SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play planuje w Trójmieście pierwszą komercyjną sieć 5G. „Zezwolenie na eksperyment”

Play otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz. Według nieoficjalnych informacji na podstawie zezwolenia Play zamierza uruchomić usługę nowej generacji w Trójmieście na początku 2020 roku bez konieczności oczekiwania na nową aukcję częstotliwości. - Jeszcze w tym roku chcemy poinformować o dalszym rozwoju naszej sieci 5G - zapewnia Play w komunikacie dla Wirtualnemedia.pl.

Jean-Marc Harion, prezes Play Communications Article

Według harmonogramu wyznaczonego przez Unię Europejską sieć 5G powinna funkcjonować w wybranych miastach krajów członkowskich wspólnoty, w tym także w Polsce do końca 2020 r. Przygotowując się do wprowadzenia usług nowej generacji najwięksi polscy operatorzy już od kilku miesięcy w niektórych lokalizacjach przeprowadzają próby związane z tą siecią.

Trwają testy

W grudniu ub.r. pierwsze testy 5G w Warszawie rozpoczął T-Mobile Polska, a w lipcu br. Play przystąpił do własnych prób w Toruniu. We wrześniu z testami w Warszawie ruszył Orange Polska we współpracy z firmą Ericsson, a pod koniec października z Nokią w Lublinie.

Do wprowadzenia 5G szykują się nie tylko największe telekomy, ale także administracja publiczna. Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Niektóre parametry sieci zostały podniesione stukrotnie, co ma m.in. ułatwić budowę infrastruktury 5G.

Z kolei Marek Zagórski, który został ponownie mianowany na ministra cyfryzacji zapowiedział, że uruchomienie 5G będzie dla resortu jednym z priorytetów w nadchodzących latach.

Komercyjne 5G bez aukcji częstotliwości

Powszechne uruchomienie sieci 5G w Polsce nie będzie możliwe bez przeprowadzenia przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nowej aukcji częstotliwości dostępnych dla operatorów. Tego typu aukcję regulator przewiduje na początek 2020 r.

Teraz jednak z informacji udzielonych Wirtualnemedia.pl przez UKE wynika, że Play zwrócił się do tego urzędu z wnioskiem o uruchomienie usługi nowej generacji w nieco innym modelu, bez czekania na wyniki wspomnianej aukcji.

- 31 10 2019 r. P4 (właściciel Play - przyp. red.) wniosła o wydanie decyzji zezwalających na przeprowadzenie eksperymentów w zakresie nowej technologii 5G, w paśmie objętym rezerwacją przyznaną Spółce, tj. w paśmie 2100 MHz (kanał o szerokości 15 MHz, transmisja FDD) – wyjaśnia UKE w przesłanym do nas komunikacie. - Zezwolenia zostały wydane w dniu 18 11 2019 r. Celem eksperymentu jest wykonanie testów technologii 5G w paśmie już używanym, czyli 2100 MHz oraz sprawdzenie w rzeczywistym środowisku wszystkich aspektów technicznych (m.in: współdziałania dwóch technologii). W oparciu o wydane zezwolenia Spółka może prowadzić testy do 1 listopada przyszłego roku.

Według doniesień „Gazety Wyborczej”, która opiera się na własnych źródłach w Play operator na podstawie uzyskanego od UKE zezwolenia zamierza uruchomić pierwszą w Polsce szeroko dostępną sieć 5G w Trójmieście. Usługa tego typu miałaby stać się dostępna już na początku 2020 r.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Play nie potwierdza oficjalnie doniesień „GW”, nie podaje też w tej sprawie żadnych szczegółów ograniczając się jedynie do krótkiego i oględnego komentarza. - Tak jak mówił nasz prezes Jean Marc Harion na spotkaniu wynikowym jeszcze w tym roku chcemy poinformować o dalszym rozwoju naszej sieci 5G - zapowiada operator. Można z tego wnioskować, że do końca 2019 r. Play może podać dokładniejsze informacje i terminy wprowadzenia własnej sieci 5G w Trójmieście.

W trzecim kwartale br. Play Communications osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Wydatki marketingowe zwiększył o 29 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play planuje w Trójmieście pierwszą komercyjną sieć 5G. „Zezwolenie na eksperyment”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
EKSPERYMENTUJCIE TYLKO Z NOKIĄ i ERICSSONEM
1 3
odpowiedź
User
5G niet
5G Ready bis? Play po prostu jest nieprzygotowany do zmian i ratuje się jak może, a swoją drogą ja dodam, że jestem przeciwnikiem stawiania masztów, nadajników i przekaźników wszelkiej maści, a tego wymaga wprowadzenie sieci 5G, a więc jestem kategorycznie przeciw.
1 1
odpowiedź
User
sylwek
5G jest nam potrzebne tak samo jak innym państwom. Postęp technologiczny występuje na całym świecie, powinniśmy iść za innymi aby nie pozostać w tyle.
2 1
odpowiedź