SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play rozważa sprzedaż części swoich stacji bazowych

Operator sieci telekomunikacyjnej Play analizuje możliwość sprzedaży części swoich stacji nadawczych, Pozyskane w ten sposób środki chciałby zainwestować m.in. w rozwój 5G - podała agencja Bloomberg.

Article

Z nieoficjalnych ustaleń Bloomberga wynika, że Play pracuje wspólnie z firmą doradczą nad wariantami sprzedaży części swoich stacji nadawczych. Do telekomu na koniec marca br. należało 7 965 takich stacji, z czego mniej więcej połowa do osobno stojące wieże, a druga połowa została zainstalowana na budynkach.

Sprzedane mogłyby zostać tylko wieże. Według informacji Bloomberga ich wycena może osiągnąć 800 mln euro.

Pieniądze z ich sprzedaży mogłyby zostać przeznaczone przez Play na inwestycje, m.in. rozwój sieci Play. Przedstawiciele telekomu nie chcieli skomentować ustaleń agencji.

Agencja Bloomberg w swojej depeszy przypomniała, że wiosną ub.r. firma konsultingowa Ernst & Young LLP oceniła, że outsourcing infrastruktury nadawczej może być źródłem dodatkowego finansowania dla telekomów. Firma oceniła, że poprzez sprzedaż tych aktywów operatorzy mogliby pozyskać 28 mld euro.

W maju br. Play podał, że zasięg jego sieci internetu LTE wynosił 98,8 proc. populacji. 40 proc. swoich stacji bazowych zaktualizował do standardu 4G LTE (ich zasięg to 51 proc. populacji). Ponadto 88 nowych stacji bazowych podłączono do światłowodowej sieci dosyłowej.

Play wziął 1,2 mld zł kredytu i kupił Virgin Mobile Polska

W połowie kwietnia br. spółka P4 uzyskała dodatkową linię kredytową na trzy lata w wysokości 1,2 mld zł. Zapowiedziano, że większość z tej kwoty przeznaczy na wcześniejszą spłatę części swojego obecnego zadłużenia.

Natomiast w drugiej połowie kwietnia Play Communications zawarł przedwstępną umowę kupna 100 proc. udziałów wirtualnego operatora telekomunikacyjnego Virgin Mobile Polska za 13,4 mln euro.

Z kolei na początku maja Play uruchomił własną sieć 5G. Obecnie jest ona dostępna w 33 miastach w kraju, wśród nich są zarówno mniejsze miejscowości, jak i duże miasta - Warszawa, Kraków, Wrocław i Toruń. Według zapowiedzi do końca czerwca 2020 r. 5G w Play ma działać w 53 miastach w kraju. Sieć 5G w Play wykorzystuje pasmo 2100 MHz.

Play podtrzymał prognozy dotyczące wyników w całym br. Spodziewa się wzrostu wpływów o 2- 3 proc. i 2,5-2,6 mld zł skorygowanego zysku EBITDA. Na oba wyniki pozytywnie ma wpływać wyższa sprzedaż usług i jej marżowość, a negatywnie - spadek sprzedaży urządzeń.

Na inwestycje Play zamierza przeznaczyć 850-900 mln zł, a akcjonariuszom wypłacić 40-50 proc. wolnych przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego. Dywidenda za ub.r. w wysokości 419,5 mln zł, po 1,65 zł na akcję, została przekazana akcjonariuszom firmy na początku maja.

- Kryzys podkreśla kluczową rolę Play, jako lidera polskiego rynku telefonii komórkowej, w zapewnieniu każdemu obywatelowi dostępu do usług łączności oraz bezpieczeństwa. Tymczasem solidne wyniki za I kw. pokazują odporność naszej firmy w tym ciężkim okresie - podkreśla Jean Marc Harion.

W pierwszym kwartale br. Play zanotował 1,74 mld zł przychodów i 207,8 mln zł zysku netto. Z powodu obostrzeń związanych z epidemią mocno zmalała sprzedaż urządzeń, a liczba klientów przez kwartał zmalała o 67,7 tys.

Dołącz do dyskusji: Play rozważa sprzedaż części swoich stacji bazowych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Obstawiam,ze zakupem bedzie zainteresowany Cyfrowy Polsat . .
odpowiedź
User
Obiektyw
Obstawiam,ze zakupem bedzie zainteresowany Cyfrowy Polsat . .
Nie bardzo bo sami chcą sprzedać swoje (Polkomtel Infrastruktura) a nowych prawie nie budują od kilku lat i mają najmniej stacji bazowych w kraju.
odpowiedź