SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plaga kradzieży katalizatorów. Sprawdź, jak możesz ochronić swoje auto z LINK4

Spieszysz się rano do pracy, przekręcasz kluczyk w stacyjce, a tu dziwne drgania, hałas, a na desce włączona kontrolka silnika. Co się dzieje?! Wystarczy zajrzeć pod samochód. Ktoś ukradł katalizator! To teraz prawdziwa plaga. Złodzieje idą po łup, jak górnicy po złoto. Strach zostawić gdziekolwiek auto. Czy jest sposób na ochronę? Odpowiedzią jest ubezpieczenie Autocasco w LINK4.

fot. materiały reklamowefot. materiały reklamowe

Katalizatory stanowią element układu wydechowego pojazdu i ich zadaniem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji w spalinach. To cenny łup dla złodziei, bo w ich produkcji używa się metali szlachetnych, takich jak platyna, rod czy pallad. Dlatego osiągają wysokie ceny na skupach złomu - gram rodu może kosztować ponad 1700 zł, sześć razy więcej niż gram złota.

Ogromne straty

Dla pokrzywdzonych rabunek tego elementu auta oznacza ogromne straty.

Taka część kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Niekiedy może nawet przewyższać wartość całego auta. Zwłaszcza w starszych modelach, które są szczególnie narażone na tego typu kradzieże, ze względu na stosowaną dawniej większą zawartość szlachetnych kruszców.

Katalizatora nie da się niczym zastąpić. Samochód bez tej części nie przejedzie badań technicznych, a bez tego pojazd nie może być dopuszczony do ruchu.

Kroniki kryminalne pełne przykładów

Tymczasem rabusie działają jak stacja serwisowa. Unoszą samochód hydraulicznymi podnośnikami, wślizgują się pod auto i przy pomocy elektrycznych szlifierek wycinają część. To wszystko trwa minuty.

O tym jak wielki jest to problem, świadczą chociażby komunikaty policyjne, które co chwilę informują o przypadkach zatrzymania podejrzanych złodziei.

Przykłady? 23 stycznia kryminalni z warszawskiej Ochoty ujęli 31-letniego obywatela Gruzji, który ma na sumieniu całą serię takich kradzieży*. Podczas zatrzymania w jego bagażniku ujawniono 10 wyciętych katalizatorów.

Z kolei śląska policja rozbiła całą szajkę rabusiów**. Pod koniec grudnia 2022 r. do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 5 mężczyznom i kobiecie. Grupa z Sosnowca działała przez dwa lata w całej aglomeracji i ma na swoim koncie kilkadziesiąt kradzieży katalizatorów.

Jak się chronić?

Czy można przed rabunkiem się uchronić? Trudno zabezpieczyć się przed tego typu kradzieżą, do której może dojść praktycznie wszędzie. Spokój może zapewnić Ci tylko ubezpieczenie.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że będąc właścicielami pojazdu, musisz wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, tzw. OC. Jest to  ubezpieczenie, do którego posiadania obliguje nas prawo. Ubezpieczenie to chroni Ciebie i każdego kierowcę Twojego pojazdu wyłącznie przed finansowymi konsekwencjami wypadków i kolizji, które powstały z Twojej winy na innym pojeździe lub osobie. OC nie działa natomiast w przypadku kradzieży części z Twojego samochodu. Aby liczyć na odszkodowanie, musisz mieć autocasco, które  jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Chroń wszystkie ryzyka z Autocasco w LINK4

Autocasco w LINK4 zawierane jest w formule all risk. Co to oznacza? Firma odpowiada za wszelkie zdarzenia, za wyjątkiem tych wprost wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jako wyłączenia. Ochrona jest kompleksowa i obejmuje bardzo szeroki wachlarz przypadków, nawet takich, których prawdopodobieństwo jest minimalne, ale wciąż możliwe.

