SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play sprzedał infrastrukturę pasywną za 6,7 mld zł

Spółka P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, zawarła umowę sprzedaży za 6,7 mld zł swojej infrastruktury pasywnej firmie On Tower Poland, w której 60 proc. udziałów ma Cellnex Telecom, a 40 proc. Grupa Iliad, nowy właściciel Play.

Article

W komunikacie giełdowym podano, że na podstawie umowy P4 sprzedał zespół składników majątkowych stanowiących organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wydzielony w ramach przedsiębiorstwa pion infrastruktura, w ramach którego prowadził działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i komercjalizacji swojej niezależnej infrastruktury pasywnej. Ta infrastruktura to przede wszystkim ok. 7 tys. wież sieci Play w całym kraju.

Cena transakcji, ustalona na 6,7 mld zł, może podlegać korektom

Jednocześnie P4 zawarł z On Tower Poland umowy serwisowe na okres 20 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne okresy dziesięcioletnie, na podstawie których spółka m.in. będzie nadal korzystać ze sprzedanej w ramach tej transakcji infrastruktury pasywnej na potrzeby swojej działalności telekomunikacyjnej.

W spółce On Tower Poland 60 proc. udziałów posiada Cellnex Poland, spółka zależna hiszpańskiego Cellnex Telecom, a 40 proc. udziałów - spółka Iliad Purple należąca do Grupy Iliad, która w listopadzie ub.r. za 9,6 mld zł przejęła 96,7 proc. akcji Play Communications.

Grupa Iliad już w październiku ub.r. porozumiała się co do sprzedaży 60 proc. udziałów On Tower Poland do Cellnex Telecom za 804 mln euro. Cellnex zapowiada, że do 2030 roku wybuduje ok. 5 tys. wież nadawczych w Polsce, zainwestuje w to ok. 1,3 mld euro.

Cellnex kupił infrastrukturę od operatora Plusa

Pod koniec lutego br. Cellnex Telecom zawarł umowę z Cyfrowym Polsatem, na podstawie której kupi 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura za 7,07 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w październiku br.

Polkomtel Infrastruktura jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat, składających się z około 7 tys. masztów telekomunikacyjnych, około 37 tys. różnych systemów on-air (w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieci transmisyjnej.

Zmiany we władzach Play

W drugiej połowie marca z P4 pożegnał się dyrektor finansowy i członek zarządu P4 odszedł Marcin Szul. Jednocześnie podano, że z początkiem kwietnia do komitetu wykonawczego w firmie dołączą Michał Gramatnikowski, Paweł Passowicz, Rafał Sidorowicz, Małgorzata Zakrzewska, Ewa Zmysłowska i Beata Zborowska (Zborowska będzie też dyrektorem finansowym i członkiem zarządu). Z zarządu spółki odchodzą natomiast Wojciech Danieluk i Michał Wawrzynowicz.

W ub.r. Play Communications osiągnął wzrost przychodów o 1,7 proc. do 7,16 mld zł i zysku EBITDAaL o 6,3 proc. do 2,4 mld zł. Liczba jego użytkowników zwiększyła się o 390 tys. do 12,32 mln, głównie dzięki przejęciu Virgin Mobile Polska i wzrostowi popularności Play Now Box TV.

Dołącz do dyskusji: Play sprzedał infrastrukturę pasywną za 6,7 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Czyli za jakiś czas fizycznie w Polsce będą tylko dwie sieci komórkowe Networks i Cellnex (zapewne połączy infrastruktury Play i Plus).
odpowiedź