SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Klienci PKO BP mogą już płacić zbliżeniowo blikiem

PKO BP ogłasza, że stopniowo udostępnia w aplikacji IKO możliwość płacenia zbliżeniowo Blikiem. Pierwsi klienci banku mogą już płacić w ten sposób w sklepach stacjonarnych, punktach usługowych i wszędzie tam, gdzie używane są terminale. Liczba aktywnych aplikacji IKO to ponad 5,8 mln.

Ze zbliżeniowego Blika skorzystać będzie mógł każdy, kto ma rachunek w PKO Banku Polskim i Inteligo z aktywną aplikacją IKO na smartfonie, wyposażonym w Androida i z włączonym modułem NFC. Aby korzystać z płatności zbliżeniowych trzeba posiadać też aktywną blokadę urządzenia (zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy).

Po odblokowaniu należy po prostu zbliżyć smartfon do terminala. Telefon nie musi znajdować się w zasięgu sieci komórkowej, nie musi mieć także w czasie płatności połączenia z internetem. Na terminalu płatniczym musi być za to wybrana opcja „Karta płatnicza" i sprzedawca powinien wiedzieć, że chodzi o płatność zbliżeniową telefonem, a nie o płatność Blik potwierdzaną kodem.

Płatności także za granicą

Abu zapłacić w ten sposób za granicą, wystarczy w aplikacji mobilnej PKO BP aktywować takie płatności. – Blik zbliżeniowy to nowoczesne, wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Jest to początek nowej cyfrowej rewolucji na rynku, bo do zamkniętego dotychczas świata płatności zbliżeniowych wchodzi nowy gracz. Prosta obsługa, popularność BLIKA i szeroka sieć akceptacji płatności zbliżeniowych w kraju i na świecie - to sprawi, że płacenie za pomocą telefonu będzie coraz bardziej powszechne – komentuje Jan Emeryk Rościszewski, prezes PKO Banku Polskiego.

Użytkownicy Blika mogą płacić w ten sposób w każdym terminalu zbliżeniowym, oznaczonym logo Mastercard. Transakcje w walutach obcych przeliczane są na złote bez żadnych dodatkowych opłat za przewalutowanie. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce zainstalowanych jest już ponad milion terminali POS i wszystkie akceptują płatności zbliżeniowe, więc są też w pełni dostępne dla użytkowników BLIKA zbliżeniowego.

5,8 mln aktywnych IKO aplikacji

Aplikacja mobilna PKO Banku Polskiego jest najpopularniejszą aplikacją bankową w Polsce. Liczba aktywnych IKO przekroczyła już rekordowe na polskim rynku bankowym 5,8 mln, a od momentu uruchomienia aplikacji (w marcu 2013 roku), użytkownicy logowali się do niej w sumie ponad 3,4 mld razy.

Kilka dni temu Polski Standard Płatności, operator sieci Blik, informował, że współpraca z MasterCard koncentruje się obecnie właśnie na uruchomieniu płatności zbliżeniowych Blikiem. Obecnie z Blika nie mogą korzystać klienci banków z innych krajów niż Polska. PSP donosił także, że wkrótce kolejne banki będą informować o udostępnieniu płatności zbliżeniowych poprzez Blika.

Z danych firmy wynika, że w II kw. 2021 r. użytkownicy Blika zrealizowali 176 mln transakcji o wartości 24 mld zł. Spośród wszystkich transakcji 25,5 mln stanowiły przelewy na telefon, których liczba wzrosła o 187 proc. w stosunku do II kw. 2020 r. Na koniec II kw. 2021 r. użytkowników Blika było 8 mln, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Klienci PKO BP mogą już płacić zbliżeniowo blikiem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dd
Najgorsze, że BLIKiem nie można płacić na niektórych stacjach paliw (np. BP) - z tego powodu omijam tę stację, bo nie noszę ze sobą kart płatniczych.
odpowiedź
User
blik
Najgorsze, że BLIKiem nie można płacić na niektórych stacjach paliw (np. BP) - z tego powodu omijam tę stację, bo nie noszę ze sobą kart płatniczych.

Dziwisz się, że obce koncerny nie chcą promowac genialnego polskiego produktu
odpowiedź