SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play: nie będzie internetu mobilnego bez limitu (wideo)

Na początku roku z mobilnego internetu korzystało 3 mln osób, co stanowi penetrację na rynku na poziomie ponad 8 proc. Daje nam to 9. pozycję wśród państw członkowskich UE. Polacy korzystają z niego częściej, bo operatorzy oferują coraz większą prędkość i większy transfer danych za niższą cenę. Jednak na nielimitowane transfery raczej nie mamy co liczyć - uważa Jacek Niewęgłowski z firmy P4, operatora sieci Play.

Play: nie będzie internetu mobilnego bez limitu (wideo)

Usługi mobilnego internetu to jeden z najbardziej dynamicznych segmentów rynku telekomunikacji. Rozbudowa sieci, coraz szybsze łącza i rosnąca sprzedaż smartfonów i tabletów powodują, że Polacy coraz częściej decydują się na te usługi.

Problemem są limity transferu danych, po przekroczeniu których operator zastrzega sobie prawo do obniżenia prędkości internetu. Wprawdzie ponad połowa ankietowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pod koniec 2011 roku  użytkowników mobilnego internetu deklarowała, że nigdy nie przekracza ustalonych limitów, to apetyt rośnie w miarę jedzenia. Przy coraz większej prędkości rosną również potrzeby konsumentów w zakresie transferu. Chodzi przede wszystkim o takie usługi, jak strumieniowa transmisja video, wypożyczalnie filmów, ściąganie plików filmowych i muzycznych.

 - Trendy rynkowe idą w zupełnie innym kierunku. Jeżeli chodzi o rynki europejskie, konsumenci raczej pożegnali się z nielimitowanymi usługami transmisji danych w sieciach mobilnych. Coraz więcej jest przykładów i pierwszych sygnałów, że operatorzy stacjonarni zaczynają wprowadzać limity transmisji danych - mówi Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Witucki, prezes TP SA, powiedział, że jego zdaniem dawno zapomniane limity w internecie stacjonarnym wrócą w ciągu następnych 3-5 lat.

Jak podkreślają operatorzy sieci komórkowych, limity w internecie mobilnym są konieczne ze względu na stan infrastruktury oraz potrzeby i liczbę klientów.

 - Wiąże się to z niezwykle dynamicznie rozwijającymi się usługami transmisji, zwłaszcza usług audiowizualnych w sieciach internetowych, zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Z obsłużeniem tego ruchu nawet operatorzy stacjonarni w dzisiejszych czasach mają coraz większe problemy - podkreśla Jacek Niewęgłowski.

Operatorzy komórkowi zapowiadają, że będą inwestować w zwiększanie zasięgu oraz przepływności i szybkości internetu. Klienci mogą liczyć również na coraz wyższe limity transferu danych.

 - Pójdziemy w zwiększenie jakości usług i w dalszym ciągu, może nie tak znacząco, jak w przeszłości, ale poprawimy wartość tych usług dla konsumenta, czyli zaproponujemy możliwość korzystania z jeszcze większej ilości transmisji danych - tutaj jeszcze operatorzy mają coś do zaoferowania - mówi członek zarządu P4.

Ze styczniowego raportu UKE wynika, że operatorzy w ostatnim czasie znacznie zwiększyli dostępne limity. Obecnie tylko P4 posiada usługę mobilnego internetu z opcją 1 GB. W PTK Centertel, Cywfrowym Polsacie i T-Mobile minimalny limit to 2 GB. Najwyższe limity proponuje Orange: 38 GB dla klientów indywidualnych i 52 GB dla klientów biznesowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play: nie będzie internetu mobilnego bez limitu (wideo)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
best
Juz 3 lata temu np. w Portugalii 7,2 Mb/s bez limitu za 29,90 euro / miesiac. Umowa na rok, po umowie takie same warunki. Mozna? Mozna.
odpowiedź
User
Posh
Co ten koleś pierdzieli? 10 GB znika w mig i nie sposób operatorowi udowodnić, ile naprawdę wykorzystało się danych. Chyba, że w trybie nocnym, nieodpłatnym. Powodzenia.
odpowiedź
User
bufetowa
ten człowiek nie wie co mówi, brak limitu transferu danych w pewnym momencie powinien stać się standardem dla internetu mobilnego, tak jak jest teraz dla internetu stacjonarnego.
Jeżeli, ktoś wprowadziłby limity do internetu stacjonarnego to ja domagałbym się znaczącej obniżki abonamentu.
odpowiedź
User
Traper222
To jest super, co powiedział ten człowiek. Przypomniała mi się kochana komuna. Jak brakło mięsa, wprowadzili kartki. Play, jak się nie wyrabia z transmisją , wprowadza limit. Tylko, czym ten limit różni się od kartek komuny?
odpowiedź
User
Traper222
Przy okazji. Znacie coś na Android 2.1 żeby odebrać tv? Mistrzostwa blisko a ja mam taką robotę na dyżury.
odpowiedź