SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piwo najpopularniejszym napojem alkoholowym w Polsce

Piwo pozostaje najpopularniejszym napojem alkoholowym w Polsce. Do jego picia przyznaje się 72 proc. kobiet i 91 proc. mężczyzn. Panie częściej niż mężczyźni piją wino (51 proc. vs. 36  proc.) i szampana (46 proc. vs. 37 proc.), ale rzadziej mocne alkohole (40 proc. vs. 75  proc.) - wynika z badań GfK Polonia.

<!-- 0.5643s -->

Dla 90 proc. pań piana to zupełnie nieistotna cecha piwa, podczas gdy dla 17 proc. panów to arcyważny atrybut chmielowego trunku.

Kobiety generalnie nie zwracają uwagi, jakie piwo piją - robi to tylko 7,5 proc. z nich. Jest to natomiast niezwykle istotne dla mężczyzn - 98,5 proc. pamięta, jakie piwo pili ostatnio.

Dla kobiet liczy się przede wszystkim wysoka "pijalność" chmielowego napoju: 43 proc. deklaruje, że jeśli chodzi o piwo jasne najbardziej lubi trunek bez dominującego smaku (42 proc. mężczyzn). Panie (32 proc.) dwukrotnie bardziej niż mężczyźni (16 proc.) cenią w piwie łagodny smak. Z tego samego powodu większość kobiet unika goryczki pochodzącej z chmielu - 5 proc. twierdzi, że to ważna cecha piwa (w kontraście do 14 proc. panów).

Polkom przeszkadza wysoka zawartość alkoholu w trunkach. 32 proc. piwoszek deklaruje, że lubi uczucie lekkiego szumu w głowie wywoływanego przez alkohol, podczas gdy w przypadku mężczyzn podobnego zdania jest 53 proc.

Panie piją mniej niż panowie. Pomimo, że stanowią ok. 40 proc. aktywnych konsumentów piwa w Polsce (konsumpcja co najmniej raz w miesiącu), spożywają ok. 1/5 z 38 mln hl piwa, które sprzedaje się na polskim rynku w ciągu roku.

73 proc. kobiet zgadza się ze stwierdzeniem, że klasyczne piwo pasuje do kobiety (twierdzi tak 60 proc. mężczyzn). Z drugiej strony natomiast 75 proc. kobiet przyznaje, że piwo jest nieodłącznym elementem męskiego świata (potwierdza to także 83 proc. panów).

13,5 proc. pań pije piwo z sokiem (latem ten udział wzrasta do 20 proc.). Do takiego zachowania przyznaje się tylko 3 proc. mężczyzn.

Kobiety dwukrotnie rzadziej kupują napoje energetyczne niż faceci. 15  proc. pań i 30  proc. mężczyzn w wieku 18-65 lat przyznało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy piło "energetyki".

Badania zostały przeprowadzone przez GfK Polonia dla Grupy Żywiec na reprezentatywnych próbach 4470 piwoszy (osób, które piją piwo co najmniej raz w miesiącu) w wieku 18-65 lat (w okresie lipiec 2011 - czerwiec 2012), 5529 piwoszy w wieku 18-65 lat, którzy pili piwo w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie, oraz 178 okazjonalnych piwoszy, którzy pili piwo 1-6 miesięcy wcześniej (w okresie listopad-grudzień 2011).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piwo najpopularniejszym napojem alkoholowym w Polsce

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo bambolo
ja od urodzenia pije wodke, zimą , bo latem piej piwo lekkie,typu Foster / kiedys EB,Grolsch,Lech/
8 8
odpowiedź