SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen w trzecim kwartale br. osiąga 73 mld zł przychodów i 12,68 mld zł zysku netto, wyniki "pod wpływem niestabilnego makro i spowolnienia gospodarczego"

Grupa Orlen w trzecim kwartale br. osiągnęła przychody w wysokości 73 mld zł oraz 12 677 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 2 909 mln zł zysku rok wcześniej. Na koniec września br. w sieci detalicznej Orlenu  funkcjonowało 2898 stacji paliw. Jak zaznacza spółka w komunikacie, wyniki pozostają "pod wpływem niestabilnego makro i spowolnienia gospodarczego"

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (screen: YouTube/Radio Maryja)Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (screen: YouTube/Radio Maryja)

Grupa Orlen osiągnęła w trzecim kwartale 2022 roku 11,7 mld zł zysku operacyjnego EBITDA LIFO, w tym 3,1 mld zł ze zdarzeń jednorazowych. Oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła 8,6 mld zł i była niższa o 2,1 mld zł, czyli o 20 proc. w porównaniu do drugiego kwartału tego roku. Przychody ze sprzedaży kształtowały się na poziomie 73 mld zł, z czego blisko połowa pochodziła ze sprzedaży za granicą.

Sprzedaż na stacjach ORLEN w Polsce odpowiadała za 4 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO Grupy. Z kolei wynik stacji paliw Orlen w Polsce był niższy niż rok wcześniej o 139 mln zł, co jak podkreślono w komunikacie, wynika "przede wszystkim ze względu na spadek marż paliwowych"

–  Wyniki za trzeci kwartał pokazują już pierwsze efekty budowy silnego koncernu multienergetycznego. Zwiększyliśmy skalę działania i sukcesywnie uwalniamy synergie wynikające z połączenia potencjałów PKN ORLEN i Grupy Lotos. Nasza strategia biznesowa ukierunkowana na dywersyfikację działalności procentuje. Mimo wyjątkowo niestabilnej sytuacji makroekonomicznej i pogarszającej się koniunktury, spowodowanej konfliktem w Ukrainie, osiągnęliśmy w minionym kwartale wyniki, które dają nam bezpieczeństwo finansowe i możliwość inwestowania w obszary o kluczowym znaczeniu dla zwiększania wartości zintegrowanej Grupy. Jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania, z których najważniejszym jest zagwarantowanie stabilnych dostaw energii dla Polaków. Temu służy także zrealizowana z sukcesem fuzja z PGNiG. Wspólnie, już jako największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, napędzamy polską gospodarkę w tym nadzwyczajnym czasie, a przyszłe wyniki będą odzwierciedleniem naszych dobrze przemyślanych działań – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W efekcie spowolnienia gospodarczego oraz niższych marż petrochemicznych na olefinach, poliolefinach, PCW i nawozach, a także osłabienia euro wobec dolara

Segment petrochemii wypracował zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 698 mln zł, który był niższy o blisko 60 proc. kwartał do kwartału. Sprzedaż zmniejszyła się o 18 proc. (kw/kw) do poziomu 1,1 mt. W Polsce sprzedaż spadła o 21 proc.

Jak podkreślona spółka, jest to efekt "spowolnienia gospodarczego oraz niższych marż petrochemicznych na olefinach, poliolefinach, PCW i nawozach, a także osłabienia euro wobec dolara".

10,8 mld zł na inwestycje. Prawie 2,9 tys. stacji paliw

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Grupa Orlen przeznaczyła na realizację inwestycji 10,8 mld zł. To przede wszystkim inwestycje w morskie farmy wiatrowe, ale też największa w Europie inwestycja petrochemiczna w rozbudowę olefin, projekty wodorowe, czy nowoczesne biometanownie.

Segment detaliczny w minionym kwartale odnotował EBITDA na poziomie 856 mln zł. Wzrost o ponad 20 proc. kwartał do kwartału był spowodowany wyższą sprzedażą sezonową i organizowanymi akcjami promocyjnymi.

W porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku wypracowany wynik jest jednak niższy o 8 proc., na co wpływ miał spadek o 23 proc. rok do roku marży paliwowej w Polsce, przy jednoczesnym jej wzroście w Niemczech o 29 proc. i Czechach o 5 proc.. W trzecim kwartale br. sprzedaż wyniosła ponad 2,5 mt. To wzrost o 9 proc. (kw/kw), w tym: w Polsce o 11 proc., w Czechach o 4 proc., Niemczech o 4 proc. i na Litwie o 5 proc.. Wyższa była sprzedaż: benzyny o 11 proc., oleju napędowego o 7 proc. i LPG o 5 proc..

Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. w sieci detalicznej Grupy Orlen funkcjonowało 2898 stacji paliw, co oznacza wzrost o 13 obiektów (kwartał do kwartału), w tym: w Polsce o 6, na Słowacji o 4, w Czechach o 3, przy porównywalnej liczbie stacji w Niemczech i na Litwie.

Już 2323 stacje paliw, czyli ponad 80 proc., wyposażone są w koncept StopCafe/star Connect, w tym: 1775 w Polsce, 332 w Czechach, 171 w Niemczech, 29 na Litwie i 16 na Słowacji.

PKN Orlen rozwijał również sieć tankowania paliw alternatywnych, zwiększając dostępność o 33 punkty w porównaniu z drugim kwartałem roku. W efekcie, obecnie do dyspozycji klientów jest już 600 punktów alternatywnego tankowania, w tym: 552 punkty ładowania samochodów elektrycznych, 2 stacje wodorowe oraz 46 stacji CNG.

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen w trzecim kwartale br. osiąga 73 mld zł przychodów i 12,68 mld zł zysku netto, wyniki "pod wpływem niestabilnego makro i spowolnienia gospodarczego"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl