SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Plan konsolidacji finansów' wprowadza regułę wydatkową, potem - budżetową

Zaprezentowany w piątek przez premiera i ministra finansów "Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 (Propozycje)" zawiera propozycję ustawowego ograniczenia wydatków publicznych poprzez wprowadzenie reguły wydatkowej, a następnie - po obniżeniu deficytu sektora rządowego i samorządowego do poziomu unijnego limitu 3% PKB - reguły budżetowej. Wprowadzenie reguły budżetowej może przynieść już w pierwszym roku jej funkcjonowania oszczędności rzędu 10 mld zł.

'Plan konsolidacji finansów' wprowadza regułę wydatkową, potem - budżetową

"Zaproponujemy regułę wydatkową, zgodnie z którą nasze decyzje o wydawaniu pieniędzy nie będą przekraczały poziomu 1% plus inflacja przez najbliższych kilka lat i będzie to ustawowe ograniczenie. Zakładamy, że wzrost już w roku 2010 będzie wyraźnie większy niż 1% i to w jakimś sensie najlepiej ilustruje cel, jaki chcemy osiągnąć" - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, prezentując "Plan...".

"Chcemy wzrost wykorzystać do zatrzymania procesu zadłużania się. Ja nie mam złudzeń: w ciągu trzech lat nie obniżymy nominalnie poziomu zadłużenia, ale możemy zatrzymać proces dynamicznego zadłużania się. Możemy dzięki temu obniżać deficyt" - tłumaczył szef rządu.

Jeśli nie stanie się ona ustawą, rząd i tak będzie ją stosował, podkreślił premier.

"Będziemy tę regułę chcieli stosować do osiągnięcia kryterium z Maastricht. Po osiągnięciu tego progu 3% deficytu będziemy proponowali regułę budżetową, która nie będzie tak restrykcyjna, ale która będzie także wiązała wysokość wydatków z realnymi możliwościami, ze wzrostem" - powiedział też Tusk.

Minister finansów Jacek Rostowski dodał, że reguła budżetowa będzie oznaczała powolniejszy wzrost wydatków budżetowych i także będzie zapisana w Ustawie o finansach publicznych.

"Wydatki budżetowe będą rosły nieco mniej szybko niż gospodarka rosła przez poprzednie 5-6 lat" - powiedział minister finansów. W "Planie..." napisano ponadto, że "będzie ona miała charakter antycykliczny, będzie oparta w części realnej na wzroście gospodarczym w kilkuletnim okresie referencyjnym, a w części nominalnej na celu inflacyjnym".

"Reguła budżetowa będzie zastosowana w konstrukcji budżetu na 2011 rok. W pierwszym roku może przynieść ok. 10 mld zł oszczędności" - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki dziennikarzom po konferencji prasowej.

W dokumencie przyznano, że "w br. relacja długu publicznego do PKB niewątpliwie przekroczy pierwszy z ustawowych progów ostrożnościowych (50%), zbliżając się do kolejnego progu (55%), przy równoczesnym ryzyku przekroczenia go w roku kolejnym".

"Brak działań nakierowanych na uzdrowienie finansów publicznych przyczyniłby się do materializacji tego ryzyka, jak również do dalszego narastania zadłużenia i przekroczenia w kolejnych latach konstytucyjnej bariery 60% dla powyższej relacji" - konkluduje "Plan...".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Plan konsolidacji finansów' wprowadza regułę wydatkową, potem - budżetową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl