SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Matwiejczuk nowym redaktorem naczelnym „Ruchu Muzycznego”

Od początku kwietnia br. stanowisko redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne) obejmie Piotr Matwiejczuk. Na stanowisku zastąpi Tomasza Cyza, który kierował redakcją od 2013 roku.

fot. Łukasz UłanowskiArticle

Piotr Matwiejczuk został wybrany na stanowisko redaktora naczelnego w drodze zamkniętego konkursu. Przeprowadził go dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Po zapoznaniu się z nadesłanymi koncepcjami prowadzenia pisma i rozmowach z kandydatami komisja składająca się z muzykologów wskazała Piotra Matwiejczuka nowego naczelnego „Ruchu Muzycznego”.

Jak poinformowano, do komisji, która wyłoniła nowego redaktora naczelnego pisma, szef oficyny powołał reprezentantów środowiska muzycznego: przewodniczącą sekcji muzykologów Związku Kompozytorów Polskich dr Beatę Bolesławską-Lewandowską, dyrektor i redaktor naczelną Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz, kompozytora i przewodniczącego Rady Programowej PWM-u prof. dra hab. Eugeniusza Knapika oraz muzykologa i prezesa Związku Kompozytorów Polskich dr. Mieczysława Kominka.

Piotr Matwiejczuk był redaktorem naczelnym pisma „Muzyka w mieście”

Piotr Matwiejczuk jest absolwentem muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, skrzypkiem, krytykiem muzycznym, wieloletnim dziennikarzem Programu Drugiego Polskiego Radia. W latach 2012-2018 był redaktorem naczelnym pisma „Muzyka w mieście”.

Jak podaje wydawca, do zadań nowego szefa będzie należało „kontynuowanie misji pisma, ale i rozwój periodyku w odpowiedzi na zmieniający się rynek prasowy i zwiększenie jego znaczenia w polskim i międzynarodowym środowisku muzycznym oraz poszerzenie grona odbiorców”.

„Ruch Muzyczny” to najstarszy periodyk w Polsce poświęcony muzyce poważnej oraz życiu muzycznemu. Pismo powstało w 1945 roku w Krakowie, a jego wydawcą było Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Czasopismo ma charakter popularnonaukowy i dokumentuje życie kulturalne: prezentuje relacje z koncertów i festiwali, recenzje płyt i książek, eseje, felietony oraz artykuły dotyczące muzyki poważnej. Przeznaczone jest dla melomanów, osób hobbistycznie i zawodowo związanych z muzyką.

Wydawcami należącego do pism patronackich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pisma były Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Od września 2018 roku wydawcą miesięcznika ponownie jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, znane także pod nazwą PWM Edition, to państwowa instytucja kultury specjalizująca się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Matwiejczuk nowym redaktorem naczelnym „Ruchu Muzycznego”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Powodzenia :)
odpowiedź