SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKO BP może uruchomić niebawem kolejny program obligacji

PKO Bank Polski może uruchomić w 2012 roku kolejny program emisji obligacji "o wartości adekwatnej do skali działania banku". Bank nie wyklucza, że jeszcze w  tym roku wypuści na rynek kolejną transzę z programu o wartości 5 mld zł, otwartego w czerwcu, poinformował agencję ISB wiceprezes odpowiedzialny za bankowość korporacyjną Jarosław Myjak.

PKO BP może uruchomić niebawem kolejny program obligacji

"Ten program obligacji, który mamy, praktycznie moglibyśmy wyczerpać w ciągu roku.  Te emisje są postrzegane jako bardzo korzystne rozwiązanie fundingowe, więc jeśli będą korzystne warunki rynkowe, będziemy starali się pozyskiwać kapitał tą drogą i do końca tego roku pewnie wypuścimy kolejną transzę" - powiedział ISB Myjak w kuluarach XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Nie ujawnił jednak, jaką wartość mogłaby mieć ta emisja.

Dodał, że przy obecnym popycie na finansowanie ze strony firm, PKO BP może uruchomić kolejny program obligacji w przyszłym roku. "Jej wartość powinna odzwierciedlać skalę działalności banku" - powiedział, zapytany o kwotę.

Myjak podkreślił, że jednym z ważniejszych celów banku jest dywersyfikacja źródeł finansowania biznesu.

"Cena za negocjowane depozyty korporacyjne nie jest korzystna dla banku. Należy zbierać z rynku średnioterminowy pieniądz, ożywić funding po stronie detalicznej i poszukiwać w sektorze rozwiązań, które umożliwią finansowanie w dłuższym terminie. Obecnie rynek międzybankowy jest w zasadzie martwy, rynek obligacji korporacyjnych jest żartem, znowu widać walkę o pieniądz po stronie depozytowej, a portfel oszczędności Polaków jest ograniczony. Giełda również nie jest źródłem pozyskiwania kapitału" - podsumował wiceprezes.

W czerwcu tego roku PKO BP uruchomił program obligacji na rynku krajowym o wartości 5 mld zł lub równowartości w innych walutach. Z tej kwoty w sierpniu bank uplasował trzymiesięczne obligacje dyskontowe o wartości 1,25 mld zł, zaś w środę poinformował o emisji drugiej transzy takich obligacji wartości 700 mln zł w ofercie o charakterze niepublicznym.

Bank podał w komunikacie, że "środki z emisji posłużą dywersyfikacji bazy lokat negocjowanych uzyskiwanych od klientów korporacyjnych. Pozwolą także na wzrost udziału banku w środkach pozyskiwanych od instytucjonalnych klientów finansowych oraz na wzmocnienie pozycji banku na rynku nieskarbowych papierów dłużnych".

Myjak poinformował, że popyt na kredyty inwestycyjne, obserwowany w PKO BP w pierwszej połowie roku wciąż utrzymuje się, zaś sprzedaż tych kredytów w II półroczu będzie wyższa w skali roku o 5-7%.

"Myślę, że utrzymamy wzrosty w I półrocza w II połowie roku. Przyszły rok to wielka niewiadoma" - zaznaczył Myjak.

W I półroczu portfel kredytów korporacyjnych PKO BP wzrósł o 6,8% w skali roku do 31,2 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP może uruchomić niebawem kolejny program obligacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl