SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen kupi Ruch, jeśli wyniki analiz będą pozytywne

Dystrybutor prasy Ruch, który od kilku miesięcy balansował na krawędzi upadku, pod koniec stycznia br. przedstawił plan restrukturyzacji. Zakłada on m.in. zaangażowanie się w PKN Orlen w ratowanie tego kolportera. Prezes spółki, Daniel Obajtek ocenił, że koncern jest gotowy kupić Ruch, ale pod warunkiem pozytywnych wyników analiz.

fot. RuchArticle

W połowie grudnia ub.r. po raz kolejny zmienił się zarząd Ruchu, który miał ratować dystrybutora. O roszadach zdecydował Alior Bank, który udzielił Ruchowi dużego kredytu obrotowego, więc obecnie jest jego największym wierzycielem. Jednocześnie informowano, że w ratowanie firmy kolporterskiej zaangażują się inne koncerny państwowe: Orlen i Poczta Polska. Zapowiadano, że Orlen szybko wykupi od Ruchu zapasy papierosów i odda mu je w komis. Miałoby to dać dystrybutorowi ok. 20 mln zł zastrzyku finansowego na bieżącą działalność.

Docelowo Orlen miał przejąć pion detaliczny Ruchu (obejmujący przede wszystkim ok. 1,7 tys. własnych kiosków), żeby sprzedawać w nim nie tylko prasę, lecz także produkty spożywcze swojej marki O!. Poczta Polska była przymierzana do przejęcia działalności kolportażowej Ruchu. Firma szybko jednak zaznaczyła, że w takim razie oczekuje wprowadzenia podobnych przepisów jak w krajach zachodu Europy, „w których poczty narodowe są wspierane w tych działaniach przez państwo”.

Jak wynikało jednak z późniejszych informacji, Orlen i Poczta mieli nie chcieć wspierać Ruchu, dopóki jest to podmiot prywatny, należący do holenderskiej spółki Lurena Investments, kontrolowanej przez jego wieloletniego prezesa Igora Chalupca.

Natomiast Alior Bank pod koniec grudnia ub.r. złożył do UOKiK-u wniosek o zgodę na tymczasowe przejęcie Ruchu, zaznaczono, że bank nie chce być właścicielem spółki, która do końca stycznia br. ma przedstawić plan restrukturyzacji. W ubiegłym tygodniu Urząd wyraził zgodę na tymczasowe przejęcie dystrybutora przez bank.

Obecnie, jak wynika z naszych informacji, w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania zarządu spółki z przedstawicielami Alior Banku oraz wydawców. Przedstawiono im plan restrukturyzacji spółki, który firma miała już dostarczyć nadzorcy sądowemu 25 stycznia br. (rolę nadzorcy sądowego pełni Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja).

Obajtek: PKN Orlen jest gotowy kupić Ruch

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek miał przekazać PAP, że obecnie koncern prowadzi analizy finansowe Ruchu i jeśli ich wyniki będą pozytywne – kupi tę spółkę.

- Został wybrany doradca strategiczny, który prowadzi badanie spółki pod względem finansowym i prawnym oraz analizuje możliwe synergie – przekazał PAP Biznes prezes PKN Orlen.

Dodał, że „jeśli ze wszystkich analiz wyjdzie, że opłaca im się kupić Ruch, to go kupią, a do transakcji podchodzą biznesowo”.
- Ruch działający w branży FMCG mógłby uzupełnić nasze aktywa choćby w obszarze detalu. Czasami łatwiej jest kupić pewne elementy biznesu niż samemu budować je od zera - dodał.

PKN Orlen zakończył współpracę z Kolporterem po 14 latach

Rynek dystrybucji prasy w Polsce należy do trzech graczy: Ruchu, Kolportera oraz Garmond Press. Dystrybutorzy mają odpowiednio 29,9 proc. udziału, 51,9 proc. należy do Kolportera, a trzeci w kolejności Garmond - ma 13,1 proc.

Z naszych informacji wynika, że na początku lutego br. Orlen zdecydował się zakończyć współpracę z innym dystrybutorem, który dostarczał prasę na jej stacje paliw przez 14 lat – z Kolporterem. Potwierdził to Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera:

- Z dniem 31 stycznia br. zakończyliśmy współpracę z PKN Orlen w zakresie dostaw prasy. Współpracowaliśmy przez 14 lat. O zakończeniu współpracy zdecydował PKN Orlen, a rozwiązanie umowy odbyło się zgodnie z wszystkimi zawartymi w niej zapisami - podkreślił.

Z kolei biuro prasowe PKN Orlen odpowiedziało Wirtualnemedia.pl jedynie, że „finalizuje wybór doradców do przeprowadzenia due diligence”. Z naszych informacji wynikało, że teraz prasę na stacje Orlenu mają dostarczać Ruch i Garmond.

Kolporter ze spadkami, zobowiązania Ruchu w setkach milionów

W 2017 roku firma Kolporter zajmująca się m.in. dystrybucją prasy zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 24,9 proc. do 1,65 mld zł oraz 55,89 mln zł zysku netto (wobec 63,99 mln zł rok wcześniej). Jednocześnie koszty operacyjne spółki zmalały z 2,17 do 1,64 mld zł.

Z kolei Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej, oraz 56,8 mln zł straty netto (w 2016 roku strata netto wyniosła 12,8 mln zł). Oprócz zarządzania własną siecią kiosków i saloników prasowych firma dostarcza prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Wobec Alior Banku spółka ma 106 mln zł zobowiązań plus 57 mln zł gwarancji innych wierzytelności. Wydawcom objętym układem firma kolporterska na początku września była winna 164 mln zł, największymi wierzycielami w tej grupie są Ringier Axel Springer Polska (28,7 mln zł, z czego 5 mln zł objęte gwarancjami Alior Banku), Wydawnictwo Bauer (22,8 mln zł, 10 mln zł z gwarancjami), Agora (19,4 mln zł), Edipresse Polska (9,6 mln zł, 2,5 mln zł z gwarancjami), ZPR Media (8,1 mln zł) oraz Infor Biznes i Polska Press Grupa (po 6,8 mln zł). Zobowiązania wobec innych podmiotów wynosiły natomiast 33 mln zł.

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen kupi Ruch, jeśli wyniki analiz będą pozytywne

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
soplica
Michał Kiciński inwestuje w park rozrywki DISCOVR. Firma otworzy filie w kolejnych miastach
odpowiedź
User
vb
asfa
odpowiedź
User
uy
NaKomputerach,Tabletach,SmartfonachSkuteczneZwalczanie
odpowiedź