SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP po fuzji przekształci Nordea Bank w bank hipoteczny

PKO Bank Polski po przejęciu Nordea Banku chce rozwijać działalność hipoteczną. Na bazie banku Nordea w Trójmieście powstanie bank hipoteczny. Prezes PKO BP zapewnia, że dotychczasowi pracownicy nie muszą obawiać się redukcji zatrudnienia. PKO BP chce także rozwijać sprzedaż produktów ubezpieczeniowych.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (materiały prasowe)

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (materiały prasowe)

 – Chcemy zintegrować bank Nordea z PKO Bankiem Polskim. Na bazie licencji banku Nordea zbudować bank hipoteczny z siedzibą w Trójmieście. Chcemy wykorzystać Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Nordea do silnej współpracy z bankiem i znaleźć partnera strategicznego w zakresie ubezpieczeń, żeby współpracować lepiej i efektywniej w zakresie bancassurance w PKO Banku Polskim. Chcemy doprowadzić do integracji firmy Nordea Finance z naszą silną spółką leasingową PKO Leasing – zapowiada Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP.

Na pewno nie uda się zachować marki Nordea, która należy do silnej grupy skandynawskiej. Jagiełło podkreśla, że PKO BP chce tworzyć silny bank hipoteczny, korzystając ze struktury Nordei w Trójmieście. Ważne jest też doświadczenie skandynawskiego banku w ubezpieczeniach i leasingu. Również w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej decyzje będą podejmowane w taki sposób, by wykorzystać połączone siły obydwu banków.

W zakresie bankowości detalicznej oddziały banków zostaną zintegrowane. To dobra wiadomość dla pracowników Nordei i PKO BP, bo, jak zapewnia Jagiełło, zwolnienia nie są planowane.

– W bankowości detalicznej widzimy pełną integrację oddziałów banku Nordea z naszym bankiem. Nie przewidujemy żadnych specjalnych ruchów kadrowych. Pojawią się oferty pracy związane z tworzeniem na bazie banku Nordea w Trójmieście banku hipotecznego – zapowiada prezes PKO BP.

PKO BP ma ok. 14 proc. udziału w polskim rynku. Przejęcie Nordei ma go zwiększyć. Jagiełło uważa, że mając 20 proc. udziału w rynku PKO BP nie będzie już musiał szukać okazji do przejęć i zajmie się rozwojem swoich usług.

 – Skala naszej działalności w Polsce jest poniżej naszych aspiracji. Chcemy ją zwiększać przez przejęcia czy przez wzrost organiczny i to czynimy bardzo dobrze. Uważam, że bank, który ma mniej więcej 20 proc. udziału w rynku jest wystarczająco duży, aby nie musiał już myśleć w perspektywie zdobywania rynku, tylko optymalizacji jakościowej i ilościowej zasobów, które posiada – podkreśla Jagiełło.

Umowę o przejęciu Nordei przez PKO BP podpisano 12 czerwca. Transakcja według nieoficjalnych informacji jest warta ponad 2,8 mld zł. Jagiełło zapowiada, że natychmiast po otrzymaniu zgody UOKiK-u rozpoczną się zmiany.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP po fuzji przekształci Nordea Bank w bank hipoteczny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl