SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Piotr Liroy-Marzec chce ustawowo zwiększyć udział polskiej muzyki w radiu i wycofać reklamy z TVP

Poseł Piotr Liroy-Marzec zapowiedział złożenie projektów dwóch ustaw - dot. m.in. polskiej muzyki oraz mediów publicznych. Jego zdaniem w przynajmniej części kanałów TVP powinien obowiązywać zakaz reklam.

fot. akpa Article

Były poseł Kukiz'15 chciałby uregulować kwestie związane z udziałem w rynku polskiej muzyki. - Chodzi m.in. o to, żeby polska muzyka miała wyrównane szanse na to, żeby móc zaistnieć w polskim radiu. Ale to jest bardziej skomplikowany proces, ponieważ chodzi nam o to, żeby po raz kolejny nie doszło do patologii, w której promuje się polską muzykę, ale pod warunkiem, że ona pochodzi od dużych wytwórni - powiedział Liroy-Marzec, który uczestniczył w Forum Ekonomicznym w Krynicy.

- Naszym zadaniem, najbardziej przełomowym w tym wszystkim i rewolucyjnym, były dwie rzeczy. Jedna z tych rzeczy to jest ta, że dookreślimy do końca, kim jest debiutant i kim jest artysta niezależny. Muszą być brane preferencyjne warunki, jeżeli chodzi o promocję, bo tym sposobem promujemy kulturę polską, pomagamy jej jakoś żyć i nie skazujemy jej na banicję - powiedział w Telewizji Republika.

Poseł chciałby też ustalić raz na zawsze, kim jest artysta polski. - To jest problem w polskim prawie. Narzuciła nam to Unia Europejska. Doszło do takiej śmiesznej sytuacji, że Chopin przestał być artystą polskim, bo przecież nie ma tam języka polskiego - kontynuował.

Druga kwestią, którą Liroy-Marzec chciałby uregulować w drodze legislacji sejmowej, są kwestia związane z reklamą w publicznej telewizji – z naciskiem na telewizję dziecięcą (TVP ABC). -  Dla mnie jest to skandal, że w telewizji dziecięcej w ogóle żyje się z reklamy. Reklama tam nic nie wnosi, ona nie napędza tak naprawdę tej telewizji. Ona nie wpływa na budżet tej telewizji w ogóle. Jestem przerażony tym, co tam się dzieje - podsumował.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl poseł przyznaje, że prowadzi już konsultacje w sprawie obu swoich projektów. - Jestem po wstępnych rozmowach z posłami, niektórymi nadawcami, przedstawicielami ZAIKSu, przedstawicielami resortu kultury i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Podczas najbliższego posiedzenia złożę projekty ustaw w Sejmie. Liczę na to, że w komisji kultury staną się one przedmiotem rzeczowej dyskusji z udziałem wszystkich zainteresowanych - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Liroy-Marzec chce ustawowo zwiększyć udział polskiej muzyki w radiu i wycofać reklamy z TVP

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jaJaJa
Panie pośle, proszę najpierw sprawdzić, kto wymyślił, że Chopin nie jest polskim artystą, ponieważ w jego utworach nie ma słów. UE nie ma z tym nic wspólnego, za to pana koledzy z Sejmowych ław już bardzo dużo.
31 1
odpowiedź
User
Pesymistycznie
"Ale to jest bardziej skomplikowany proces, ponieważ chodzi nam o to, żeby po raz kolejny nie doszło do patologii, w której promuje się polską muzykę, ale pod warunkiem, że ona pochodzi od dużych wytwórni"
Piszę, na tym forum, o tej patologii od dwóch lat. Pytam ludzi mediów - w odpowiedzi najczęściej: milczenie, zbywający komentarz, obśmianie lub foch i szybkie ulotnienie się. Jedną patologią jest nadmiar muzyki głównie z 3 największych wytwórni fonograficznych, drugą patologią są powody istnienia tej pierwszej. O ile odnośnie pierwszej patologii raczej się nie neguje, o tyle w przypadku drugiej mam wrażenie istnienia zmowy milczenia, tj. prywatnie jedno, publicznie co innego. Ale co się dziwić... przecież dzisiejszy redaktor może być jutro A&R menadżerem w wytwórni a pojutrze znów dziennikarzem. W naszym kraju to dość wąski krąg ludzi, większość bardzo dobrze się zna.
Realistycznie, Panie Liroyu - nie rozwiążecie tego problemu do końca, bo najsłabszym ogniwem jest człowiek... Poza tym muzyka jest niewymierna i bardzo ciężko udowodnić przeginanie pały, choć każdy widzi i słyszy, co jest grane i w co jest grane. Patologizują się media publiczne w wielu krajach. Nasze już też posmakowały biznesu... Zresztą duże wytwórnie mają cały arsenał środków, by zyskiwać przychylność mediów i dziennikarzy, np. kadzenie płytom za wyłączność na premierę singla gwiazdy, kadzenie za wywiad z gwiazdą itd. itp. To jest perfekcyjnie zorganizowany system promocji i współpracy z mediami. Na szczęście ta patologia nie toczy całego rynku. Na szczęście są jeszcze redaktorzy przez R i masa mediów amatorskich.
Dziennikarze muzyczni są coraz bardziej żenujący, szczególnie ci znani.
20 3
odpowiedź
User
dANIEL
Następnym projektem Liroya będzie powołanie sejmowej komisji, która będzie układać rozgłośniom playlisty.
23 10
odpowiedź
User
lradio
A czy opłaty koncesyjne dla prywatnych nadawców zostaną zniesione? Skoro ustawodawca decyduje jaki ma być sposób prowadzenia biznesu to ustawodawca nie może pobierać tak ogromnych opłat. Równie dobrze można by kazać na straganach sprzedawać zepsute pomidory, ale koniecznie z Podlasia. Prawda jest taka, że jeśli powstanie dobra komercyjna polska muzyka to stacje będą ją grały do bólu. Nie powstaje i to jest problem.
25 2
odpowiedź
User
Marcin34
Niestety ale tutaj pachnie mi prywatną panie pośle. To jest najgorsza rzecz jeśli próbuje się na siłę narzucić słuchaczom tego co mają słuchać. Warto zwrócić uwagę że przepisy odnośnie grania utworów w języku polskim zostały już wprowadzone parę lat temu.
Niesty na tych przepisach najbardziej zyskali nadawcy grający muzykę disco polo co z pewnością nie wpłynęło na podwyższenie poziomu muzycznego w Polsce. Niestety muzyka disco polo spełnię kryteria muzyki polskiej i przyciąga więcej słuchaczy niż muzyka alternatywna. Nadawca chcąc zarobić bedzie grał taką muzykę która zdobędzie więcej słuchaczy.
Po co ograniczać grania utworów zagranicznych skoro tego chcą słuchacze? Jeśli jakiś dobry artysta pojawia się na rynku muzycznym to grają go stacje radiowe.
20 5
odpowiedź
User
Estragon
Tak jak jest teraz podyktowane względem playlisty w rozgłośniach jest ok. Nie bardzo widzę tę promocję polskiej muzyki w radiach kiedy to coraz mniej jest nowych i dobrych polskich artystów. Stare wyjadacze jeszcze są, ale to za mało.
1 5
odpowiedź
User
polski rock
Kolego Ty słuchasz radia w ogóle?Polska muza rockowa np. jest grana tylko po północy.Radiowcy w taki sposób omijają zapisy???o co chodzi czemu by nie słuchać polskiej muzy za dnia tylko shakire albo inne gówno? Chłopie rozejrzyj sie nie juz nawet polskich wytwórni.Weszły hieny z zachodu i zaśmiecają nasz kraj.Jakkolwiek Liroy to muzyk i daje sygnał bo coś nie hallo co? Ja jestem na tak czekam tylko na efekty....oby pozdrock
5 5
odpowiedź
User
lradio
polski rock: jeśli to przejdzie to zapewniam Cię że skończy się na disco polo. Radio musi zarabiać :)
5 2
odpowiedź
User
zoo
hhhhahahhahha. wszystko co polskie to gó..... skad Ty sie wziełes leroyu????? polacy to gołodupcy uwielbiajacy wszystko co zagraniczne!
4 4
odpowiedź
User
Thx
Z Polską muzyką w radiach ma akurat rację. Stacje radiowe puszczają mało Polskiej muzyki, słuchałbym Radio Wawa ale niestety puszczają muzykę disco polo... jedynym ratunkiem jest Radio Fama (słucham ze Słupska), puszczają w nawet po równo, często grają Polskie kawałki.
4 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry