SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play inwestuje w technologię do streamingu. Kupił spółką pracującą dla TVN, TVP i RASP

Operator sieci telekomunikacyjnej Play kupił 92,5 udziałów firmy Redge Technologies oferującej rozwiązania m.in. dla platform ze straemingiem wideo i do ochrony cybernetycznej. Przejęte spółka pomoże telekomowi przy rozwoju usługi Play Now TV.

Article

W komunikacie zapowiedziano, że Redge Technologies będzie nadal działać jako osoby podmiot ze swoim obecnym zespołem zarządzającym. Nie zmieni się też oferta ani strategia produktowa firmy.

Nie podano, ile operator Play zapłacił za 92,5 udziałów Redge Technologies. Pozostałe 7,5 proc. należy dalej do prezesa i współzałożyciela spółki, Przemysława Frasunka.

- Dołączenie do grupy Play to nowy rozdział w historii spółki i podkreślenie naszego telekomunikacyjnego DNA - komentuje Przemysław Frasunek. - Od 15 lat wspieramy operatorów i nadawców w świadczeniu usług OTT, a zbudowana przez nas technologia stała się podstawą najważniejszych wdrożeń w regionie. Współpraca z Play to przede wszystkim synergie w obszarze telekomunikacji i ogromna szansa dla rozwoju naszego rozwiązania CDN, a także innych usług edge computing. Chcemy pozostać podmiotem, który wyznacza trendy i standardy na rynku - podkreśla.

Redge Technologies już w ramach grupy kapitałowej Play rozszerzy współpracę z telekomem prowadzoną od początku jego działalności. Dotyczy ona przede wszystkim oferowanej od trzech lat usługi Play Now TV ze streamingiem kanałów telewizyjnych.

Klientami Redge Technologies nadawcy i wydawcy

Redge Technologies oferuje rozwiązania z zakresu technologii OTT i edge computingu. Główną usługą firmy jest platforma Redge Media składająca się z Service Delivery Platform i Video Delivery Platform, obejmująca rozproszony system dystrybucji treści (CDN) w architekturze edge computing. Jest oferowana w modelach PaaS i on-premise, przede wszystkim wydawcom platform z treściami wideo.

Ostatnio firma wprowadziła też narzędzie Redge Guardian służące do inspekcji ruchu sieciowego i ochrony przed wieloterabitowymi atakami DDoS.

Jej klientami są m.in. Warner Bros. Discovery, Telewizja Polska, Ringier Axel Springer Polska, Vectra, działająca w krajach bałtyckich grupa TV3, Canal+ i NASK.

Przez ponad dekadę Redge Technologies należało do grupy kapitałowej Atende. W 2020 roku firmę wykupili jej prezes i inwestorzy z funduszu Custodia Capital. Spółka zmieniła nazwę z Atende Software na Redge Technologies.

W ub.r. Redge Technologies zanotowało 36,45 mln zł przychodów i 2,67 mln zł zysku netto, wobec 35,38 mln zł wpływów i 4,96 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Play ze wspólną ofertą z UPC Polska

Operator sieci Play, do którego od połowy 2020 roku należy też Virgin Mobile Polska, na koniec marca br. miał 12,473 mln aktywnych użytkowników, o 344 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Kwartalne przychody telekomu zmalały o 1,9 proc. do 1,773 mld zł, a zysk EBITDAaL - z 1,133 mld zł do 838 mln zł.

W kwietniu br. Play sfinalizował przejęcie UPC Polska za 7 mld zł, a pod koniec maja rozpoczęto pierwszą wspólną promocję obu telekomów. Artur Dominiak, dyrektor departamentu usług dla domu Play podkreślił, że to największa akcja marketingowa Play od co najmniej 10 lat.

Dołącz do dyskusji: Play inwestuje w technologię do streamingu. Kupił spółką pracującą dla TVN, TVP i RASP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Merlon
Dziwnie to wygląda, jak firma staje na własne nogi po odejściu od Atende i w momencie gdy VIAPLAY rośnie w potęgę, jest kupione przez Illiada. Patrząc na stronę firmy redge to produkty są wciąż pod szyldem Atende S.A.?
odpowiedź
User
Kamil
Play kupił infrastrukturę aby podglądać co najpopularniejszego ogląda się u konkurencji i ile osób za to płaci. Sprytny ruch, ale na miejscu playera, Orange czy c+ uważałbym co trzymacie na tych serwerach od teraz.
odpowiedź
User
Gosc
Problem streamingu jest taki, że klient najpierw zostaje obciążony opłatą dostępu do internetu, a potem jeszcze opłatą za to co ogląda czyli w finale sponsoruje 2 rzeczy, a i tak stabilność neta jest często żadna w porównaniu z linearnym sygnałem i wcale nie dotyczy to tylko miejsc gdzie diabeł mówi dobranoc.
odpowiedź