SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat nie wypłaci dywidendy. Piotr Żak, syn Zygmunta Solorza, w radzie nadzorczej

Do rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu powołany został Piotr Żak - syn Zygmunta Solorza, większościowego akcjonariusza spółki. Na kolejną kadencję w radzie nadzorczej wybrani zostali Marek Kapuściński (jest przewodniczącym), Józef Birka, Robert Gwiazdowski, Aleksander Myszka, Leszek Reksa i Tomasz Szeląg. Akcjonariusze spółki zdecydowali, że w br. nie wypłaci ona dywidendy.

Zygmunt SolorzArticle

Wszyscy członkowie rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu zostali wybrani na trzyletnią kadencję.

Jednocześnie we własnym gronie wybrali komitetu audytu, do którego weszli Robert Gwiazdowski (jako przewodniczący), Leszek Reksa i Tomasz Szeląg, oraz komitet ds. wynagrodzeń, w których są Tomasz Szeląg (przewodniczący) i Marek Kapuściński.

Robert Gwiazdowski i Leszek Reksa są w radzie nadzorczej firmy od lipca 2008 roku. Gwiazdowski to adwokat i doradca podatkowy. W latach 2005-2014 był prezydentem Centrum Adama Smitha, Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem Uczelni Łazarskiego. Zasiadał i zasiada w radzie nadzorczej wielu spółek giełdowych.

Leszek Reksa przez 20 lat pracował na stanowiskach menedżerskich w PKO BP. Był też m.in. prezesem PHU BIMOT oraz członkiem rad nadzorczych Bankowego Funduszu Leasingowego i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Obecnie jest w radzie nadzorczej Plus Banku należącego do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza.

Józef Birka i Aleksander Myszka dołączyli do rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu w kwietniu 2015 roku. Obaj od lat 90. są bliskimi współpracownikami Zygmunta Solorza. Birka był prezesem Telewizji Polskiej, kiedy starała się o koncesję ogólnopolską, a potem został członkiem rady Fundacji Polsat. Obecnie jest członkiem rad nadzorczych Polkomtelu, Telewizji Polsat oraz Elektrimu.

Aleksander Myszka od 1995 do 2007 roku był prezesem Telewizji Polsat, potem przeszedł do jej rady nadzorczej. Od listopada 2011 roku jest też w radzie nadzorczej Polkomtelu. W 2015 roku został powołany na trzyletnią kadencję do rady Instytutu Sztuki Filmowej, a od 2016 jest członkiem zarządu Związku Prywatnych Pracodawców Mediów w Konfederacji Lewiatan.

Tomasz Szeląg i Marek Kapuściński weszli w skład rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu w listopadzie 2016 roku. Szeląg od maja 2009 roku do września 2016 roku był w firmie członkiem zarządu ds. finansów, zasiadał też w zarządach wielu spółek z Grupy Polsat, na czele z Telewizją Polsat. Natomiast od 2016 roku jest też członkiem rad nadzorczych Polkomtelu, Telewizji Polsat, ZE PAK oraz Plus Banku.

Marek Kapuściński przez 25 lat był związany z Procter & Gamble. W ostatnich latach pracy w koncernie (pożegnał się z nim w połowie 2016 roku) dyrektorem generalnym i wiceprezydentem na Europę Środkową, a w 2007 roku jako pierwszy Polak został prezesem P&G w naszym kraju.

Kim jest Piotr Żak?

Nowym członkiem rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu jest Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza. Ukończył studia ekonomiczne na Royal Holloway, University of London.

- Od 2014 roku prowadzi działalność biznesową w Polsce w zakresie między innymi budowania i wpierania przedsięwzięć typu start-up. Swoją aktywność koncentruje w sektorze nowoczesnych technologii, w szczególności tworząc i rozwijając innowacyjne projekty związane z wykorzystaniem potencjału mediów internetowych i tradycyjnych, rozrywki internetowej, wykorzystania transmisji danych w rozwiązaniach, usługach i produktach skierowanych do klientów indywidualnych i biznesowych. Swoje zainteresowania zawodowe realizuje również w opracowywaniu i wdrażaniu nowoczesnych narzędzi w komunikacji marketingowej przedsiębiorstw z branży mediów i telekomunikacji - napisano w biogramie Piotra Żaka dołączonym do komunikatu giełdowego Cyfrowego Polsatu

Żak założył m.in. spółkę Frenzy działającą w branży e-sportu oraz Golden Coil zajmującą się marketingiem internetowym.

Od marca 2016 roku jest członkiem rady nadzorczej Telewizji Polsat, a w połowie czerwca br. został powołany do rady nadzorczej Netii, której większościowymi akcjonariuszami Cyfrowy Polsat i należąca do Zygmunta Solorza spółka Kraswell stały się w połowie maja br.

Prezesem Cyfrowego Polsatu od grudnia 2015 roku jest Tobias Solorz, starszy syn Zygmunta Solorza.

Cyfrowy Polsat nie wypłaci w br. dywidendy

W czwartek podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu zdecydowano też - zgodnie z rekomendacją zarządu i rady nadzorczej - że spółka nie wypłaci w br. dywidendy.

Władze firmy sugerując to akcjonariuszom, uzasadniały, że zrealizowała ona ostatnio duże akwizycje: za 1,28 mld zł wspólnie ze spółką Karswell przejęła 66 proc. akcji Netii, pod koniec ub.r. Telewizja Polsat za ok. 103 mln zł nabyła od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 49 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV, natomiast pod koniec maja br. Telewizja Polsat ogłosiła przejęcie za 38 mln euro 50 proc. akcji (plus jednej) Eleven Sports Network.

Zarząd Cyfrowego Polsatu stwierdził, że przeznaczenie zeszłorocznego zysku na kapitał zapasowy „pozwoli ograniczyć poziom zadłużenia grupy, co jest zgodne z przyjętymi założeniami strategicznymi, w tym w szczególności z celem polityki zarządzania zasobami kapitałowymi, jakim jest obniżenie w możliwie krótkim terminie wskaźnika całkowitego zadłużenia netto Grupy (długu netto do EBITDA) poniżej poziomu 1,75x”.

W ub.r. jednostkowy zysk netto Cyfrowego Polsatu wyniósł 606 mln zł.

O dywidendzie i składzie rady nadzorczej decyduje Zygmunt Solorz

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu - bezpośrednio i poprzez swoje spółki zależne - jest Zygmunt Solorz. Ma 366,72 mln akcji firmy stanowiących 57,34 proc. jej kapitału i dających 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Dzięki temu na WZA może przegłosować każdą uchwałę, ponadto trafia do niego większa część dywidendy.

Niedawno z Cyfrowym Polsatem ostatecznie rozstał się Heronim Ruta, przez wiele lat bliski współpracownik Solorza. W listopadzie ub.r. Ruta odszedł z rady nadzorczej firmy, a w połowie czerwca br. należąca do niego spółka w ramach przyspieszonej budowy księgi sprzedał 28,18 mln akcji Cyfrowego Polsatu po 22,5 zł za sztukę, co daje wycenę tego pakietu w wysokości 634 mln zł brutto.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz 292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalały w skali roku o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Na koniec marca br. zadłużenie netto firmy wynosiło 10,26 mld zł, a jego wskaźnik do zysku EBITDA z poprzednich 12 miesięcy - 2,87. Gdyby zatem nie uwzględniać innych czynników, zgodnie z polityką dywidendową Cyfrowy Polsat mógłby wypłacić akcjonariuszom od 200 do 400 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat nie wypłaci dywidendy. Piotr Żak, syn Zygmunta Solorza, w radzie nadzorczej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edek
I bardzo dobrze, że nie wypłacają dywidendy, lepiej najpierw dług spłacić, a nie jak agora zalicza stratę, a wypłaca dywidedę, to prosta droga do końca tej spółki.
odpowiedź