SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play sprzedał obligacje za 750 mln zł, EBOR zainwestował w nie 106 mln zł

Spółka P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, wyemitowała w piątek 1,5 tys. obligacji serii A o łącznej wartości nominalnej 750 mln zł. Papiery dłużne firmy za 25 mln euro (106 mln zł) nabył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Article

Plan emisji 1,5 tys. obligacji serii A o wartości nominalnej 500 tys. zł każda P4 ogłosił tydzień temu. Obligacje zostaną wykupione 11 grudnia 2026 roku, ich oprocentowanie wynosi WIBOR 6M plus 1,75 proc., odsetki będą wypłacane co pół roku, nie określono celu emisji.

Firma zapowiedział, że będzie się starać o wprowadzenie obligacji do systemu obrotu Catalyst prowadzonego przez warszawską giełdę. Zaznaczono, że papiery dłużne zostaną wyemitowane „na podstawie wyjątku od obowiązku sporządzenia i zatwierdzenia prospektu emisyjnego”.

Środki z emisji telekom przeznaczony na finansowanie modernizacji swojej sieci i inwestycje w efektywność energetyczną w infrastrukturę mobilną spółki

W piątek P4 poinformował, że wyemitował zaplanowaną serię obligacji. Natomiast Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podał, że kupił część tych papierów za 25 mln euro (106 mln zł).

- Inwestycja wesprze modernizację mobilnej infrastruktury szerokopasmowej firmy za pomocą najnowocześniejszych energooszczędnych technologii, co przyczyni się do oszczędności energii i redukcji CO2. Ponadto Play planuje zdywersyfikować swoje dostawy energii w celu uwzględnienia źródeł odnawialnych poprzez uruchomienie sieci mobilnej na zieloną energię oraz testowanie paneli słonecznych i turbin wiatrowych pod kątem dostaw energii z miejsc - uzasadnił EBOR w komunikacie.

- Wspieranie rozwoju lokalnego rynku kapitałowego jest jednym z priorytetów EBOR w Polsce, gdzie angażuje się zarówno jako główny inwestor, jak i partner w dialogu reformatorskim, na przykład przy opracowywaniu nowej strategii rynku kapitałowego w tym kraju. Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce ponad 10 mld euro poprzez 422 projekty - dodał.

Play ma 6,8 mld zł zadłużenia

P4 jest główną spółką zależną notowanego na warszawskiej giełdzie Play Communications, który w trzecim kwartale br. osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Wydatki marketingowe zwiększył o 29 proc.

Na koniec września br. łączne zadłużenie netto Play Communications wynosiło 6,8 mld zł, a jego relacja do zysku EBITDA firmy z ostatnich 12 miesięcy - 2,83. Na ten dług składało się przede wszystkim 5,77 mld zł obligacji i 1,01 mld zł pożyczki. W drugim kwartale br. firma wypłaciła swoim akcjonariuszom 368 mln zł dywidendy.

Dołącz do dyskusji: Play sprzedał obligacje za 750 mln zł, EBOR zainwestował w nie 106 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzesio Mława
Cześć, sprzedam obligacje na potwórko mojego dziadka. Jest duże, zadbane a jak dziadek umrze, to można tam postawić stację benzynową albo wiatrak.
odpowiedź
User
Sonia
Pamiętaj, z każdych 100€ wydanych na "inwestycje" w dawnym RWPG, 80€ musi wrócić do krajów dawnego EWG.
Tak działa ten ststem.
odpowiedź