SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Gliński zapłacił zaległy abonament rtv, gdy resort kultury ogłosił nowelizację ustawy abonamentowej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na początku marca br. zapłacił zaległy abonament radiowo-telewizyjny za 16 miesięcy. W tym czasie kierowany przez Glińskiego resort opublikował projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, mające uskutecznić pobór tej daniny od klientów płatnej telewizji.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowegoArticle

Jak dowiedział się „Super Express”, na początku marca br. Piotr Gliński zapłacił abonament rtv za okres od listopada 2015 do czerwca br. Kosztowało to 448,85 zł. Tabloid dotarł do dowodu tej wpłaty, a jego ustalenia potwierdziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W marcu br. resort ogłosił projekt nowelizacji ustawy abonamentowej (prace nad nim bezpośrednio koordynuje wiceminister Paweł Lewandowski). Proponowane przepisy zakładają, że aby uszczelnić pobór abonamentu od klientów płatnej telewizji, dostawcy tej usługi - czyli sieci kablowe i platformy cyfrowe - będą przekazywali Poczcie Polskiej ich podstawowe dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy). Zaraz po wejściu w życie przepisów mają dostarczyć całe bazy swoich użytkowników, a potem informować o nowych umowach.

Nowelizację mocno krytykuje branża telewizyjna, zwłaszcza operatorzy płatnej telewizji i zrzeszające je organizacje, które m.in. zwróciły się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o notyfikację tych przepisów. Na początku czerwca projekt przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie i został skierowany do komisji kultury i środków przekazu, która jak na razie się nim nie zajęła. Według „Gazety Wyborczej” rząd postanowił wstrzymać prace nad nowelizacją, bo obawia się, że jej wprowadzenie wywoła spore niezadowolenie społeczne.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje już projekt nowej ustawy abonamentowej, zgodnie z którą ta danina ma być pobierana od każdej dorosłej osoby (oprócz tych zwolnionych od tego) z zeznaniami podatkowymi lub składkami na KRUS. Piotr Gliński stwierdził, że w takim przypadku opłata abonamentowe będzie wynosić ok. 8 zł miesięcznie. Takie przepisy muszą zostać notyfikowane przez Komisję Europejską, więc najwcześniej zostaną wprowadzone z początkiem 2019 roku.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pod koniec maja podała, że od stycznia br. liczba osób terminowo płacących abonament wzrosła o 155,1 tys., do 1,4 mln.

W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Gliński zapłacił zaległy abonament rtv, gdy resort kultury ogłosił nowelizację ustawy abonamentowej

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Nie mam żadnej wątpliwości, że politycy są też ludźmi.
I Gliński powinien przed zabawą w prawodawcę, spojrzeć w swe odczucia.
Nie płacić abonamentu, czyli podzielał w pełni zdanie Narodu, że ta danina nie jest zdatna do płacenia.
A tymczasem zamiast z własnych zachowań wyciągnąć wnioski, uparł się, by forsować trwanie prawnego zombie, jakim jest "abonament".
odpowiedź
User
...
jak patrze na tego gościa to mi sie rzygać chce
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Można tylko powtórzyć za Orwellem: "Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim."
odpowiedź