SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP rejestruje Polski Standard Płatności

PKO Bank Polski - w imieniu konsorcjum sześciu banków - złożył wniosek o rejestrację spółki Polski Standard Płatności, która opracuje i będzie zarządzać nowym systemem płatności mobilnych. Spółka, kierowana przez Adama Malickiego, w pierwszej kolejności musi uzyskać odpowiednie zgody NBP i UOKiK-u.

Umowę inwestycyjną określającą szczegółowo zasady działania spółki Polski Standard Płatności podpisały właśnie PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski oraz mBank. Zgodnie z porozumieniem nowa spółka będzie działać na rzecz wspierania rozwoju oraz upowszechniania i promowania standardu płatności mobilnych,  który będzie oparty na aplikacji mobilnej instalowanej na telefonie użytkownika i autoryzacji transakcji kodami jednorazowymi. Umowa inwestycyjna określa także m.in. ład korporacyjny i statut firmy (będzie ona mieć zarząd, radę nadzorczą i zgromadzenie wspólników). W połowie listopada poinformowano, że spółką będzie kierował Adam Malicki (więcej na ten temat).

PKO BP złożył już wniosek o rejestrację Polskiego Standardu Płatności, a następnie skieruje wnioski o udzielenie zgody na prowadzenie systemu płatności mobilnych do Narodowego Banku Polskiego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po uzyskaniu tych zgód do spółki dołączy pozostałe pięć banków. Każdy z nich będzie mieć w nowym podmiocie po 16,67 proc. udziałów. W ciągu 18 miesięcy od powołania spółki planowane jest przejęcie części jej działalności przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która będzie docelowo realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych, a także zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia.

- Liczymy przede wszystkim na to, że poprzez nowy projekt wypełnimy przestrzeń zdominowaną obecnie przez gotówkę, ale potencjał rozwoju płatności mobilnych widzimy również w takich obszarach jak płatności w sklepach internetowych czy transakcje między ludźmi - zapowiada Adam Malicki.

Projekt docelowo będzie otwarty na pozostałych uczestników rynku: inne banki, operatorów sieci bankomatów oraz organizacje płatnicze.

Dołącz do dyskusji: PKO BP rejestruje Polski Standard Płatności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl