SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP z dwucyfrowym wzrostem, wypłaci dywidendę w wysokości 1,66 mld zł

Grupa PKO Banku Polskiego podała wyniki finansowe za I kwartał 2019 roku: zanotowała 862 mln zł zysku netto, co stanowi niemal o 14 proc. więcej niż rok wcześniej, a jej aktywa wzrosły o ponad 10 proc. - do blisko 326 mld zł. PKO Bank Polski wypłaci akcjonariuszom 1,66 mld zł dywidendy z zysku za 2018 r.

Article

Bank podał, że poprawia swoją rentowności - wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) po I kwartale wyniósł 10,1 proc. Tym samym dwa lata przed czasem bank zrealizował swoje cele finansowe ze Strategii na lata 2016-2020 „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”, teraz planuje ich aktualizację.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego oceniła, że pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych zakończyła I kwartał br. dobrymi wynikami: zysk netto wyniósł 862 mln zł, co stanowiło o 14 proc. więcej, niż rok wcześniej. Powodem tego miało być zwiększenie skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

Dodatkowo, wartość aktywów na pierwszy kwartał wyniosła 325,8 mld zł i była o ponad 10 proc. wyższa niż przed rokiem. Z kolei zwrot z kapitału wyniósł 10,1 proc.

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego zwrócił uwagę, że „PKO Bank Polski nie zwalnia tempa i pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych poprawia wyniki”.

- Bank dalej dynamicznie zwiększa skalę biznesu i poprawia zyskowność. Jednocześnie kontynuuje transformację cyfrową. Operator Chmury Krajowej rozpoczął działalność operacyjną, aplikacja IKO, uznana po raz kolejny za najlepszą na świecie, wzbogacana jest o nowe funkcje, a klientom MŚP udostępniane są kolejne usługi dodane, wykraczające poza tradycyjną bankowość – wymienił.  

Wzrosło także finansowanie dla klientów grupy, które wyniosło ponad 241 mld zł, a kwota oszczędności klientów zarządzanych przez grupę wyniosła blisko 289 mld zł.

Poprawiła się również rentowność mierzona zwrotem z kapitału, która wynosi ponad 10 proc., a akcjonariusze podjęli decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 1,66 mld zł z zysku za 2018 rok.

200 milionów transakcji w IKO

PKO Bank Polski jest liderem bankowości mobilnej w Polsce, ma 25 proc. udział w rynku. Obecnie klienci banku mają łącznie 3,5 mln aktywnych aplikacji, a liczba transakcji wykonanych w IKO przekroczyła 200 milionów. W ostatnim czasie aplikację banku wzbogacono o nowe funkcje: mobilną autoryzację, kartę kredytową jako źródło pieniądza dla transakcji BLIKIEM oraz zlecenie stałe na cele charytatywne. Bank prowadzi też prace nad projektem „Talk to IKO”, który umożliwi sterowanie aplikacją, a w przyszłości także innymi usługami dodanymi, za pomocą głosu.

Nowe produkty i usługi

PKO Bank Polski wdrożył pilotażowo kolejne rozwiązanie dla firm i przedsiębiorstw: e-Prawnik. Narzędzie opracował startup TuPrawnik – pozwala ono firmom na szybką, kompleksową oraz całkowicie zdalną konsultację prawną u specjalisty. Spółka wcześniej wdrożyła już e-Księgowość, asystenta firmowego i e-Sklep dla sektora MSP.

Grupa kapitałowa jest właścicielem autorskiej platformy „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”, za pośrednictwem której bank poszukuje ciekawych rozwiązań technologicznych opracowanych przez start-upy, a następnie pomaga w ich dostosowaniu do potrzeb dużej instytucji i wdrożeniu w banku.

Nowym produktem była Ekopożyczka PKO na zakup urządzeń fotowoltaicznych, która obejmuje finansowanie do 50 tys. zł (kosztów zakupu paneli słonecznych i ich montażu). Bank ma w swojej ofercie także kredyty termomodernizacyjne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego z najwyższymi udziałami zarówno w rynku kredytów, jak i oszczędności. Na koniec 2018 roku był najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP z dwucyfrowym wzrostem, wypłaci dywidendę w wysokości 1,66 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl