SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oszustwa na platformach crowdfundingowych. Na co uważać?

Na zwierzaka, na leczenie, a od niedawna także na Ukrainę - to jedne z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów na platformach crowdfundingowych.

fot. Shutterstock.comArticle

Skala działania oszustów w internecie rośnie z roku na rok. Jak podaje portal zrzutka.ppl, w 2021 roku w USA blisko 100 tys. osób zostało pokrzywdzonych na łączną kwotę 770 mln dolarów. Z kolei w Polsce, jak informuje NBP, wartość oszustw dokonanych za pomocą kart płatniczych wzrosła w II kwartale 2021 roku o 19,3 proc., do wartości 19,4 mln zł. W tym samym czasie, liczba oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych wzrosła o 4 proc., do 57,2 tysięcy przypadków. Z kolei, jak informuje Komenda Stołeczna Policji, w samej tylko Warszawie i powiatach ościennych, w 2021 roku doszło do 4,5 tys. oszustw internetowych, które opiewały na łączną kwotę ponad 16 mln zł.

"Pomysłowość naciągaczy właściwie nie zna granic, czemu sprzyja zarówno rozwój nowoczesnej technologii, upowszechnienie się kart płatniczych, jak i niski brak świadomości Polaków na temat czyhających zagrożeń w sieci. W przypadku platform finansowania społecznego, najczęściej mamy do czynienia z trzema rodzajami przestępstw. Pierwsze to oszustwa, które łączą się z fałszerstwem dokumentów, drugie to pranie pieniędzy, a trzecie to kradzież kart płatniczych i uzyskanie dostępu do cudzego rachunku bankowego lub płatniczego po przełamaniu zabezpieczeń." - stwierdził Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Najpopularniejsze oszustwa na platformach crowdfundingowych

1. Fałszywe zbiórki na leczenie
Wszystkie przypadki różnią się de facto szczegółami, gdyż każdy organizator ma inny sposób działania. Jeden zorganizuje zbiórkę na leczenie fikcyjnego dziecka i będzie wyłudzał na nie pieniądze, posługując się znalezionymi w sieci zdjęciami, które mają rzekomo potwierdzać prawdziwość opisu zbiórki. Inny sfałszuje dokumentację medyczną i będzie podszywał się pod osobę chorą, która potrzebuje pieniądze na operację lub bardzo drogie zagraniczne leczenie. Zaangażuje w promocję media, znanych aktorów, polityków czy sportowców. Zorganizuje cały proceder razem z fałszywymi fakturami i wiadomościami od potencjalnych wspierających.

2. Fałszywe zbiórki na pomoc dla zwierząt
Organizatorzy oszustw na zwierzaka zazwyczaj wykorzystują emocje darczyńców poprzez dodawanie zdjęć zwierząt po zabiegach medycznych, które często pochodzą z internetu.

3. Fałszywe zbiórki na pomoc dla Ukrainy
W ciągu ostatnich 2 miesięcy nasilają się przypadki, w których ludzie wykorzystują konflikt zbrojny na Ukrainie w celu zorganizowania oszustw. Wiedząc, że taki cel z pewnością zgromadzi wielu wspierających, organizatorzy decydują się założyć zbiórki rzekomo na pomoc dla potrzebujących u naszego wschodniego sąsiada, natomiast środki te nie są wydatkowane zgodnie z celem.

Jak informuje zrzutka.pl, aby chronić pieniądze darczyńców portal prowadzi wieloetapową weryfikację. Jeśli w toku sprawdzenia, podane dane okazałyby się fałszywe, konto użytkownika zostanie usunięte, a zgromadzone środki są zwracane wpłacającym.

Dołącz do dyskusji: Oszustwa na platformach crowdfundingowych. Na co uważać?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl