SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKB wzrósł o 4,2 proc. w III kw., głównym czynnikiem wzrostu popyt krajowy

Produkt Krajowy Brutto (PKB, niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2010 roku o 4,2 proc. r/r wobec 3,5 proc. w poprzednim kwartale, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 348.948,0 mln zł.

PKB wzrósł o 4,2 proc. w III kw., głównym czynnikiem wzrostu popyt krajowy

Wzrost PKB wyrównany sezonowo wyniósł w II kw. 1,3% kw/kw oraz 4,7% w ujęciu rocznym, podał też GUS.

"W III kwartale 2010 r. czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy (wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 4,2 pkt proc.). Wpływ spożycia ogółem wyniósł 2,9 pkt proc., a akumulacji 1,3 pkt proc. (z tego 0,1 pkt proc. - wpływ popytu inwestycyjnego i 1,2 pkt proc. - wpływ zmiany zapasów). Wpływ popytu zagranicznego (eksportu netto) na wzrost PKB był neutralny" - głosi komunikat.

Według danych niewyrównanych sezonowo, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w III kw. 2010 roku wzrosła o 3,8% r/r (wobec 3,0% r/r w II kw. b.r.). Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 10,2% w ujęciu rocznym (wobec wzrostu o 11,4% r/r w poprz. kw.), w budownictwie wzrosła o 6,1% (wobec spadku o 3,8% w poprz. kw.), a w sektorze usług rynkowych - zwiększyła się o 2,0% (wobec spadku o 0,8% w poprz. kw.).

Popyt krajowy wzrósł o 4,2% r/r (wobec wzrostu o 4,0% w I kw.), spożycie ogółem wzrosło o 3,8% (wobec wzrostu o 2,8% w poprz. kw.), a spożycie indywidualne - o 3,5% (wobec 3,0% wzrostu w poprz. kw.).

Nakłady brutto na środki trwałe (popyt inwestycyjny) zwiększyły się o 0,4% r/r (wobec spadku o 1,7% w II kw.). Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,8% wobec 19,9% przed rokiem.

Eksport wzrósł w III kw. o 9,6% wobec wzrostu o 14,7% kwartał wcześniej, a import zwiększył się w tym czasie o 9,5% wobec wzrostu o 16,2% kwartał wcześniej.

Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało, że PKB zwiększył się w III kw. br. roku o 3,8% (prognozy w przedziale 3,6-3,9% przy średniej na poziomie 3,76%). Premier Donald Tusk zapowiadał, że wzrost może wynieść ok. 4%, a szef jego doradców Michał Boni - że może nawet przekroczyć ten poziom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKB wzrósł o 4,2 proc. w III kw., głównym czynnikiem wzrostu popyt krajowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl