SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play chce dodatkowych opłat za roaming dla Polaków mieszkających za granicą

Marcin Gruszka, rzecznik Play zapowiedział że operator nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych opłat roamingowych dla niektórych użytkowników. Dopłaty mają dotyczyć jedynie osób przebywających od długiego czasu za granicą i nadużywających zasad Polityku Uczciwego Korzystania. – Problem dotyczy niewielkiego odsetka użytkowników, wszyscy zmieściliby się na stadionie FC Barcelona – zastrzega obrazowo rzecznik Play.

Article

Do kwestii użytkowników nadużywających zasady „Roam Like At Home” (RALH) wprowadzonej na terenie Unii Europejskiej w połowie czerwca br. Marcin Gruszka odniósł się w filmie wideo nagranym podczas krótkiego pobytu w Barcelonie.

Rzecznik Play przyznał że sieć ma problem z osobami które przez długi okres pozostają za granicą korzystając z braku opłat roamingowych przewidzianego europejskimi przepisami. Chodzi np. o użytkowników mieszkających stale poza Polską, a także o specyficzne grupy abonentów, chociażby studentów przebywających długo za granicą na międzynarodowej wymianie w ramach programu Erasmus.

Gruszka zaznaczył, że wymienione przez niego osoby mogą nadużywać ustalonych przez UE zasad Polityki Uczciwego Korzystania, a operator zastanawia się nad rozwiązaniem związanego z tym problemu. Rzecznik potwierdził, że Play tak jak niektórzy inni operatorzy wystąpił do UKE o zgodę na zastosowanie dodatkowych opłat w roamingu i czeka obecnie na decyzję.

Gruszka przyznał że nie wiadomo jeszcze czy Play rozpocznie wysyłanie do wybranych użytkowników ostrzeżeń o nadużywaniu przez nich przepisów o roamingu (tak drogę wybrał niedawno Plus), zaznaczył też że sprawa dotyczy jedynie niewielkiej grupy abonentów.

- Zmieściliby się bez trudu na stadionie FC Barcelona i jeszcze pozostałoby sporo wolnego miejsca – opisał to obrazowo Gruszka nawiązując do miejsca z którego nagrywał swój przekaz. Jednocześnie jednak przyznał, że osoby nadużywające zasady RLAH są dla operatora wyzwaniem finansowym i istnieje potrzeba rozwiązania tej kwestii. Nie jest zatem wykluczone że operator za zgodą UKE zastosuje wobec nich dopłaty.

Rzecznik Play w trakcie swojego wystąpienia przed kamerą kilkakrotnie zastrzegał, że dodatkowych opłat nie muszą obawiać się użytkownicy którzy jeżdżą na wakacje do krajów unijnych i spędzają za granicą podczas urlopu nawet trzy tygodnie. Operator nie ma też żadnych planów wprowadzenia dopłat dla wszystkich użytkowników sieci.

Kwestia dopłat do roamingu jest coraz częściej poruszana przez polskich operatorów. Zgodę UKE na zastosowanie dopłat otrzymały już Plus i Premium Mobile, a także Virgin Mobile i nc+, ostatnio zaś plany skierowania w tej sprawie wniosku do regulatora ujawnił Orange Polska.

W minionym półroczu spółka Play Communications zanotowała wzrost wpływów operacyjnych do 3,21 mld zł i spadek zysku netto do 57,5 mln zł. Miała 14,48 mln klientów, w tym 8,94 mln abonentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play chce dodatkowych opłat za roaming dla Polaków mieszkających za granicą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl