SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus zapłaci 34 mln zł mniej kary. Pobierał dodatkowe opłaty za treści audio i wideo

Sąd Apelacyjny obniżył z 50,63 do 16,81 mln zł grzywnę nałożoną na operatora sieci Plus (należy do grupy Cyfrowy Polsat) przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator ukarał telekom za pobieranie od klientów dodatkowych opłat za pobieranie treści audio i wideo.

Article

Wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczy decyzji prezesa UOKiK z grudnia ub.r. Polkomtel został ukarany za to, że od 2013 do 2017 roku od użytkowników oferty Bezpieczny internet, Nielimitowany internet oraz Pakiet non stop pobierał dodatkowe opłaty za streaming treści audio i wideo, czyli słuchanie radia internetowego oraz oglądanie filmów i innych treści wideo.

Stawka wynosiła 40 groszy za minutę transmisji, a dodatkowe opłaty nie były wyszczególnione na fakturze, tylko widniały w rubryce „Połączenia i SMS-y wykonane w kraju”.

Prezes UOKiK podkreślił, że klienci Plusa powinni mieć dostęp do wszystkich portali w ramach posiadanego pakietu internetowego, co wynika z zasady tzw. otwartego internetu - każdy konsument powinien móc korzystać ze wszystkich jego zasobów na równych i niedyskryminacyjnych warunkach. Ponadto gdyby wiedział, że nie będzie to możliwe, mógłby nie zdecydować się na ofertę Polkomtelu.

Działania operatora zostały uznane przez UOKiK za nieuczciwą praktykę rynkową oraz naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Kara dla operatora Plusa obniżona o 33,8 mln zł

Urząd nałożył na Polkomtel dwie grzywny: 33,82 mln zł za wpisanie do umów dodatkowych opłat za pobieranie danych audio i wideo (mimo że użytkownicy mieli wykupione pakiety internetowe lub dodatkową usługę nielimitowanego Internetu LTE) oraz 16,81 mln zł za uwzględnianie tych opłat na fakturach bez wyszczególnienia jako osobnych pozycji.

Polkomtel odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który pod koniec ub.r. w całości podtrzymał decyzję prezesa UOKiK. Wtedy sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, a ten w drugiej połowie lipca uchylił karę za wpisanie do umów dodatkowych opłat, utrzymując jedynie grzywnę za pobieranie tych płatności. Orzeczenie drugiej instancji jest prawomocne.

Zgodnie z decyzją prezesa UOKiK każdy klient Plusa, który zapłacił dodatkowo za transfer audio i wideo, może na podstawie decyzji złożyć reklamację, domagając się zwrotu bezpodstawnych opłat. Ponadto nakazano operatorowi opublikować na swojej stronie internetowej i profilach społecznościowych oświadczenie z linkiem do rozstrzygnięcia urzędu.

Polkomtel w ub.r. osiągnął wzrost przychodów o 0,5 proc. do 6,63 mld zł, a dzięki ponad 700 mln zł dodatkowego zysku ze sprzedaży udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura jego zysk netto poszybował z 451,6 mln zł do 1,46 mld zł. Operator wypłaci Cyfrowemu Polsatowi 580 mln zł dywidendy.

Grupa Cyfrowy Polsat z serią kar od UOKiK

Wiosną 2019 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel kary wynoszące łącznie 39,5 mln zł. Chodziło o automatyczne włączanie przez firmę klientom usług kosztujących dodatkowo od 2 do 20 zł miesięcznie.

Pod koniec 2019 roku uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylający decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej, na mocy której Cyfrowy Polsat miał zapłacić 40,6 mln zł zaległego podatku dochodowego z 2011 roku wraz z odsetkami. Sąd umorzył też postępowanie w tej sprawie.

Jesienią ub.r. Sąd Apelacyjny utrzymał kary w wysokości ponad 18 mln zł nałożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polkomtel za wprowadzanie odbiorców w błąd w kampanii reklamowej „Power LTE bez limitu danych” z 2014 roku. Natomiast Sąd Najwyższy w całości oddali skargę kasacyjną Cyfrowego Polsatu na orzeczenie sądowe w sprawie grzywny nałożonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za wprowadzanie w błąd w kampanii „Power LTE”.

Z kolei na początku br. SOKiK utrzymał karę w wysokości 34,9 mln zł nałożoną na Cyfrowy Polsat za to, że w czasie piłkarskiego Euro 2016, z którego transmisje oferował w systemie pay-per view, utrudniał swoim klientom dostęp do dwóch niemieckich kanałów pokazujących mecze z tego turnieju.

Dołącz do dyskusji: Plus zapłaci 34 mln zł mniej kary. Pobierał dodatkowe opłaty za treści audio i wideo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl