SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Barełkowski wśród pięciu kandydatów odrzuconych z konkursu na prezesa Telewizji Polskiej

Do konkursu na prezesa Telewizji Polskiej zgłosiły się 23 osoby. We wtorek Rada Mediów Narodowych po weryfikacji formalnej odrzuciła pięć aplikacji, m.in. Piotra Barełkowskiego - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Zgłoszenia do konkursu na prezesa Telewizji Polskiej można było przesyłać do 15 września. Kandydaci nie muszą mieć żadnego stażu na stanowiskach kierowniczych, wymagane są natomiast wyższe wykształcenie i kompetencje w zakresie radiofonii i telewizji, a także kilka kryteriów standardowych w rekrutacjach do pracy w sektorze państwowym, m.in. niekaralność (za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe), pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie w pełni z praw publicznych). W zgłoszeniu powinien znajdować się list motywacyjny opisujący krótko jego strategię działania TVP.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, aplikacje przesłały 23 osoby. Najbardziej znanymi kandydatami są Jacek Kurski (obecny prezes TVP), Małgorzata Raczyńska-Weinsberg (była szefowa TVP1, obecnie doradca zarządu TVP), Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor TV Biełsat), Krzysztof Skowroński (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prezes Radia Wnet), Piotr Barełkowski (współzałożyciel i były prezes Telewizji Republika), Bogdan Czajkowski (publicysta i reżyser) i Grzegorz Braun (reżyser i polityk).

We wtorek Rada Mediów Narodowych przeprowadziła weryfikację zgłoszeń pod względem formalnym. W efekcie z konkursu wyeliminowano pięciu kandydatów, m.in. Piotra Barełkowskiego, w których zgłoszeniach nie było wszystkich wymaganych dokumentów. Wbrew nieoficjalnym informacjom z tego powodu nie odpadł natomiast Grzegorz Braun.

W środę członkowie Rady Mediów Narodowych ocenią aplikacje pod względem merytorycznym (przewodniczący RMN Krzysztof Czabański stwierdził, że chodzi głównie o doświadczenie kandydatów w branży telewizyjnej) i wybiorą osoby, które zostaną zaproszone do trzeciego etapu - rozmów kwalifikacyjnych. W regulaminie konkursu nie określono, ile osób może znaleźć się w tym etapie. Krzysztof Czabański zaznaczył jednak, że jego zdaniem do rozmów zostanie wskazanych maksymalnie 10 kandydatów.

Rozmowy kwalifikacyjne będą dotyczyć głównie wiedzy kandydatów z zakresu zarządzania (zwłaszcza spółkami z udziałem Skarbu Państwa), mediów elektronicznych (zwłaszcza telewizji) oraz realizacji interesu publicznego w mediach, a także wiedzy ogólnej z kultury i zagadnień życia społecznego i gospodarczego oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata. Kryteriami oceny kompetencji kandydatów będą: doświadczenie w zarządzaniu, wykształcenie i uprawnienia zawodowe; dotychczasowa rzetelność zawodowa dająca rękojmię należytego wykonywania zadań mediów publicznych oraz motywacja do starania się o funkcję prezesa Telewizji Polskiej. W przypadku Jacka Kurskiego dodatkowym kryterium będzie ocena jego pracy jako prezesa TVP.

Po rozmowach członkowie Rady Mediów Narodowych wybiorą kilku najlepszych kandydatów, ustalą ich ostateczną kolejność i zaproponują funkcję prezesa osobie z pierwszego miejsca. Gdyby nie zgodziła się objąć stanowiska, propozycję otrzyma kandydat z drugiej pozycji. Rada Mediów Narodowych może w każdym momencie zakończyć konkurs bez wyłonienia kandydatów, o ile poda uzasadnienie.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do 15 października, ponieważ najpóźniej wtedy upłynie obecna kadencja Jacka Kurskiego, o czym Rada Mediów Narodowych zdecydowała na początku sierpnia. Nowy zarząd Telewizji Polskiej będzie składał się tylko z prezesa (teraz członkiem zarządu firmy jest Maciej Stanecki).

Po wybraniu prezesa TVP Rada Mediów Narodowych ogłosi analogiczny konkurs na prezesa Polskiego Radia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Barełkowski wśród pięciu kandydatów odrzuconych z konkursu na prezesa Telewizji Polskiej

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dziennikarz
Czy Rada Mediów Narodowych nie może podać wszystkich nazwisk, które zgłosiły się do konkursu? Podobno wszystko miało być jawne.
odpowiedź
User
Iwona
No, a jak z karalnością Brauna? Jego przepisy nie obowiązują? A co z finansowaniem przez SDP prywatnej gazetki pana Skowrońskiego?
odpowiedź
User
lssrs
@dziennikarz
Ale po co? I tak wiadomo, kto ma największe szanse na wygraną :)
odpowiedź