SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP udostępnia klientom dokumenty w oparciu o technologię blockchain

PKO Bank Polski rozpoczął publikowanie i udostępnianie swoim klientom drogą elektroniczną dokumentów publicznych wykorzystując technologię rejestrów rozproszonych w zgodzie z wymogami trwałego nośnika. To efekt współdziałania banku i KIR we współpracy z IBM i Accenture oraz innych partnerów technologicznych. PKO BP twierdzi, że to pierwsze produkcyjne wdrożenie blockchain w sektorze bankowym.

Zastosowanie technologii blockchain PKO BP zapowiedział po raz pierwszy w marcu br., wówczas rozwiązanie miało być zastosowane do weryfikacji dokumentów bankowych.

Teraz bank poinformował, że publikuje i udostępnia swoim klientom drogą elektroniczną dokumenty publiczne, wykorzystując technologię rejestrów rozproszonych w zgodzie z wymogami trwałego nośnika.

PKO przypomina, że prace koncepcyjne trwałego nośnika informacji prowadzone były przez grupę roboczą przy Radzie Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich, w ramach wspólnej inicjatywy różnych podmiotów sektora bankowego.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie banków w zakresie informowania klientów o zmianach w dokumentach publicznych, takich jak np. regulaminy czy tabele opłat i prowizji opracowane zostało rozwiązanie, które ma gwarantować że bank - wystawca dokumentu (np. aktualnego cennika usług) - udostępnia go klientom zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a jego treść przez cały okres przechowywania pliku nie podlega żadnym modyfikacjom. Równocześnie w dowolnym momencie klient ma dostęp do niezmienionej, pierwotnej wersji dokumentu.

Jak wyjaśnia PKO warunki dla trwałego nośnika są spełnione dzięki zastosowaniu technologii blockchain w oparciu o Hyperledger Fabric. Zdaniem banku jest to pierwsze produkcyjne wdrożenie technologii blockchain w polskim sektorze bankowym.

Trwały nośnik opracowany przez KIR i PKO BP spełnia wymogi regulacyjne i odpowiada oczekiwaniom sektora bankowego w zakresie publikacji dokumentów przeznaczonych do szerokiej grupy odbiorców (dokumenty publiczne), takich jak cenniki, czy regulaminy. Może być również wykorzystany do udostępniania indywidualnych dokumentów prywatnych klientom, zgodnie z wykładnią UOKiK i wymogami RODO (np. prawo do zapomnienia).

Według zapowiedzi proces weryfikacji przez klientów niezmienności dokumentu jest bardzo prosty. Wystarczy kliknąć na link przesłany przez bank-nadawcę, który odsyła do jego strony internetowej, a następnie przeciągnąć dokument z ekranu na stronę i sprawdzić jego zgodność z wymogami odnośnie trwałego nośnika. Nie ma potrzeby logowania się do żadnego systemu, a cały proces trwa zaledwie chwilę. Weryfikacji dokumentów można będzie dokonać także na stronie KIR, dzięki czemu zapewniony jest alternatywny dostęp do zapisanych dokumentów.

Dołącz do dyskusji: PKO BP udostępnia klientom dokumenty w oparciu o technologię blockchain

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl