SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Kaczyński: trzeba zmienić strukturę kapitałową mediów. „Newsweek”: PiS myślał o kupnie TVN24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że należy zmienić sytuację, w której większość mediów w Polsce jest kontrolowana przez kilka grup kapitałowych. Według „Newsweeka” w partii rozważano zakup przez państwową firmę kanału TVN24. Kaczyński poinformował też, że projekt nowej ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym jest już gotowy i powinien zostać szybko przyjęty.

Jarosław KaczyńskiArticle

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa PiS Beata Mazurek w weekend Jarosław Kaczyński podczas spotkania z działaczami partyjnymi stwierdził, że kilka grup kapitałowych dysponuje w Polsce większością mediów, co trzeba zmienić, np. wprowadzając ustawę taką jak we Francji. Tydzień wcześniej w Łodzi lider PiS powiedział: „Potrzebna jest reforma mediów, chcemy, aby dążyły do prawdy, a nie opowiadały się za jedną stroną”.

Według informacji podanych w zeszłym tygodniu przez „Dziennik Gazetę Prawną” to zapowiedź przygotowywanych przez obóz rządzący przepisów mających zmniejszyć koncentrację kapitałową w segmencie mediów oraz udział kapitału zagranicznego. We Francji prawo stanowi, że w firmie nadającej ogólnodostępny kanał telewizyjny z minimum 8 proc. udziałów w rynku oglądalności żaden podmiot nie może mieć ponad 49 proc. udziałów, a taka firma może mieć maksymalnie jedną trzecią udziałów w nadawcy stacji lokalnej lub ponadregionalnej. Ponadto nowej koncesji nie może dostać firma, której stacje telewizyjne mają zasięg ponad 4 mln odbiorców, stacje radiowe - zasięg ponad 30 mln lub tytuły prasowe - ponad 20 proc. udziałów w nakładzie wszystkich gazet.

W grudniu ub.r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało zespół, złożony także z przedstawicieli KRRiT i UOKiK-u, który ma pracować na projektami prawnymi zapewniającymi większy pluralizm własnościowy w mediach w Polsce. - Żadne poważne państwo w Europie nie pozwoliło na to, żeby w takiej delikatnej przestrzeni - nie tylko dla biznesu, ale dla wolności debaty, wolności wymiany idei - jak media gdzieś dominował kapitał obcy. Niestety, przez te ostatnie dwadzieścia kilka lat dopuściliśmy do tego, żeby tak się stało, zwłaszcza w prasie - regionalnej czy lokalnej. Dobrze byłoby to zmienić na rzecz kapitału polskiego - ocenił na początku stycznia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Myślę, że można pomyśleć też o uszczelnieniu czy też twardszym zapisie w ustawie o dekoncentracji kapitałów, na przykład poprzez wzmocnienie pozycji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, żeby nie dopuszczać do takiej sytuacji - pewnego quasi-monopolu czy dominacji kapitału zagranicznego w mediach. Nad tym będzie ten zespół pracował - umówiliśmy się, że to będzie zespół złożony z przedstawicieli ministra kultury, KRRiT oraz UOKiK, żeby takie propozycje, może nawet legislacyjne, wypracować. Ten zespół fachowców zacznie prace jeszcze w styczniu, a rezultatów pracy oczekujemy na wiosnę - dodał.

W zeszłym tygodniu podczas posiedzenia KRRiT omawiano sposoby przeciwdziałania rosnącej koncentracji kapitałowej w mediach, a także konkretne propozycje zachowania pluralizmu na polskim rynku medialnym. Ani Krajowa Rada, ani Jarosław Sellin nie informują, czy zdecydowano się już na konkretne projekty prawne.

W weekend serwis internetowy tygodnika „Newsweek” poinformował, powołując się na anonimowe źródła w PiS, że partia rządząca rozważała plan kupna stacji TVN24, po tym jak w połowie 2015 roku cała Grupa TVN została kupiona przez Scripps Networks Interactive. Rozważano przejęcie stacji i przekształcenie jej w anglojęzyczny kanał informacyjny (obecnie TVP pracuje nad takim wspólnym kanałem TV V4 z nadawcami publicznymi z Czech, Słowacji i Węgier).

Według „Newsweeka” Jarosław Kaczyński dwukrotnie spotkał się z szefami Scripps Networks Interactive, pierwszy raz w połowie 2015 roku. Amerykańska firma potwierdziła, że takie spotkanie miało miejsce, zaznaczając, że jego przedstawiciele kontaktowali się w ten sposób ze wszystkimi największymi partiami politycznymi w Polsce. - Były to zapoznawcze spotkania wynikające z faktu, że SNI jest amerykańską firmą względnie nową na polskim rynku - wyjaśniła.

Scripps Networks Interactive zapewnia, że nie dostał od żadnej spółki państwowej oferty kupna TVN24 i że kanał nie jest na sprzedaż. Podobnie wypowiedział się w tej sprawie Jim Samples, który od stycznia br. na stałe jest prezesem i dyrektorem generalnym TVN. - Grupa TVN to nie tylko rozrywka i lifestyle, ale też newsy. Wszystko to tworzy jedną, spójną całość. Likwidacja newsów byłoby jak wyjęcie nogi ze stołka - stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Politycy PiS w ostatnich latach wiele razy krytycznie wypowiadali się o TVN24 i „Faktach” TVN, zarzucając stacji stronniczość. Przez pewien okres bojkotowali nawet programy Grupy TVN. Pod koniec grudnia ub.r. Jarosław Kaczyński skrytykował sposób relacjonowania zamieszania sejmowego m.in. przez TVN. - Media osiągnęły dno. Po pierwsze, brały bezpośrednio udział w próbie puczu, próbie ataku na Sejm. Ona się wprawdzie nie udała, bo okazali się za słabi, ale taką próbę podjęto, a media zwoływały ludzi, by wzięli w niej udział. To coś w państwie demokratycznym niesłychanego - ocenił.

Z kolei minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki stwierdził, że większość mediów pokazuje jeden punkt widzenia, broniący poprzedniej sytuacji społecznej, politycznej i gospodarczej w Polsce. - To jest właśnie system III RP. Wyhodował swoje ośrodki dominacji medialnej, a w jego interesie jest, żeby wszystko było tak, jak było. A my uważamy, że dla dobra trzech czwartych ludzi, chociażby w szeroko definiowanej polityce społeczno-gospodarczej, nic albo prawie nic nie powinno być takie, jak było do tej pory - powiedział Morawiecki w rozmowie z „Polska The Times”.

W weekend Jarosław Kaczyński w podobnym tonie wypowiedział się w TVP3 Kraków. Ocenił, że dotychczas wiele mediów pokazywało zbyt pozytywny obraz polskiej rzeczywistości, a obecnie są zbyt krytyczne wobec wprowadzanych zmian. - Nasza władza ma zmienić ten realny system istniejący w Polsce. Nie ten opisany w konstytucji, ustawach, tylko realnie istniejący, który był i jest korzystny dla niewielkiej stosunkowo mniejszości i naprawdę bardzo niekorzystny dla większości społeczeństwa - stwierdził prezes PiS. - Przy czym nie wszyscy Polacy, dla których jest on niekorzystny, zdają sobie z tego sprawę. Niektórzy dali sobie wmówić, że jest tak, jak to się mówi na przykład w TVN-ie czy innych mediach, że jesteśmy w najszczęśliwszej Polsce, w jakiej można by w ogóle być. Ale to po prostu opowieść niemająca nic wspólnego z rzeczywistością. Gdybyśmy przez te dwadzieścia kilka lat szli drogą inną pod wieloma względami - nie pod każdym, bo były oczywiście i osiągnięcia - moglibyśmy dzisiaj być krajem znacznie szczęśliwszym, silniejszym, bardziej liczącym się. Lepiej późno niż wcale - opisał.

Z kolei na antenie TVP3 Rzeszów Jarosław Kaczyński poinformował, że projekt nowej ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym jest już gotowy. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych i poseł PiS Krzysztof Czabański w zeszłym tygodniu stwierdził, że rozważane jest, żeby za pobieranie abonamentu odpowiadały urzędy skarbowe, a nie jak dotychczas Poczta Polska. W połowie stycznia o pilne wsparcie finansowe Telewizji Polskiej zaapelował jej prezes Jacek Kurski.

- Ustawa jest już gotowa, mam nadzieję, że niedługo - chociaż oczywiście znów będą pewnie jakieś protesty, próby uniemożliwienia jej uchwalenia - telewizja i radio publiczne będą względnie dobrze zaopatrzone. Resztę będą musiały zdobywać same, poprzez udział w rynku reklamowym. Ale jeżeli będą mocniejsze, to i ten udział powinien się zwiększać - ocenił Jarosław Kaczyński. - Sądzę, że to sprawa może nie najbliższych tygodni, ale na pewno niewiele dłuższego czasu, kiedy ta ustawa przejdzie przez parlament - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kaczyński: trzeba zmienić strukturę kapitałową mediów. „Newsweek”: PiS myślał o kupnie TVN24

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ggggg
dobrze, ja powołując sie na anonimowe źródła zapodaje newsa: Newsweek to niemiecka wtyka w Polsce.
odpowiedź
User
a coście uczynili jednemu .....
Te wszystkie kłamstwa TVPiS to jest efekt katolików, uczniów Chrystusa, wiernych dzieci Kościoła Katolickiego i Episkopatu. Patrzcie im na ręcę i na brzuchy. Słuchajcie jak łżą między różańcem a Ojcze nasz (czy OJCZE Tadeuszu MASZ 26 milionów). Wszystkie te Ziemce Świecińskie Pawlickie Kołodziejskie Kruki Kurski i Rytel-Adrianik to wierna trzódka KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO.
odpowiedź
User
xm
Po przejęciu TVN24 przez PiS ostał by się tylko Rymanowski i to tylko pod warunkiem złożenia prezesowi kilku hołdów lennych vide Karnowscy i "Człowiek wolności".
odpowiedź
User
Pierre
Pisowcy mają TVP, Polskie Radio, Radio Maryja, Tv Trwam, prawicową prasę, prawicowe portale, TV Republika i ciągle im mało.

Wygląda więc na to, pluralizm według Jarka będzie wtedy gdy wszystkie media będą mówiły jednym głosem. Tak, jak wtedy, gdy rządził Gomułka.

Towarzysze z PiSu! tłumaczcie Polakom dlaczego należy zaorać niepisowskie media.
Tłumaczcie dlaczego ustrój putinowski jest lepszy niż liberalna demokracja.
odpowiedź
User
zzz
Czyli PiS chce, żeby Polska stawała się coraz bardziej podobna do Europy Zachodniej? :(
odpowiedź