SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN i właściciel UPC chcą sprzedać akcje Platformy Canal+. "Rynek dojrzały i trudno o dalsze wzrosty"

TVN i spółka zależna Liberty Global, właściciela UPC, rozważają skorzystanie z opcji sprzedaży akcji ITI Neovision, operatora Platformy Canal+. Obecnie mają 49 proc. jej akcji, większościowym właścicielem nadal zamierza być Grupa Canal+. TVN i Liberty Global może nie odpowiadać rola akcjonariuszy mniejszościowych, a ich platformy telewizyjne i internetowe są konkurencją dla Platformy Canal+ - komentują eksperci dla Wirtualnemedia.pl.

Article

Firma ITI Neovision, operator Platformy Canal+, poinformowała, że analizuje wspólnie ze swoimi mniejszościowymi akcjonariuszami - TVN i spółką zależną Liberty Global - i doradcami możliwość sprzedaży jej akcji poprzez debiut giełdowy. Zaznaczono, że są to jedynie wstępne rozmowy.

- Grupa Canal+ zamierza utrzymać rolę strategicznego akcjonariusza w ITI Neovision SA. niezależnie od powyższego procesu oraz jego wyniku, który jest uzależniony od wielu czynników - w tym panujących warunków rynkowych oraz uzyskania niezbędnych zgód i zezwoleń - podkreślono.

Do Grupy Canal+ należy 51 proc. kapitału ITI Neovision. Mniejszościowymi akcjonariuszami są TVN z 32 proc. i fundusz LGI Ventures (należący do Liberty Global, właściciela m.in. UPC Polska) z 17 proc.

TVN i właściciel UPC wyjdą z inwestycji w Platformę Canal+?

Komunikat ITI Neovision jest na tyle zdawkowy, że trudno przesądzać, jakimi motywacjami mogą kierować się TVN i spółka zależna Liberty Global, podejmując należną im opcję sprzedaży akcji operatora Platformy Canal+ poprzez giełdę.

- ITI Neovision ma trzech właścicieli co wynika z historycznej konsolidacji platform satelitarnych - Vivendi, TVN oraz UPC. Przy takim układzie wejście na giełdę jest jedną z niewielu opcji wyjścia dla akcjonariuszy mniejszościowych - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Łukasz Kosiarski, analityk w Pekao Investment Banking. - Komunikat nie precyzuje, czy jeden czy obaj akcjonariusze mniejszościowi mają zamiar sprzedać akcje. TVN przechodził w poprzednich latach zmiany właścicielskie, natomiast Liberty Global, właściciel UPC sukcesywnie wychodził z kolejnych inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej - przypomina.

TVN od prawie dwóch lat należy do koncernu Discovery. Z jednej strony w należącym do TVN serwisie Player.pl jesienią 2017 roku pojawiły się płatne pakiety ze stacjami Canal+. Z drugiej strony w październiku ub.r. TVN wspólnie z Cyfrowym Polsatem, głównym konkurentem Platformy Canal+, zapowiedziały uruchomienie wspólnej platformy VoD.

- Każda duża grupa mediowa - a do takich należą wszyscy trzej akcjonariusze ITI Neovision - ma swoją własną strategię rynkową i własne cele inwestycyjne. Wszyscy działają na tym samym rynku szeroko rozumianych mediów i technologii, co oznacza że obok okazji do bliskiej współpracy, pojawiają się również sytuacje konkurencyjne - komentuje Marek Sowa, ekspert branży mediów i telekomunikacji, w przeszłości prezes m.in. UPC Polska i Agory. - Inaczej mówiąc, wszyscy trzej akcjonariusze ITI Neovision biorą aktywny udział w grze rynkowej jako niezależne podmioty zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych -  być może nie wszystkim odpowiada rola akcjonariusza mniejszościowego w ITI Neovision, bez realnego wpływu na działalność spółki - dodaje.

Z kolei Łukasz Kosiarski zwraca uwagę na pozycję rynkową Platformy Canal+ (wcześniej działającej pod marką nc+). - Od czasu wyjścia TVN z giełdy mamy tylko szczątkowe dane finansowe nc+, nie znamy celów i strategii spółki, która działa na dojrzałym rynku. Od tamtego czasu platforma straciła kilka ważnych praw do transmisji sportowych na rzecz Cyfrowego Polsatu i Eleven Sports, a wyniki głównego konkurenta pokazują, że rynek jest dojrzały i trudno o dalsze wzrosty. Wręcz od kilku kwartałów Cyfrowy Polsat z kwartału na kwartał notuje niewielkie spadki liczby abonentów - stwierdza Kosiarski.

Na koniec czerwca ub.r. Platforma Canal+ (wtedy jeszcze pod nazwą nc+) miała 2,16 mln abonentów, o 44 tys. więcej niż rok wcześniej. Rebranding nc+ na Platformę Canal+ przeprowadzono z początkiem września, towarzyszyła temu silna kampania marketingowa.

Debiut giełdowy nieprędko, alternatywną opcją prywatny fundusz

Według Marka Sowy sprzedaż akcji ITI Neovision przez mniejszościowych akcjonariuszy nie musi nastąpić na giełdzie. - Informacja ITI Neovision niekoniecznie oznacza przygotowania do giełdowego debiutu, stanowi natomiast wyraźny sygnał iż obecna struktura własnościowa spółki może ulec zmianie. Wygląda na to, że mniejszościowi akcjonariusze ITI Neovision - czyli TVN i Liberty Global - mają umownie zagwarantowane prawo do sprzedaży swoich akcji w ofercie publicznej, prawdopodobnie w określonym horyzoncie czasowym - stwierdza Sowa.

- Alternatywnym wyjściem z inwestycji jest oczywiście sprzedaż posiadanych akcji na rzecz istniejącego akcjonariusza lub podmiotu zewnętrznego - zaznacza. - Należy również pamiętać, że środki finansowe uwolnione w wyniku potencjalnej sprzedaży akcji w ITI Neovision mniejszościowi akcjonariusze mogliby zainwestować w swoją działalność podstawową lub przeznaczyć je na cele strategiczne własnych akcjonariuszy. Przy założeniu, że chodzi o wyjście z wieloletniej inwestycji, oferta publiczna (IPO) jest jedną z opcji, ale nie jedyną - podkreśla.

- Proces wprowadzenia na giełdę jest dość długim procesem, więc decyzje w tym temacie należy podjąć ze sporym wyprzedzeniem. Przy decyzji podjętej na początku roku, IPO może mieć miejsce w momencie gdy na rynek trafią środki z PPK i poprawi się koniunktura - dodaje Łukasz Kosiarski.

Pewne jest natomiast, że kontrolę nad Platformą Canal+ nadal będzie sprawować Grupa Canal+. - Grupa Canal+ jednoznacznie stwierdza, że niezależnie od rezultatów rozpoczętego procesu, zamierza utrzymać rolę akcjonariusza strategicznego. Poprawiające się wyniki ITI Neovision powinny tylko umocnić większościowego akcjonariusza w tym postanowieniu - uważa Marek Sowa.

W ITI Neovision zmiany w zarządzie i kupno Kina Świat

W połowie ub.r.  funkcje prezesa i dyrektora generalnego ITI Neovision, objęła Edyta Sadowska. Natomiast w październiku z funkcji wiceprezesa ds. marketingu platformy zrezygnował Jacek Balicki, jego obowiązki przejęli pełniący funkcje dyrektorskie Joanna Kloskowska i Grzegorz Skowron-Moszkowicz.

Jednocześnie ITI Neovision po uzyskaniu zgody UOKiK-u kupił 70 proc. udziałów Kina Świat i wprowadził swoich menedżerów do władz tej firmy.

Operator Platformy Canal+ od kwietnia 2017 do końca 2018 roku zanotował 3,78 mld zł wpływów sprzedażowych i 195,2 mln zł zysku netto, wobec 3,69 mld zł przychodów i 152,8 mln zł zysku we wcześniejszych 21 miesiącach. Firma zarabia głównie na opłatach od abonentów, zmniejszyła wydatki na produkcję treści, a zwiększyła na emisję stacji i marketing.

Platforma Canal+ jako nc+ zadebiutowała wiosną 2013 roku z połączenia Cyfry+ (należącej do Grupy Canal+) i platformy n (zarządzanej przez ITI Neovision, będącej wtedy własnością Grupy ITI).

Dołącz do dyskusji: TVN i właściciel UPC chcą sprzedać akcje Platformy Canal+. "Rynek dojrzały i trudno o dalsze wzrosty"

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leon Zawodowiec
Szkoda że Canal+ nie ma takiej opcji jak Netflix czy HBO GO aby wykupić pakiet np. na miesiąc. Dzieki temu oferta Canal+ jest archaiczna jak na dzisiejsze czasy bo większość chce mieć bezpośredni dostęp do materiału.
odpowiedź
User
Marek A.
Szkoda że Canal+ nie ma takiej opcji jak Netflix czy HBO GO aby wykupić pakiet np. na miesiąc. Dzieki temu oferta Canal+ jest archaiczna jak na dzisiejsze czasy bo większość chce mieć bezpośredni dostęp do materiału.

Archaiczna jest nie tylko oferta ale i platforma VOD (na dekoderze), z fatalnym dostępem, fatalną nawigacją, brakiem wielu podstawowych funkcji np oglądanie od momentu zatrzymania w poprzedniej sesji (standard w Netflix czy Amazon). No i własna oferta serialowa oparta na założeniu, że Polacy chcą tylko słabych kryminałów (Nielegalni, Żmijowisko).
odpowiedź
User
anna-maria
Żeby w 2020 roku wiązać się umową terminową (12 lub 24 m-ce) z jakimkolwiek dostawcą TV (tj. przelatujących przed oczami kolorowych obrazków) to już naprawdę trzeba mieć nierówno pod kopułką. :)
odpowiedź