SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Plus Bank z 25 mln zł straty, zmalały przychody i portfel kredytowy

W ub.r. Plus Bank, należący do holdingu Zygmunta Solorza, zanotował spore spadki przychodów i wyników z odsetek oraz opłat i prowizji, a jego strata netto pogłębiła się z 9,7 do 25,6 mln zł.

Oddział Plus Banku Article

W ujęciu skonsolidowanym wpływy Plus Banku z odsetek zmalały rok do roku ze 103,1 do 47,3 mln zł, a przy spadku kosztów odsetkowych z 24,8 do 11,2 mln zł wynik z tego obszaru poszedł w dół z 78,3 do 36,1 mln zł.

W sprawozdaniu złożonym w KRS bank zaznaczył, że 98,2 proc. wpływów odsetkowych pochodziło od podmiotów niebankowych, a wynik odsetkowy mocno zmalał „głównie z powodu obniżenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, zmniejszenia salda kredytów oraz pogorszenia jakości portfela kredytowego”. W związku z obniżką stóp procentowych średnia wartość osiągniętego przez bank spreadu odsetkowego poszła w dół z 3,77 do 2,21 proc.

Z kolei w obszarze opłat i prowizji przychody spadły z 27,2 do 20,8 mln zł, a wynik - z 5,9 do 3,6 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Mniejsze koszty

Plus Bank zmniejszył ogólne wydatki administracyjne z 24,3 do 14,2 mln zł. Koszty świadczeń pracowniczych zmalały o 15,1 mln zł, a koszty rzeczowe - o 6,6 mln zł.

Odpisy netto dotyczące utraty wartości kredytów i pożyczek poszły w górę z 13,9 do 17,8 mln zł. - Wynikało to głównie ze zdarzeń jednorazowych (sprzedaż z zyskiem wierzytelności kredytowych), które miały miejsce w roku 2019 - zaznaczono w sprawozdaniu.

Skonsolidowana strata brutto Plus Banku pogłębiła się z 7,2 do 31 mln zł, a strata netto - z 9,7 do 25,6 mln zł.

Portfel kredytowy zmalał o 213 mln zł

W ub.r. wartość należności Plus Banku od innych banków zmalała ze 127 do 94,4 mln zł, suma kredytów i pożyczek udzielonych klientom - z 882,4 do 669,7 mln zł, a łączne zobowiązania wobec klientów - z 1,268 do 1,201 mld zł. W sprawozdaniu zaznaczono, że te spadki wynikają z „ograniczenia sprzedaży kredytów i z dostosowania salda depozytów do zmniejszonej akcji kredytowej”.

Za to wartość posiadanych przez bank lokacyjnych papierów wartościowych poszła w górę z 59,8 do 226,8 mln zł. - Wzrosty te odzwierciedlają fakt, iż pomimo kilkukrotnego obniżania oprocentowania depozytów, spadek zobowiązań wobec klientów postępował w 2020 roku w wolniejszym stopniu niż spadek wartości udzielonych kredytów i pożyczek - stwierdzono w sprawozdaniu.

Zygmunt Solorz dokapitalizował Plus Bank

Jedynym akcjonariuszem Plus Banku, bezpośrednio i poprzez kilka zagranicznych spółek zależnych, jest Zygmunt Solorz. W pierwszym kwartale ub.r. zarejestrowano nową emisję akcji, w ramach której jego spółki Bithell Holdings i WBN Holding Limited objęły walory banku o wartości 31,08 mln zł.

Na koniec ub.r. kapitał własny Plus Banku wynosił 1,3 mln zł, wobec 29,7 mln zł rok wcześniej. Pod koniec czerwca akcjonariusze banku postanowili, że jego zeszłoroczna strata netto zostanie pokryta z przyszłych zysków.

Poza mediami Solorz ma Elektrim i ZEPAK

Plus Bank to jeden z trzech głównych podmiotów Zygmunta Solorza spoza branży mediów i telekomunikacji. Biznesmen ma też kontrolny pakiet akcji Elektrimu, który w ub.r. osiągnął 76,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 424,22 mln zł jednostkowego.

Natomiast Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w pierwszym kwartale zanotował spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 11,8 proc. do 462,41 mln zł oraz straty netto z 10,91 do 8, mln zł. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej przez firmę zmalał o 18,4 proc., mocno spadło też zużycie przez nią węgla brunatnego i emisji CO2.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Plus Bank z 25 mln zł straty, zmalały przychody i portfel kredytowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl