozpoczniemy na częstotliwościach 98,9 i 92,3 FM - mówi Tomasz Żuroch-Piechowski, Redaktor Działu Informacyjno-Kulturalnego.

- Prócz tego pragniemy, by nasza rozgłośnia stała się medium, które będzie przybilżać historię oraz współczesne problemy i radości Kaszubów i innych mieszkańców regionu. Z tego powodu zwracam się do Państwa z serdeczną i gorącą prośbą o nadsyłanie nam materiałów informacyjnych na temat Waszej działalności, planowanych imprez, indywidualnych osiągnięciach zawodowych związanych z profilem naszej stacji itp - dodaje Żuroch-Piechowski.

Dyrektorem programowym stacji jest Karol Miller. Stacja będzie finansowana przez stowarzyszenie i wpływy z reklam. Reklamy ma zbierać utworzona Agencja Media Kaszebe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwsze radio po kaszubsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl