SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play apeluje do premier Kopacz ws. skrócenia przez MAiC aukcji na częstotliwości LTE

P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, w liście do premier Ewy Kopacz apeluje o cofnięcie rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie skrócenia terminu zakończenia aukcji na częstotliwości LTE. - Rozporządzenie prowadzi do złamania podstawowych zasad ustroju i funkcjonowania państwa - podkreśla P4.

Article

Spór pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji (MAiC) a operatorami toczył się od kilku tygodni. Jego przedmiotem jest licytacja częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz, które mają pozwolić na rozwój internetu mobilnego w technologii LTE. Aukcję tych zasobów radiowych prowadzi od lutego br. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), a wśród chętnych do przejęcia poszczególnych bloków są Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel i NetNet.

We wrześniu br. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji skierowało do szybkich konsultacji projekt rozporządzenia, które skraca czas prowadzenia aukcji do maksymalnie 116 dni. W założeniach po 115 dniach licytacji w kolejnym dniu zostałaby przeprowadzona tylko jedna dodatkowa runda, w której każdy z zainteresowanych podmiotów złoży tylko jedną ostateczną ofertę, a cały proces zostanie zakończony.

P4, operator sieci Play, oraz Polkomtel, właściciel Plusa, zdecydowanie zaprotestowali przeciwko planowanej decyzji MAiC, także w formie ogłoszeń prasowych, w których apelowali do najwyższych instytucji państwowych o wstrzymanie wprowadzenia jej w życie.

Ostatecznie jednak szef resortu administracji i cyfryzacji w zeszły czwartek podpisał rozporządzenie o zmianie zasad aukcji w sytuacji, gdy licytowana kwota częstotliwości przekroczyła poziom 7 mld zł. Niektórzy eksperci tłumaczyli tę decyzję obawą o to, że dalsze przedłużanie aukcji doprowadzi do sytuacji, w której operatorzy przeznaczą na zakup częstotliwości zbyt wysokie kwoty, a to odbije się w przyszłości na ich zdolnościach w inwestowanie w nową infrastrukturę LTE.

W poniedziałek kolejny protest w sprawie rozporządzenia MAiC przekazał redakcji Wirtualnemedia.pl Polkomtel, operator Plusa.

Z kolei we wtorek P4, operator sieci Play, wystosował apel do premier Ewy Kopacz wsparty kilkoma ekspertyzami konstytucjonalistów. W liście, którego kopię przekazano serwisowi Wirtualnemedia.pl, firma ocenia, że rozporządzenie MAiC „narusza szereg przepisów Konstytucji RP - tj. art. 2, art. 7 oraz art. 22”, a „w konsekwencji prowadzi do złamania podstawowych zasad ustroju i funkcjonowania państwa, jakimi są zasada demokratycznego państwa prawnego, zasada legalizmu oraz zasada wolności działalności gospodarczej”. Operator apeluje do premier o skorzystanie z konstytucyjnego uprawnienia do uchylenia tego rozporządzenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play apeluje do premier Kopacz ws. skrócenia przez MAiC aukcji na częstotliwości LTE

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jasiecek
O co im chodzi? Przecież można to rozstrzygnąć na jednym posiedzeniu przy wspólnym stole. Co oni mają za interes w tym, by to sztucznie przedłużać? Napisze ktoś "po ludzku" rozeznany w temacie?
odpowiedź