SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platforma Obywatelska bojkotuje zachodniopomorskie media publiczne

Politycy Platformy Obywatelskiej od ponad dwóch tygodni bojkotują zachodniopomorskie media publiczne: Radio Koszalin, Radio Szczecin oraz TVP3 Szczecin. Decyzja ma być związana między innymi - według polityków - z nierzetelnym przedstawieniem sprawy aresztowania posła Stanisława Gawłowskiego.

fot. POArticle

Decyzję o niepojawianiu się polityków Platformy Obywatelskiej w Radiu Koszalin, Radiu Szczecin oraz w TVP3 Szczecin podjął zarząd regionu zachodniopomorskiego.

- Wymienione wyżej media wskutek tzw. reformy mediów publicznych stały się całkowicie zależne od rządu PiS i w żadnej mierze nie realizują misji mediów publicznych, pozornie już tylko pełniąc ich funkcje. Materiały przygotowywane przez redakcje poszczególnych publicznych stacji radiowych i telewizyjnych zostały całkowicie pozbawione obiektywizmu oraz rzetelności i polegają głównie na dyskredytowaniu osób związanych z opozycją demokratyczną - napisano w komunikacie w sprawie rekomendowania nieudzielania wypowiedzi dla mediów publicznych przez przedstawicieli PO w województwie zachodniopomorskim.

Według polityków, pracownicy tych mediów przedstawiają jedynie „jednostronne argumenty w walce politycznej, które w dodatku nader często oparte są o pozamerytoryczne sposoby odbierania wiarygodności naszym przedstawicielom, takie jak np. taktyka atakowania ad personam” - uzasadniają.

Zarzut ma dotyczyć m.in. programu „Kronika TVP3 Szczecin” (z 4 kwietnia 2018 r., 18:30, „To już kampania czy jeszcze nie?”).

- Wiem, że wielu polityków, zwłaszcza regionalnych odmawia udziału w programach mediów publicznych, o których można powiedzieć właściwie - rządowe, ze względu na brak rzetelności dziennikarskiej, obecne tam przekłamania - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Jan Grabiec rzecznik prasowy i poseł Platformy Obywatelskiej.

- To decyzja konkretnych osób, z mojej perspektywy trudno jest mi namawiać ich do pojawiania się w mediach publicznych, skoro postępowanie tych redakcji uznają za nierzetelne - dodaje.

Politycy partii opozycyjnej zarzucają dziennikarzom zachodniopomorskich mediów publicznych konflikt interesów przy wykonywaniu pracy (m.in. z powodu powiązań rodzinnych z bohaterami realizowanych materiałów), brak obiektywizmu oraz profesjonalizmu. Inne cechy, wskazywane przez członków tamtejszego regionu PO to: stronniczość dziennikarzy, tendencyjność przekazu (za przykład podano materiały TVP Szczecin przygotowane przez Jacka Gonerę oraz Adriana Nijaka), manipulowanie oraz „przedstawianie społeczeństwu wykrzywionego obrazu rzeczywistości”.

Komunikat partii został zakończony słowami: „Liczymy na refleksję ze strony wymienionych powyżej mediów, które funkcjonują dzięki opłatom i podatkom obywateli, również wyborców Platformy Obywatelskiej”.

Rekomendacja nieudzielania wypowiedzi mediom publicznym obowiązuje do 31 maja br.

Bojkot nie taki straszny, jak go malują

Przemysław Szymańczyk z Radia Szczecin potwierdza informację, że politycy Platformy Obywatelskiej bojkotują media publiczne, w tym stację, której jest redaktorem naczelnym.

- Nasz reporter, po tym jak Grzegorz Schetyna potwierdził decyzję Zarządu Okręgu PO w tej sprawie zwrócił się w ramach dostępu do informacji publicznej o udostępnienie treści uchwały. W miniony weekend otrzymaliśmy oficjale pismo wraz z uzasadnieniem - tłumaczy Wirtualnemedia.pl. - Jako że politycy PO z regionu sami wykluczyli się z debaty, oświadczając publicznie, że bojkotują Radio Szczecin nie są zapraszani do audycji. W przypadku realizacji materiałów reporterskich dotyczących polityków największej partii opozycyjnej każdorazowo dziennikarze proszą o komentarz  do podnoszonych kwestii. Niestety, politycy PO systematycznie i stanowczo odmawiają - komentuje Szymańczyk.

Radio Koszalin w odpowiedzi na pytanie zadane przez Wirtualnemedia.pl poinformowało, że bojkot „przebiega raczej w teorii niż w praktyce”, ponieważ kilku polityków zachodniopomorskiej PO pojawiło się w ich audycjach od czasu ogłoszenia rekomendacji.

Dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Szczecin Piotr Lichota odmówił odpowiedzi na pytanie i skierował nas do biura prasowego Telewizji Polskiej. Na odpowiedź w tej sprawie nadal czekamy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Platforma Obywatelska bojkotuje zachodniopomorskie media publiczne

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ratka
Bravo! Proszę o bojkot również w innych regionach!
odpowiedź
User
Gary
Bojkot cel czy mediów?
odpowiedź
User
Czarny
TVP i Polskie Radio to gadzinówki w najgorszym stylu. Brak rzetelności dziennikarskiej, brak warsztatu, brak wiedzy, chamstwo, niskie wpływy z abonamentu i reklam, niegospodarność, to tylko jedne z grzechów. TVP i Polskie Radio powinna zostać sprywatyzowana, bo widać, iż media prywatne nie poddają się upolitycznieniu.
odpowiedź