SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play z Huawei zaczyna testy 5G w Toruniu, zaoferuje internet szerokopasmowy od Vectry

Sieć telekomunikacyjna Play wspólnie z koncernem Huawei rozpoczyna w Toruniu testy technologii 5G. Telekom zaprosi do nich swoich wybranych użytkowników. Ponadto w ramach umowy z siecią kablową Vectra wprowadzi do oferty internet szerokopasmowy.

Article

W komunikacie prasowym Play poinformował, że pilotaż 5G w Toruniu będzie oparty na klastrze 5 sektorów, przy wykorzystaniu routera Huawei 5G C-band CPE V1.0, wykorzystującego 100 MHz, w paśmie częstotliwości 3,5-3,6 GHz.

Telekom zapowiada, że zaprosi do testów swoich najbardziej wymagających użytkowników, aby poznać ich doświadczenie w zastosowaniu tej technologii w rzeczywistym środowisku, w różnych dziedzinach: od nauki, przez e-sport, po styl życia. Firma będzie informować o wynikach tego pilotażu.

- Sieć 5G Ready jest już dostępna w 24 proc. sieci Play, a do końca roku ten wskaźnik wzrośnie aż do 38 proc. Pilotaż w Toruniu to kolejny etap dynamicznego rozwoju infrastruktury, przygotowujący nas do pełnego wdrożenia technologii 5G. Bardzo cenimy sobie współpracę z naszym partnerem technologicznym Huawei, w realizacji tego ekscytującego przedsięwzięcia - komentuje Michał Ziółkowski, członek zarządu Play ds. technicznych.

- Wdrożenie 5G jest kolejnym dużym krokiem w rozwoju technologii mobilnej. Najważniejsze jej cechy to bardzo wysokie przepływności i milisekundowe opóźnienia. Jej zastosowanie w codziennym życiu przełoży się bezpośrednio na korzyści dla użytkowników m.in. w takich dziedzinach jak telemedycyna, gry, autonomiczne pojazdy czy oglądanie wideo w wysokiej rozdzielczości i w wielu innych - wylicza Play w komunikacie.

Internet szerokopasmowy od Vectry

W poniedziałek Play poinformował, że w ramach podpisanej właśnie umowy z Vectrą wprowadzi do swojej oferty internet szerokopasmowy dostarczany przez tego operatora.

Zaznaczono, że umowa jest oparta na rozliczeniu po cenach hurtowych za każdego podłączonego klienta, natomiast nie zakłada płatnego z góry wynagrodzenia dla partnera ani dodatkowych nakładów inwestycyjnych ze strony Play. W ramach współpracy Vectra zapewni routery i usługę instalacji u użytkowników. Operatorzy połączą systemy IT, natomiast Play zajmie się działaniami marketingowymi i dystrybucją.

Obecnie w zasięgu sieci światłowodowej Vectry jest się ponad 2,7 mln gospodarstw domowych. Play zapowiada, że jego pierwsi klienci będą mogli z niej skorzystać w pierwszym kwartale przyszłego roku. W ofercie będzie dostępna usługa telewizyjna Play Now TV wprowadzona do sprzedaży wiosną br.

- Po współpracy w ramach rozwiązań MVNO, transmisji danych do stacji bazowych i tranzytu ruchu, partnerstwo w zakresie stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do Internetu jest kolejnym strategicznym krokiem dla obu firm. Jest to unikalna współpraca na polskim rynku. Działamy wspólnie od wielu lat - łączą nas te same wartości i duch przedsiębiorczości - komentuje Tomasz Żurański, prezes Vectry.

- Cieszymy się, że możemy dalej rozwijać naszą współpracę z Vectrą. Z niecierpliwością czekamy na możliwość zaoferowania naszym klientom stacjonarnego Internetu szerokopasmowego na dużą skalę, prostej w instalacji i użytkowaniu usługi opartej o sieć szerokopasmową Vectry. Superszybki stacjonarny internet Vectry w technologii DOCSIS stanowi idealne uzupełnienie superszybkiego internetu mobilnego 5G Ready Play - podkreśla Jean Marc Harion.

Spór o reklamy 5G Ready

Na początku marca br. Play zaczął promować markę 5G Ready. Tłumaczył, że oznacza ona część sieci 4G telekomu opartą na zaawansowanych technikach radiowych: MIMO 4x4, agregacji minimum 3 pasm częstotliwości, modulacji 256QAM, synchronizacji fazy oraz Cloud Air. Natychmiast skrytykowali to przedstawiciele innych telekomów, m.in. rzecznik prasowy Orange Polska, oceniając, że Play nadużywa nazwy 5G.

T-Mobile Polska skierował też pozew, w którym zarzucił Play nieuczciwą konkurencję w kampanii 5G Ready. Sąd na początku kwietnia przychylił się do wniosku o zabezpieczenie powództwa i nakazał wstrzymanie akcji.

Prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl, że Play promując hasło 5G Ready posunął się o krok za daleko. Na to szef Playa Jean Marc Harion podkreślił, że T-Mobile także używa w swoich materiałach promocyjnych kontrowersyjnej marki 5G Ready. Na dowód przedstawił katalog w którym austriacki oddział T-Mobile (przemianowany kilka dni temu na Magenta Telekom) reklamuje się właśnie hasłem 5G Ready.

W pierwszym kwartale br. Play Communications zanotował wzrost przychodów o 3 proc. do 1,686 mld zł oraz zysku netto o 39,7 proc. do 214 mln zł. Na koniec marca firma miała 12,666 mln aktywnych użytkowników, o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play z Huawei zaczyna testy 5G w Toruniu, zaoferuje internet szerokopasmowy od Vectry

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maria Awaria
No to slabo... będziemy mieli inwigliacje obywateli przez chinskie sluzby na masowa skale? Chyba odejde z Play. Wole byc podsluchiwana przez Amerykanow.
7 12
odpowiedź
User
niebieski
Patrząc na ciągłe kłamstwa Playa odnośnie 5G to ja bym się tak strasznie nie nastawiał na te testy, Druga rzecz, że skoro rozpoczęli stawiać swoje nadajniki po 10 latach działalności to wcale nie chce wiedzieć ile im zejdzie z 5G i jakie ono w ogóle będzie.
5 1
odpowiedź
User
Klienrt
Najbardziej wymagający klient jest właśnie w Toruniu. Ma Szkołę, radio, telewizje. Nieprzypadkowa lokalizacja.
9 4
odpowiedź