SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Pierwszy biznes - wsparcie w starcie” - tanie pożyczki dla studentów-przedsiębiorców

20,5 mln zł czeka na absolwentów i studentów ostatniego roku szkół wyższych, którzy chcą otworzyć własne firmy i zaciągnąć na ten cel niskooprocentowane – tylko 0,69% w skali roku - pożyczki. Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” obejmuje na razie tylko województwa małopolskie, mazowieckie i świętokrzyskie, ale od 2014 r. tego typu pożyczki mają być dostępne także w kolejnych regionach.

Bank Gospodarstwa Krajowego, działający na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podpisał właśnie umowy z pośrednikami finansowymi, którzy od listopada mają udzielać pożyczek w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, przeznaczonych dla absolwentów i studentów ostatniego roku studiów (licencjackich lub magisterskich).

Program rusza na razie tylko w trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Przy czym nie ma znaczenia, gdzie trwają lub zostały zakończone studia – decydujące jest miejsce zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Przewiduje się, że w 2014 r. program obejmie pozostałe województwa.

Gdzie można ubiegać się o pożyczki

 

woj. małopolskie

Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej (MFES)

ul. Rakowicka 10b/10 (III piętro), 31-511 Kraków

tel.: 12 423 76 05

mail: biuro@mfes.pl, www.mfes.pl

 

woj. mazowieckie

Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. (MRFP)

ul. Hoża 86 (II piętro) lok. 211, 00-682 Warszawa

tel.: 22 890 04 26

mail: pozyczki@mrfp.pl, www.mrfp.pl

 

woj. świętokrzyskie

Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach (FARR)

Starachowice

ul. Mickiewicza 1a, 27-200 Starachowice

tel. 41 274-46-90

mail: farr@farr.pl, www.farr.pl

Kielce

ul. Warszawska 21 (II piętro) pokój nr 9, 25-512 Kielce

tel./fax 41 345-05-33

mail: kielce@farr.pl, www.farr.pl

 

 Źródło: BGK

O niskooprocentowane pożyczki mogą starać się niepracujący absolwenci szkół wyższych (w ciągu 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu) i niepracujący studenci ostatniego roku studiów wyższych.

Absolwenci nie muszą być zarejestrowani jako bezrobotni, zobowiązani są jedynie przedstawić oświadczenie o pozostawaniu bez pracy oraz dyplom (przy czym dopuszczalna jest praca na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło). O pożyczkę mogą się także ubiegać osoby, które już prowadziły działalność gospodarczą, pod warunkiem jednak, że została ona zakończona co najmniej rok przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Pożyczki udzielane w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” są korzystne pod względem oprocentowania – ma ono wynosić 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, która obecnie kształtuje się na poziomie 2,75%. Oznacza to, że oprocentowanie pożyczek wyniesie tylko 0,69% w skali roku. Co więcej, absolwenci mają nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów, takich jak prowizja za rozpatrzenie wniosku czy za późniejszą obsługę lub wcześniejszą spłatę pożyczki. W BGK zapewniają, że jedynym kosztem dla pożyczkobiorcy będą odsetki.
 

Maksymalna kwota pożyczki na rozpoczęcie działalności to 60 tys. zł. Jeśli jednak działalność zamierzają prowadzić wspólnie na przykład 3 osoby, to każda z nich może złożyć odrębny wniosek o pożyczkę, dzięki czemu łączne finansowanie wyniesie w tym przypadku 180 tys. zł. Dosyć długi jest także okres spłaty (do 7 lat), dzięki czemu rata będzie relatywnie niska i umożliwi startującym przedsiębiorcom zachowanie płynności finansowej. Pomoże w tym również karencja w spłacie kapitału, możliwa nawet do roku czasu. Natomiast po 3 miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych młodzi przedsiębiorcy mogą starać się o pożyczkę uzupełniającą do 20 tys. zł, przeznaczoną na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego (oprocentowaną tak samo, jak pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej). Jeśli przedsiębiorca utworzy stanowisko pracy dla bezrobotnego wskazanego przez urząd pracy i utrzyma je przez minimum rok, jednocześnie regularnie spłacając swoje zobowiązania, ma możliwość umorzenia pozostałej do spłaty kwoty kapitału. Minusem pożyczki są jej zabezpieczenia. Podstawowe to weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie dwóch osób fizycznych. To drugie może stanowić spory problem i wręcz uniemożliwić zaciągnięcie kredytu nawet w sytuacji, gdy absolwent będzie miał zdolność kredytową.

 


Wniosek o pożyczkę zostanie udostępniony przez pośredników finansowych na ich stronach internetowych po ogłoszeniu naboru wniosków. Ocena wniosku ma zostać przeprowadzona w ciągu 14 dni od momentu otrzymania poprawnie wypełnionego i kompletnego wniosku o pożyczkę.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Dołącz do dyskusji: „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie” - tanie pożyczki dla studentów-przedsiębiorców

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aga
przepraszam a kiedy poznań?
odpowiedź
User
Kuba
Jeśli chodzi o Warszawę i Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy to osoby prowadzące bardzo niekompetentne. Poświęciłem ponad miesiąc na zbieranie dokumentów i pisanie wniosku, okazało się, że nie mogę uczestniczyć w projekcie z powodu o którym nie poinformowano mnie na początku pisania wniosku.
odpowiedź