SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen: 4,1 mld zł zysku w pierwszym półroczu 2021

PKN Orlen zanotował w pierwszym półroczu 2021 r. zysk w wysokości 4,116 mld zł wobec 2,123 mld przed rokiem - podała spółka w czwartkowym komunikacie. W II kwartale 2021 r. Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł.

 

fot. OrlenArticle

PKN Orlen podał, że przychody w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wyniosły prawie 54 mld zł, wobec 39 mln w I półroczu 2020 r. Spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 73 proc. rok do roku, do 29,4 mld zł, zysk wyniósł 2,2 mld zł. Sprzedaż wyniosła 9,3 mt, co stanowi wzrost o 9 proc. rok do roku.

EBITDA wyniosła niemal 7,7 mld zł wobec nieco ponad 5,1 mld zł przed rokiem. W obszarze energetyki EBITDA LIFO wyniosła ponad 1,2 mld zł, a segment petrochemiczny wypracował wynik na poziomie ponad 1 mld zł. Oznacza to czterokrotny wzrost w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

EBITDA LIFO w drugim kwartale wyniosła 3,2 mld zł. Poziom EBITDA LIFO był historycznie wysoki, wyższy o 1,2 mld zł rok do roku - zaznaczyła spółka. W II kwartale zysk wyniósł 2,2 mld zł, a wzrost przychodów ze sprzedaży rok do roku - 73 proc.

PKN Orlen ma już ponad 2,8 tys. stacji benzynowych

Segment detaliczny PKN Orlen wypracował w drugim kwartale br. wynik EBITDA LIFO na poziomie 828 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. W tym czasie odnotowano spadek marż paliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim, przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim (r/r) oraz wzrost marży pozapaliwowej rdr. na wszystkich rynkach.

Wolumeny sprzedaży detalicznej wzrosły o 13 proc. rdr., w tym: benzyny o 19 proc., oleju napędowego o 11 proc. i LPG o 13 proc..

Na koniec drugiego kwartału 2021 roku Grupa Orlen miała 2854 stacje paliw, o 22 obiekty więcej niż w analogicznym okresie 2020r.

Około 80 proc. obiektów (2239 stacji paliw) wyposażonych jest w koncept pozapaliwowy StopCafe/star Connect, w tym: 1730 w Polsce, 315 w Czechach, 151 w Niemczech, 29 na Litwie i 14 na Słowacji.

PKN Orlen rozwijał również sieć tankowania paliw alternatywnych, zwiększając dostępność o 104 punkty rocznie - podała spółka. W efekcie, obecnie do dyspozycji klientów pozostaje 278 punktów alternatywnego tankowania, w tym: 232 punkty ładowania samochodów elektrycznych, 2 stacje wodorowe oraz 44 stacje CNG.

Orlen: energetyka i petrochemia w górę

Największy wpływ na wyniki Grupy Orlen w II kwartale br. miały segmenty energetyki i petrochemii - zaznaczyła spółka. Segment energetyki w drugim kwartale 2021 roku osiągnął wynik EBITDA na poziomie ponad 1,2 mld zł, co jak podkreślono, jest efektem " wzrostu wyniku Grupy Energa, którą PKN Orlen przejął w zeszłym roku". Grupa Energa w drugim kwartale br. wypracowała wynik EBITDA w wysokości 797 mln zł, co oznacza wzrost o 537 mln zł rok do roku.

W minionym kwartale segment petrochemiczny wypracował EBITDA LIFO na poziomie ponad 1 mld zł. Łącznie sprzedaż w drugim kwartale 2021 roku wyniosła 1 mt i była niższa o 4 proc. rok do roku. Sprzedaż olefin spadła o 69 proc., sprzedaż PCW o 22 proc., wzrosła sprzedaż poliolefin o 23 proc., nawozów o 12 proc. oraz PTA o 3 proc.

W pierwszym półroczu br. PKN Orlen wydał 4,2 mld zł na inwestycje.

"W drugim kwartale 2021 roku inwestycje i procesy akwizycyjne realizowane przez PKN ORLEN weszły w kluczowy etap. Zakończono budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ułatwi efektywniejsze opracowywanie nowych technologii i produktów, budowanie własnego know-how, a także uzyskanie patentów dla nowatorskich rozwiązań. W tym czasie PKN ORLEN rozpoczął inwestycję w ramach Programu Rozwoju Petrochemii – Kompleksu Olefin III – której finalizacja umożliwi wzrost zysku operacyjnego EBITDA spółki o ok. 1 mld zł rocznie" - wylicza spółka.

- PKN Orlen, jako lider transformacji energetycznej, prowadzi obecnie największy w historii Koncernu program inwestycyjny, wzmacniając wszystkie obszary działalności. To procentuje – już każdy segment przynosi zyski i aktywnie wspiera realizowaną przez nas strategiczną wizję. W połączeniu z bezpiecznym, zielonym finansowaniem naszej działalności i dbałością o dalszy zrównoważony rozwój mamy pełen obraz nowoczesnego ORLEN2030, który konsekwentnie budujemy. Bez inwestycji wzmacniających krajowe firmy i gospodarkę, łączenia kluczowych kompetencji polskich firm oraz przyspieszenia w badaniach i rozwoju nie przeprowadzimy transformacji energetycznej w Polsce - mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen: 4,1 mld zł zysku w pierwszym półroczu 2021

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wybrał
Ceny paliw takie, że po wakacjach będzie jeszcze lepiej ;)
odpowiedź
User
hmm
Akurat połowa z tego dla TVP, a ceny paliw sobie rosną i rosną
odpowiedź
User
orlik
proszę proszę, Orlen uzyskuje ładne wyniki, a to efekt dobrego zarządzania i inwestowania w to, co sie oplaca.
odpowiedź