SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play zyskał 390 tys. klientów Virgin Mobile, ma 83 tys. użytkowników Play Now TV Box

W trzecim kwartale br. Play Communication zanotował 1,8 mld zł przychodów, 1,39 mld zł kosztów operacyjnych i 269,8 mln zł zysku netto. Na koniec września telekom miał 12,9 aktywnych klientów: 9,05 mln abonentów i 3,85 mln użytkowników ofert prepaid. W zeszłym kwartale telekom zyskał 388 klientów prepaidowych przejętej sieci Virgin Mobile Polska.

Article

Skorygowana EBITDA Play Communications w trzecim kwartale 2020 roku wzrosła rok do roku o 2,9 proc. do 663,5 mln zł - podała spółka w raporcie. Wynik okazał się o 0,8 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes.

Przychody Play w okresie lipiec-wrzesień wyniosły 1,803 mld zł i były o 0,1 proc. niższe od średniej prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes (1,805 mld zł). Przychody wzrosły o 0,4, proc. rok do roku.

Play podtrzymał zapowiedzi niższego wzrostu przychodów w 2020 roku niż 2-3 proc, prognozowane na początku roku. Po 9 miesiącach przychody wzrosły o 1,2 proc. do 5,3 mld zł.

Spółka podtrzymała pozostałe prognozy na bieżący rok - nadal liczy m.in. na 2,5-2,6 mld zł skorygowanej EBITDA. Po 9 miesiącach skorygowana EBITDA wynosi 1,9 mld zł.

- Ostatni kwartał oznaczał dla nas stopniowy powrót do 'nowej normalności.' Obserwujemy powrót wyników w naszych punktach sprzedaży detalicznej do poziomu sprzed pandemii. Przychody z użytkowania nadal rosną, podczas gdy przychody z połączeń międzyoperatorskich uległy normalizacji. Sprzedaż towarów jest na zadowalającym poziomie z niewielkim deficytem w stosunku do ubiegłego roku. Podsumowując, wyniki w trzecim kwartale wykazują ciągłą poprawę i są na dobrej drodze do sprostania naszym całorocznych oczekiwaniom - komentuje Jean Marc Harion, prezes P4, głównej spółki zależnej Play Communications.

850-900 mln zł na inwestycje w br.

Play podtrzymał w raporcie prognozę wolnych przepływów pieniężnych - oczekuje, że wyniosą one ponad 800 mln zł. Po trzech kwartałach było to 732 mln zł.

Telekom chce - tak jak wcześniej zapowiadano - wydać w tym roku na inwestycje 850-900 mln zł. Po trzech kwartałach było to 571 mln zł. W raporcie podtrzymano, że dywidenda wyniesie 40-50 proc. wolnych przepływów pieniężnych.

Zysk netto operatora sieci komórkowej Play wyniósł w III kw. 2020 roku 270 mln zł i był o 15,7 proc. wyższy niż rok wcześniej. Konsensus PAP Biznes zakładał wypracowanie przez Play 256,4 mln zł zysku netto.

Wolne przepływy pieniężne Play (po uwzględnieniu płatności leasingowych) wyniosły 211 mln zł, czyli o 48,5 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Nakłady inwestycyjne firmy w ujęciu gotówkowym w trzecim kwartale sięgnęły 269 mln zł, o 34,6 proc. więcej niż przed rokiem.

- Nasze wyniki w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wskazują na wyraźne oznaki ożywienia gospodarczego po okresie lockdownu. Jesteśmy przekonani, że sprostamy naszym zrewidowanym oczekiwaniom na cały rok. Ciągła poprawa w generowaniu skorygowanej EBITDA i FCFE ponownie zaowocowała niższym poziomem dźwigni finansowej - zadłużenie netto do skorygowanej EBITDA wyniosło 2,58x po przejściowym wzroście w II kwartale, spowodowanym wypłatą dywidendy i rozliczeniem podatku za 2019 rok. Naszą daleko idącą pewność siebie bazujemy również na tym, że nie zaobserwowaliśmy problemów ze ściąganiem należności gotówkowych od naszych klientów, jednakże zachowujemy ostrożność w podejściu do rezerwy na nieściągalne należności, zaksięgowanej w drugim kwartale - opisuje Marcin Szul, dyrektor finansowy P4.

Sieć 5G w 58 miastach, 388 klientów od Virgin Mobile

Na koniec września sieć Play składała się z 8 448 stacji bazowych o 580 więcej niż na koniec 2019 roku, z czego 4 085 stacji oferowało dostęp do sieci tzw. 5G Ready. Sieć Play w technologii 5G (pasmo 2,1 GHz) była dostępna na koniec trzeciego kwartału w 58 miastach, za pośrednictwem 559 stacji bazowych.

Play miał na koniec września 9,047 mln aktywnych klientów usług abonamentowych wobec 8,996 mln na koniec czerwca. Liczba aktywnych klientów usług prepaid wyniosła 3,850 mln wobec 3,451 mln na koniec czerwca.

Telekom zaznaczył, że wzrost w tym drugim segmencie wynika głównie z przejęcia 388 tys. użytkowników prepaidowych sieci Virgin Mobile, której przejęcie za 59 mln zł Play sfinalizował w sierpniu.

Liczba klientów usługi Play Now TV Box wzrosła w ciągu roku z 20,3 do 83 tys., a tylko w zeszłym kwartale przybyło ich 23,8 tys.

- W kwestii integracji Virgin Mobile podejmujemy zdecydowane kroki naprzód, jesteśmy nadal gotowi na aukcję częstotliwości 5G w paśmie C oraz kontynuujemy prace nad wydzieleniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która będzie zarządzać naszą pasywną infrastrukturą - mówi Jean Marc Harion.

Średnie miesięczne przychody od użytkownika (ARPU) usług Play wyniosły w trzecim kwartale 34,3 zł wobec 34,7 zł niż w drugim kwartale. Miesięczne przychody z usług abonamentowych również wyniosły 39,6 zł wobec 40,1 zł w drugim kwartale, a ARPU w segmencie usług przedpłaconych (prepaid) wyniosło 21,3 zł wobec 20,7 zł.

W drugiej połowie września wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Play ogłosiła francuska grupa Iliad, zaoferowała 39 zł za sztukę, wyceniając telekom na 2,2 mld euro. Porozumiała się już w tej sprawie z dwoma głównymi akcjonariuszami Play: funduszami należącymi do Thora Bjorgolfssona i Panosa Germanosa. Zapisy do ruszyły 19 października, będą przyjmowane do 17 listopada

Eksperci pytani przez Wirtualnemedia.pl ocenili, że Play po przejęciu przez Iliad może poszerzyć swoją ofertę o internet stacjonarny.

W drugiej połowie października grupa Iliad zawarła umowę sprzedaży 60 proc. spółki zależnej Play Communications z ok. 7 tys. wież nadawczych. Kupującym jest Cellnex, a cena transakcji wyniesie ok. 804 mln euro.

Równocześnie zgodę na przejęcie Play przez Iliad wyraziła Komisja Europejska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play zyskał 390 tys. klientów Virgin Mobile, ma 83 tys. użytkowników Play Now TV Box

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
apolona
"zyskał 388 klientów" szał
1 0
odpowiedź