Najczęściej AC wykorzystywane jest jednak w zdarzeniach, które występują masowo: to kolizje, wypadki, ale również kradzieże. Ochrona obejmuje nie tylko cały pojazd, ale też każdy standardowy element jego wyposażenia. W przypadku rabunku katalizatora - zgodnie z wariantem zawartej umowy - otrzymasz odszkodowanie w formie wypłaty na swój rachunek bankowy bądź będziesz mógł dokonać naprawy w dowolnym warsztacie, w tym ASO.

LINK4 nie tylko wypłaci odszkodowanie na naprawę pojazdu, ale także zwróci koszty ewentualnego holowania samochodu do warsztatu lub parkowania go na parkingu strzeżonym do czasu przybycia rzeczoznawcy.

Twoje autocasco wypadkowe obejmować będzie szkody, które powstaną na terenie całej Europy. Trzeba jednak pamiętać, że na terenie Białorusi, Rosji, Mołdawii i Ukrainy nie funkcjonuje autocasco kradzieżowe.

W LINK4 szybko zlikwidujesz szkodę

Wybierając AC, masz do wyboru dwa warianty:

1) WARSZTAT – naprawiasz auto w dowolnym warsztacie, w tym ASO,
2) KOSZTORYS – otrzymujesz odszkodowanie na podstawie wyceny szkody przez rzeczoznawcę i naprawiasz auto we własnym zakresie.
Co ważne, w ubezpieczeniu AC firma rozlicza szkody z korzyścią dla Ciebie, ponieważ:
•    w wariancie WARSZTAT do naprawy samochodu stosowane są oryginalne części zamienne
•    nawet po wypadku auto jest nadal ubezpieczone na pełną sumę
•    możesz wykupić amortyzację, dzięki czemu odszkodowania nie zmniejsza się o zużycie części podlegających wymianie
•    w standardzie jest stała suma ubezpieczenia dla nowego pojazdu
•    otrzymujesz również ubezpieczenie bagażu podręcznego oraz fotelików dziecięcych od zniszczenia i kradzieży, dodatkowo przy wypłacie za nie odszkodowania nie mają zastosowania udział własny i franszyza integralna.

Ubezpieczenie AC samochodu pozwala także na telefoniczne zgłoszenie szkody, wystarczy zadzwonić pod numer 22 444 44 44. W tracie rozmowy konsultant zbierze od Ciebie najważniejsze informacje, poda Ci numer sprawy i poinformuje o dalszych czynnościach.

Polisa AC – czym kierować się przy wyborze?

Kupując ubezpieczenie samochodu AC, zwróć uwagę na cenę i zakres polisy.  Znaczenie ma też wielkość miasta, w którym najczęściej użytkowany jest samochód – ten aspekt wpływa m.in. na ryzyko stłuczki lub wypadku. Dlatego, aby poznać cenę polisy, wygodnie jest skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na stronie LINK4 i sprawdzić, ile będzie kosztowało Autocasco skrojone specjalnie dla Ciebie i zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Kalkulator wyliczy cenę dla Ciebie w mniej niż 60 sekund.

Ubezpieczenie Autocasco w LINK4 najkorzystniej kupisz w pakiecie OC/AC. Oferta jest bardzo elastyczna. Ubezpieczenie AC można dokupić do posiadanego OC w LINK4 w terminie do 2 miesięcy od startu polisy OC.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU.

 

 

 

Advertisement

 

*https://ochota.policja.gov.pl/r3/aktualnosci/117121,Aresztowany-za-kradziez-10-katalizatorow.html

**https://policja.pl/pol/aktualnosci/224825,Grupa-zlodziei-katalizatorow-stanie-przed-sadem.html

 

Dołącz do dyskusji: Plaga kradzieży katalizatorów. Sprawdź, jak możesz ochronić swoje auto z LINK4

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
werka
www.eu-transport.pl/nasze-kierunki/transport-szwecja/
odpowiedź