SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Woźny po czterech miesiącach odchodzi z rady nadzorczej ZE PAK Zygmunta Solorza

Piotr Woźny po nieco ponad czterech miesiącach zrezygnował z funkcji rady nadzorczej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz. We wtorek z firmy odszedł prezes Henryk Sobierajski.

Piotr Woźny, fot. gov.pl Article

Piotr Woźny złożył rezygnację w środę, nie podał powodów swojej decyzji. Na przewodniczącego rady nadzorczej ZE PAK został powołany w drugiej połowie czerwca br.

We wtorek z funkcji prezesa firmy odszedł Henryk Sobierajski. Z zarządzania spółką zrezygnował już na początku maja br., po czym wrócił w drugiej połowie czerwca.

Woźny pięć lat w administracji publicznej

Przed dołączeniem do rady nadzorczej ZE PAK Piotr Woźny przez prawie pięć lat był związany z administracją publiczną. Od listopada 2015 do końca marca 2017 roku był wiceministrem cyfryzacji (odpowiadał za m.in. za budowę sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz za koncepcję Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej). W maju 2017 roku został doradcą ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, od stycznia do marca 2018 roku wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a od marca 2018 roku do końca maja br. pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.

W tej ostatniej funkcji odpowiadał za przygotowywanie regulacji prawnych dotyczących standardów emisyjnych kotłów na paliwa stałe oraz norm jakościowych paliw stałych używanych do ogrzewania domów, a także implementacją termomodernizacyjnej ulgi podatkowej obowiązującej od początku ub.r.

Ponadto Piotr Woźny od czerwca 2018 do stycznia ub.r. był wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a od końca sierpnia ub.r. do końca maja br. prezesem tej instytucji. Nadzorował m.in. program wsparcia zakupu domowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd oraz zmiany w programie Czyste Powietrze.

ZE PAK w ciągu dekady zrezygnuje z węgla, stawia na fotowoltaikę

Miesiąc temu Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przyjął strategię obejmującą wygaszenie produkcji węglowej w ciągu najbliższych 10 lat. Firma zamierza wpasować się w finalne daty wytwarzania energii z węgla wyznaczone w Porozumieniu Paryskim.

Bazowy model funkcjonowania segmentu węglowego zakłada korzystanie z obecnie eksploatowanych odkrywek i brak nowych inwestycji w tym obszarze. Generacja energii w blokach węglowych w elektrowni Pątnów I ulegnie skróceniu do czasu funkcjonowania systemu wsparcia w postaci rynku mocy lub innego, który zapewni ekonomiczną efektywność takiej działalności. Nowocześniejszy i bardziej efektywny blok w elektrowni Pątnów II mógłby funkcjonować dłużej, jednak tutaj również warunkiem jest ekonomiczna efektywność jego wykorzystania. Zakładany czas zakończenia produkcji energii w źródłach węglowych Grupy ZE PAK, planowany jest nie później niż na koniec bieżącej dekady.

Równocześnie ZE PAK będzie rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych: z wiatru i słońca (chce budować farmy wiatrowe i fotowoltaiczne na należących do niej terenach rekultywowanych), z biomasy oraz poprzez wytwarzanie zielonego wodoru (firma planuje m.in. przystosowanie kotłów węglowych do spalania biomasy w Elektrowni Konin), z biogazu (planowana budowa sieci lokalnych biogazowni rolniczych na terenach związanych z hodowlą bydła i trzody chlewnej, głównie we wschodniej Wielkopolsce).

ZE PAK zamierza też przygotować do produkcji zeroemisyjne autobusy miejskie i napędy do łodzi motorowych, napędzane wodorem.

Pod koniec września br. spółka zależna ZE PAK podpisała umowę z należącą do Cyfrowego Polsatu firmą Esoleo w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Elektrownia fotowoltaiczna zostanie wybudowana na działkach o powierzchni ok. 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano w procesie wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Solorz: chcę dać Polsce czyste powietrze i środowisko

- Zbudowałem już największą w Polsce telewizję, platformę cyfrową, wprowadzałem w Polsce nowe technologie szybkiego Internetu jak LTE czy 5G. Teraz chcę dać Polsce i mieszkańcom naszego kraju coś, czego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce - czyste powietrze i  środowisko. Dlatego cieszę się, że ZE PAK będzie pierwszym w Polsce dużym wytwórcą energii, który tak szybko zrezygnuje z węgla i cały swój prąd będzie produkował ze źródeł odnawialnych - stwierdził miesiąc temu Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz ZE PAK.

- Bardzo ważny i perspektywiczny jest w tej strategii zielony wodór, który zdaniem wielu ekspertów może stać się podstawowym paliwem stosowanym zarówno w gospodarce, jak i przez każdego z nas. Wszystko to doskonale wpisuje się również w działalność powołanego przeze mnie Stowarzyszenia Program Czysta Polska - dodał.

- Nasza strategia jest niezwykle ambitna, część zresztą już realizujemy jak działający blok biomasowy czy plan budowy największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Chcę jednak podkreślić, że jej przeprowadzenie i sukces zakładają odpowiedzialne działanie w perspektywie przyszłości Grupy kapitałowej ZE PAK, jej pracowników, regionu w którym funkcjonuje i partnerów z którymi kooperuje. Chcemy przekonać do naszej strategii zarówno pracowników Grupy ZE PAK, jak i mieszkańców regionu, w którym firma działa - komentował wtedy Henryk Sobierajski.

W sierpniu dwie spółki zależne ZE PAK poinformowały, że w ramach zwolnień grupowych chcą pożegnać się z maksymalnie 209 osobami, a w maju zapowiedziały zwolnienie maksymalnie 237 pracowników.

Z drugiej strony firma powołała spółkę PAK Polska Czysta Energia, co ma służyć oddzieleniu działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii od aktywności związanej z produkcją energii z węgla. Utworzone zostaną również celowe spółki zależne odpowiadające za poszczególne obszary działalności.

Zmalały wpływy, 261 mln zł straty

W pierwszej połowie br. przychody grupy ZE PAK wyniosły 1,05 mld zł, co wobec 1,41 mld zł rok wcześniej oznacza spadek o 25,3 proc. Jednocześnie koszty własne sprzedaży zwiększyły się z 1,29 do 1,31 mld zł.

Przełożyło się to na duże spadki rentowności firmy. Wynik operacyjny poszedł w dół z 66,3 mln zł zysku do 308,6 mln zł straty, a zysk netto - z 36,7 mln zł zysku do 260,8 mln zł straty.

Do Zygmunta Solorza należą walory stanowiące 66 proc. ZE PAK.

Dołącz do dyskusji: Piotr Woźny po czterech miesiącach odchodzi z rady nadzorczej ZE PAK Zygmunta Solorza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl