SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plany TVP niezgodne z prawem? Będzie kontrola Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy zamierza sprawdzić, czy planowane przez TVP wyprowadzenie dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików do firmy zewnętrznej jest zgodne z prawem.

Plany TVP niezgodne z prawem? Będzie kontrola Inspekcji Pracy

Jak już informowaliśmy, zarząd TVP zdecydował, że jesienią br. do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej przeniesionych zostanie 550 pracowników etatowych TVP: głównie dziennikarze, ale także montażyści, charakteryzatorzy i graficy. Operacja ma zachęcić pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i dać TVP w pierwszym roku nawet 15 mln zł oszczędności (więcej na ten temat).

Działający w TVP związek zawodowy Wizja uważa, że planowane zmiany są niezgodne z kodeksem pracy, bo do firmy zewnętrznej przeniesieni zostaną pracownicy z różnych jednostek, a nie wydzielona część zakładu wraz z majątkiem. Dlatego związkowcy zgłosili sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jej przedstawiciele w piśmie do Wizji poinformowali, że w telewizji publicznej zostanie przeprowadzona kontrola.

>>> Szymon Badura na czele komisji przetargowej w TVP. Związkowcy oburzeni

- Dokonanie oceny, czy przejęcie części funkcji realizowanych obecnie w ramach spółki TVP SA (takich jak montaż, charakteryzacja, grafika, czy niektóre funkcje dziennikarskie) wraz z pracownikami przez podmiot zewnętrzny, będzie stanowić przejęcie części zakładu pracy w art. 23` k.p. wymaga przeprowadzenia czynności kontrolnych w trakcie których możliwe będzie odniesienie się do konkretnych okoliczności faktycznych rozpoznawanej sprawy - napisała w liście do Wizji Anna Martusiewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Okręgowym Inspektoracie Pracy.

Kierownictwo TVP uważa jednak, że plan nie jest sprzeczny z kodeksem pracy. - Sprawdziliśmy to dokładnie, są w tej sprawie orzeczenia m.in. Sądu Najwyższego - mówiła niedawno na konferencji Ewa Ger, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Plany TVP niezgodne z prawem? Będzie kontrola Inspekcji Pracy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
telewidz
Jeśli Państwowa Inspekcja Pracy uznaje zasadność podjęcia kontroli, to władze TVP natychmiast powinny wstrzymać wprowadzenia absurdalnych pomysłów
odpowiedź
User
widzka
Ten idiotyczny pomysł wstrzyma tylko dymisja Brauna
odpowiedź
User
TO PROSTE
Wszyscy pracownicy TVP dotknięci kombinacjami Brauna składają zbiorowy pozew do Sądu Pracy i Braun musi ich przywrócić na dotychczasowe stanowiska/funkcje, wypłacając utracone zarobki. Koniec "reformy" udeckich politrutni.
odpowiedź