SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKN Orlen stawia na gaz łupkowy z kanadyjskim EnCana

PKN Orlen uzgodnił warunki porozumienia z kanadyjskim koncernem EnCana o współpracy przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego: za część koncesji na Lubelszczyźnie, Orlen uzyska udziały w złożach łupkowych należących do kanadyjskiego potentata w USA, podała "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje.

PKN Orlen stawia na gaz łupkowy z kanadyjskim EnCana

"Jak dowiedziała się 'Rz', największa polska firma paliwowa PKN Orlen uzgodniła warunki porozumienia z kanadyjskim koncernem EnCana o współpracy przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego. PKN Orlen, oddając część udziałów w swoich koncesjach na Lubelszczyźnie, zyska udziały w złożach łupkowych należących do kanadyjskiego potentata w USA" - czytamy w gazecie.

Jeszcze we wrześniu rada nadzorcza PKN Orlen może zatwierdzić ostatecznie umowę w tej sprawie, podano także.

"Według ustaleń 'Rz', Kanadyjczycy zgodzili się pokryć znaczną część kosztów prac poszukiwawczych. Orlen zamierza rozpocząć je już jesienią. To istotne, bo obecnie wydatki na wykonanie jednego pełnego odwiertu w złożach łupkowych szacuje się na 15 mln USD. A zwykle w ramach tzw. zobowiązań koncesyjnych każda firma musi wykonać co najmniej trzy na każdej koncesji. Łączne koszty odwiertów na polskich koncesjach szacowane są na ok. 3 mld USD" - czytamy dalej w artykule.

"Rz" przypomina, że podobne umowy o współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego zawarły już inne koncerny, np. ExxonMobil z Totalem, a brytyjski 3Legs Resources z amerykańskim Conoco Phillips. 3Legs Resources jako pierwszy w Polsce poinformował w ub. tygodniu o uruchomieniu testowej produkcji gazu łupkowego na Pomorzu.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International).

Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen stawia na gaz łupkowy z kanadyjskim EnCana

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl