SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKP Intercity obniży ceny biletów

PKP Intercity zapowiedziało, że od 1 marca obniży ceny biletów, wycofując się z podwyżki wprowadzonej w pierwszej połowie stycznia br. W ostatnich dniach zapowiedział to m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Na początku roku PKP Intercity zdecydowało o podniesieniu cen biletów od 11 stycznia w związku z rosnącymi kosztami działalności wynikającymi m.in. z wyższych cen energii.

Ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosły średnio w wysokości: 17,8 proc. dla kategorii EIP; 17,4 proc. dla kategorii EIC i 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC. Średnio o 10 proc. wzrosły również ceny biletów odcinkowych.

Bilety PKP Intercity: ile wyniesie obniżka cen

W komunikacie PKP Intercity zapowiedział, że od 1 marca ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o ok. 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, a dla kategorii EIC i EIP o ok. 15 proc.

- W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych - opisano.

Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dotyczącej świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract). Przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021-2030" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego m.in. rosyjską agresją na Ukrainę.

PKP podało, że największy koszt spółki stanowi zakup energii elektrycznej - w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie 1,5 mld zł brutto.

Wycofanie się podwyżki zapowiedział Morawiecki

Najpóźniej do końca lutego ma zostać wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen - wskazał w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ma nadzieję, iż bilety będą kosztowały tyle co w 2022 r.

Szef rządu pytanyo obniżkę cen biletów kolejowych ocenił, że w tym tygodniu decyzja w tej sprawie powinna już zapaść.

Premier Mateusz Morawiecki zastrzegł, że to "bardziej pytanie do ciał korporacyjnych, do zarządu i do rady nadzorczej PKP". "Ale generalnie, z tego co mi wiadomo, a bardzo się tą sprawą interesuję, to w tym tygodniu te ceny ostateczne zostaną ustalone (...) Mam nadzieję, że na poziomie takim, jak w zeszłym roku" - powiedział.

Dołącz do dyskusji: PKP Intercity obniży ceny biletów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl