SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PIT-11 najpóźniej do końca stycznia do skarbówki, a pracownikowi do 2 marca

Do końca kwietnia do urzędu skarbowego musi trafić nasze zeznanie podatkowe za 2019 rok. Firmy zatrudniające pracowników mają obowiązek przekazania skarbówce PIT-11 do końca stycznia, a samym pracownikom - do 2 marca.

fot. Shutterstock.comArticle

Firmy zatrudniające pracowników mają obowiązek przekazania do urzędu skarbowego wypełnionych formularzy PIT-11 za 2019 rok do 31 stycznia 2020 r. Taki sam termin obowiązuje dla formularzy PIT-R, PIT 4R i PIT 8A R.

Natomiast pracownikom pracodawcy muszą przekazać rozliczenia PIT-11 i PIT-R do 2 marca 2020 r. Co prawda ustawowy termin to ostatni dzień lutego, ale z uwagi na fakt, że w tym roku przypada on w sobotę (29 lutego), termin jest przesunięty o 2 dni. Firmy mogą przekazać pracownikom rozliczenia w formie papierowej lub elektronicznej.

Twój e-PIT od 15 lutego 2020 r.

Tak jak w zeszłym roku, roczne zeznanie przygotuje za nas urząd skarbowy. Będzie je można znaleźć w usłudze Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl począwszy od 15 lutego 2020 r., a do 30 kwietnia 2020 r. taką deklarację będzie można poprawić. W przypadku naszej bezczynności zostanie ona uznana przez skarbówkę za poprawną i złożoną w wymaganym terminie.

Deklarację roczną będzie można też złożyć tradycyjnie, czyli pocztą czy osobiście w urzędzie skarbowym, przy zachowaniu terminu 30 kwietnia 2020 r.

Ważne dla pracodawców

Co w sytuacji gdy pracodawca nie przekaże fiskusowi lub pracownikowi deklaracji? Będzie to wykroczenie skarbowe, zagrożone karą grzywny wymierzoną przez sąd  lub urząd skarbowy.

Pracodawca ma obowiązek skorzystania ze zaktualizowanych wzorów formularzy. Pojawiły się one w związku ze zmianami w przepisach, w tym wprowadzających tzw. ulgę dla młodych pracowników (osób do 26. roku życia). Wysyłka deklaracji na starych formularzach, które pozwolą na składnie korekt za lata poprzednie, będzie możliwa od lutego 2020 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PIT-11 najpóźniej do końca stycznia do skarbówki, a pracownikowi do 2 marca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl