SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piraci komputerowi w Polsce z karami na 1,2 miliona złotych, rośnie liczba zgłoszeń

W I połowie 2017 roku firmy korzystające w Polsce z nielegalnego oprogramowania oraz dystrybutorzy pirackich kopii zapłacili w sumie 1,2 miliona złotych kar i odszkodowań. Sądy są coraz bardziej surowe dla piratów, a zgłoszeń o przypadkach naruszeń własności intelektualnej producentów programów dynamicznie przybywa.

Article

Według komunikatu organizacji BSA zajmującej się m.in. ochroną praw autorskich producentów oprogramowania w I połowie br. polskie sądy wydały wyroki na łączną kwotę prawie 900 tys. zł, którą muszą zapłacić firmy w związku z korzystaniem z pirackich kopii programów komputerowych, a także ich nielegalnego rozpowszechniania.

Łącznie biorąc pod uwagę orzeczenia sądowe oraz zawarte ugody polskie podmioty zapłaciły w I półroczu ponad 1,2 mln zł tytułem kar i odszkodowań dla producentów programów. To niemal tyle, ile zapłacono w całym ub.r. gdy kwota kar i odszkodowań osiągnęła poziom 1,5 mln zł.

- W przypadku postępowań związanych z korzystaniem z nielicencjonowanego oprogramowania mamy do czynienia zarówno z ugodami o wartości np. 20 tys. zł i dotyczącymi oprogramowania już zainstalowanego w danej firmie, ale też z wyrokami jak ten orzeczony na początku tego roku przez Sąd Rejonowy w Opolu i nakazujący firmie prowadzącej nielegalną sprzedaż kluczy aktywacyjnych do oprogramowania jednego z członków BSA naprawienie szkody w łącznej wartości ponad 500 tys. zł – wyjaśnia Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce. - Ponadto sąd skazał trzech właścicieli firmy na kary ograniczenia wolności od 8 miesięcy do 1 roku, w ramach której muszą wykonać prace społeczne pod nadzorem. Skala korzystania z nielegalnego oprogramowania w Polsce powoli, ale systematycznie spada. Coraz surowsze wyroki polskich sądów w podobnych sprawach wymiernie w tym pomagają wysyłając do przedsiębiorców jasny sygnał, że w biznesie nie ma drogi na skróty, a nieuczciwość nie popłaca.

BSA ujawnia, że do organizacji trafiają co roku tysiące zgłoszeń dotyczących przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania w firmach na całym świecie. W ub.r. zgłoszeń z Polski było 909, co stanowi – w porównaniu do 2015 r. (454) niemal 100 proc. wzrost. Część ze zgłoszeń przesłanych do BSA inicjuje proces, którego zakończeniem jest ugoda pozasądowa lub wyrok sądu.

Od początku br., na podstawie zgłoszonych do BSA przypadków złożono ponad 30 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uzyskania programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub rozpowszechniania programu komputerowego bez uprawnienia bądź wbrew jego warunkom.

 

Dołącz do dyskusji: Piraci komputerowi w Polsce z karami na 1,2 miliona złotych, rośnie liczba zgłoszeń

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl