SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play rozbudowuje 5G. 35 proc. populacji w zasięgu do końca lipca 2021

Play zapowiada, że na koniec lipca 2021 roku będzie miał 2576 nadajników obsługujących 5G, które dadzą pokrycie dla 35 procent populacji Polski. Do rozbudowy 5G Play korzysta z rozwiązań kilku różnych producentów sprzętu.

Play wyjaśnia, że jego sieć wykorzystuje rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing – DSS) do czasu przydzielenia nowych bloków pasma C.

Dzięki tej technologii Play wdraża 5G w oparciu o posiadane zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz. Play wystartował z 5G w styczniu 2020 r., a obecnie kończy kolejną fazę intensywnej rozbudowy swojej sieci.

Zgodnie z zapowiedzią do końca lipca br. telekom będzie miał 2576 nadajników 5G, które swoim zasięgiem pokryją 35 proc. populacji kraju. Klienci będą mogli doświadczyć nowej technologii w ponad 700 miejscowościach. Play twierdzi, że dzięki temu stanie się największą siecią 5G w Polsce.

Elastyczna technologia, różni dostawcy

Według Play Dynamic Spectrum Sharing sprawia, że stacje bazowe operatora na bieżąco analizują transfer danych realizowany na danym obszarze. W zależności od ruchu są w stanie elastycznie rozdzielić pasmo pomiędzy technologie LTE oraz 5G, w taki sposób, aby wykorzystać je jak najbardziej efektywnie, czyli dostarczyć klientom jak najlepsze parametry połączenia, niezależnie od jego rodzaju.

Czytaj także: Play podwaja liczbę GB w ofertach na kartę. Do 50 GB z 5G w nowym pakiecie

Pozwala to obsługiwać na tej samej częstotliwości obie technologie - LTE oraz 5G. Wykorzystanie DSS w połączeniu z funkcją synchronizacji czasu w sieci to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w skali światowej, pozwalające na tak szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją częstotliwości przeznaczonych dla 5G.

Jednym z głównych filarów strategii Play na najbliższe lata ma być rozbudowa oraz rozwój nowoczesnej i innowacyjnej infrastruktury, aby osiągać lepsze parametry sieci i zapewniać najlepszą jakość usług swoim użytkownikom.

Play informuje, że korzysta ze zróżnicowanego sprzętu i ciągle testuje innowacyjne rozwiązania nowych dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej. Przykładami mogą być ogłoszone wiosną br. testy sprzętu sieciowego firmy Samsung, czy pomyślne testy agregacji pasma 5G NR w Sokołowie Podlaskim z firmą Ericsson.

- Nasze działania skupiają się na dostarczaniu klientom komfortu korzystania z nowoczesnej sieci. To właśnie innowacyjne rozwiązania i rozwój naszej sieci, w tym technologii 5G, na terenie całego kraju sprawiają, że użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze lepszymi parametrami połączenia - wyjaśnia Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor ds. technicznych w Play. - Nasze działania sieciowe to konsekwentna, wytężona praca naszych specjalistów, która nie toczy się na pierwszym planie, natomiast jest kluczowa z perspektywy naszych klientów i zdecydowanie odczuwalna w codziennym korzystaniu ze smartfona, tabletu czy domowego routera.

Czytaj także: Play ukarany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, ma zapłacić 100 tys. zł

Play podaje, że posiada w swojej ofercie najwięcej urządzeń obsługujących 5G spośród polskich operatorów – na liście jest ich obecnie 49 i niemal co miesiąc powiększa się ona o kolejne pozycje. Tak szeroki wybór urządzeń pozwala na wybór urządzenia pod kątem własnych preferencji oraz możliwości finansowych.

Operator czeka też na ogłoszenie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na częstotliwości 3,6 GHz dla 5G (tzw. pasmo C) i zapewnia, że jest gotowy na kolejne inwestycje w rozwój swojej najnowocześniejszej infrastruktury.

Dołącz do dyskusji: Play rozbudowuje 5G. 35 proc. populacji w zasięgu do końca lipca 2021

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysp1
Niestety podczas gdy Play mówi to Plus robi .Ja mając w Play prędkości na LTE (pobieranie ;0.49 ,wysyłanie ;0.29 )coraz bardziej tracę wiare w te cyferki o nadajnikach ,o sieci 5 G...Plus ,T-Mobile,Orange w moim 60 tys mieście nokautuje Play który tak jak wyżej dużo mówi, mało robi ,dlatego tracę powoli cierpliwość
odpowiedź