SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen chce inwestować w upstream i energetykę po spadku zadłużenia

PKN Orlen chce inwestować w upstream i energetykę po spadku zadłużenia netto poniżej poziomu 30-40% kapitałów własnych, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceprezesa Sławomira Jędrzejczyka.

"W momencie kiedy zadłużenie zejdzie poniżej optymalnego poziomu 30-40% kapitału własnego, jako zarząd usiądziemy nad uaktualnieniem naszej strategii" - powiedział Jędrzejczyk dziennikarzom w kuluarach "Forum Finansowego Paliw Płynnych".

Na koniec 2009 roku wskaźnik dług netto/kapitał własny wynosił 58%, a według wiceprezesa jego istotne obniżenie jest możliwe po sprzedaży akcji Anwilu i Polkomtela oraz zmiany formy finansowania zapasów obowiązkowych już w 2010 roku.

Pod koniec lutego spółka informowała, że po przeanalizowaniu 3 ofert wiążących na Anwil podjęte zostaną ostateczne negocjacje, a w przypadku Polkomtela, jest finalizowany pakiet informacyjny dla inwestorów. Spółka jest przygotowywana zarówno do oferty publicznej, jak i sprzedaży inwestorowi branżowemu.

PKN Orlen może też w ciągu najbliższych kilku tygodni sprzedać wybranemu już bankowi część zapasów obowiązkowych za kilkaset mln zł. Wartość transakcji to "bliżej 1 mld zł niż 100 mln zł", a spółka zdecyduje się na taką transakcję jeśli będzie to atrakcyjniejsze finansowo od kredytu, dzięki któremu finansuje obecnie zapasy obowiązkowe. Ich wartość wynosi 5,4 mld zł.

W czwartek Jędrzejczyk poinformował, że plany zainwestowania Orlenu w segmencie wydobycia wynikają m.in. z możliwości osiągania tam wyższych marż niż w segmencie rafineryjnym. Ponadto segment ten cechuje większa stabilność przepływów pieniężnych.

Wiceprezes podkreślił, że obecnie potencjał Orlenu na realizacje tych inwestycji jest jednak zerowy. "Dopiero jeśli przeprowadzimy skutecznie projekty [dezinwestycji] to pojawi się kilka mld USD" - powiedział.

Orlen byłby zainteresowany projektami upstreamowymi w bezpiecznych regionach. Spółka chciałaby też pozyskać partnera do tych projektów.

PKN Orlen zainwestował dotychczas kilkadziesiąt milionów złotych w projekty poszukiwawczo-wydobywcze, w ramach pięcioletniego planu opiewającego na 750 mln zł.

Firma realizuje dwa projekty poszukiwawcze w Polsce: "Karbon" oraz "Sieraków" (wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwym - PGNiG) i jeden projekt na szelfie Morza Bałtyckiego - "Kambr", wspólnie z Kuwait Energy Fund.

Oprócz inwestycji w upstream Orlen myśli też o produkcji energii na bazie gazu.

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen chce inwestować w upstream i energetykę po spadku zadłużenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl