SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Browary obcięły wydatki reklamowe, tylko Kompania Piwowarska ze wzrostem

W I połowie br. wydatki reklamowe producentów piwa spadły o kilka procent. Zmniejszyły je Grupa Żywiec, Carlsberg Polska, Browar Namysłów i Van Pur. Jedynie Kompania Piwowarska mimo pandemii przeznaczyła więcej rok do roku na reklamy swoich marek. Browary więcej wydały w telewizji i magazynach, zredukowały budżety m.in. na reklamę radiową i zewnętrzną.

fot. Shutterstock.comArticle

Producenci piwa wydali na reklamy w tradycyjnych mediach (bez internetu) w okresie od stycznia do czerwca br. 356,8 mln zł, czyli 7,7 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl (dane cennikowe Kantar Media, netto, bez rabatów i VAT).

Pozycję największego reklamodawcy w tej kategorii utrzymała Kompania Piwowarska, która jako jedyna firma z czołówki 5 największych pod względem nakładów na reklamę zwiększyła swój budżet w tradycyjnych mediach. Firma podniosła je rok do roku o 8,4 proc., z 156,6 mln zł do 169,7 mln zł.

Druga na podium Grupa Żywiec zredukowała wydatki reklamowe o 13 proc., do 91,4 mln zł, a trzeci Carlsberg Polska – wydał 21,4 proc. mniej niż rok temu, było to 71,4 mln zł.

Wydatki reklamowe Browaru Namysłów zmalały o 28,2 proc., do 9,2 mln zł, a firmy Van Pur - o 24,1 proc., do 8,3 mln zł.

Więcej w telewizji i magazynach, mniej na radio i OOH

Browary najwięcej wydały w omawianym okresie na reklamę w telewizji – zostawili tu 341,3 mln zł, czyli 5,8 proc. więcej niż rok temu.

11,8 mln zł zainwestowały w reklamę na nośnikach reklamy zewnętrznej, ograniczając te inwestycje rok do oku o 68,8 proc., z 35,5 mln zł do 11,8 mln zł.

Blisko 1,8 mln zł producenci piwa przeznaczyli na reklamy w magazynach, co oznacza zwiększenie wydatków w nich rok do roku o 2,8 proc. O 55,3 proc. wzrosły też wydatki na reklamę zewnętrzną w metze, do 1,1 mln zł.

O ponad połowę mniej pieniędzy browarów trafiło do radia i gazet. Stacje radiowe w I połowie tego roku zarobiły na reklamach piwa 720,3 tys. zł, czyli 54,8 proc. mniej w porównaniu z I połową 2019 roku. W gazetach wydatki te spadły o 57,6 proc., do 87,8 tys. zł.

Z danych Kantar Media wynika też, że producenci piwa w I półroczu br. nie wydali nic na reklamę kinową, podczas gdy rok temu zostawili w kinach 24,3 mln zł. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że od pierwszej połowy marca br. do czerwca kina były nieczynne z powodu pandemii koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Browary obcięły wydatki reklamowe, tylko Kompania Piwowarska ze wzrostem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek
Browar Namysłów to obecnie część Grupy Żywiec.
odpowiedź
User
gygy
Grupa Zywiec - nigdy wiecej
odpowiedź
User
DocentMarznek
Browar Namysłów to obecnie część Grupy Żywiec.

Eh... gdzie te czasy, gdy był to lokalny browar. Pamiętam ich piwa jeszcze z lat 90. Nie były to wyżyny smaku ale były niezłe. Później dołowali w czasach Ryana i miąłem wrażenie, że się odbili. Szkoda, że tak to się skończyło.
odpowiedź