SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Operator Plusa zawarł ugodę z Huawei, zapłaci mu ok. 30 mln zł

Polkomtel, operator sieci telekomunikacyjnej Plus (grupa Cyfrowy Polsat), zawarł ugodę z Huawei Polska w sprawie zerwanej umowy dotyczącej przygotowania nowego systemu informatycznego. Zapłaci chińskiej spółce ok. 30 mln zł wynagrodzenia.

czekaj... Article

W ramach porozumienia Polkomtel i Huawei rozliczą współpracę wynikającą z umowy zawartej w czerwcu 2016 roku.

- Na podstawie porozumienia Polkomtel i Huawei ustalą zasady rozliczenia wzajemnych świadczeń spełnionych dotychczas w ramach umowy, w szczególności Polkomtel zobowiąże się do zapłaty kwoty w wysokości ok. 30 mln zł na rzecz Huawei tytułem wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy za prace zamówione i zaakceptowane przez Polkomtel oraz prace wykonane, ale niezaakceptowane przez Polkomtel. W ramach porozumienia Polkomtel otrzyma wyniki prac oraz narzędzia stworzone w ramach realizacji umowy - opisano w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu.

Polkomtel odstąpił od umowy z Huawei

Huawei Polska na mocy umowy z czerwca 2016 roku miał przygotować i wdrożyć dla Polkomtelu nową platformę informatyczną BES oraz zajmować się jej dalszym wsparciem i rozwojem. Pod koniec listopada Polkomtel odstąpił od tej umowy.

- Decyzja Polkomtelu wynika między innymi z faktu, iż pierwotny harmonogram przewidywał zakończenie projektu w ciągu 18 miesięcy, a obecnie mija już 41 miesiąc od momentu podpisania umowy. Termin wdrożenia nie został dotrzymany, pomimo podpisania aneksu przedłużającego - uzasadniono w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

Dodano, że Polkomtel przekazał Huawei, że zamierza wystąpić z roszczeniami wynikającymi z odstąpienia od umowy i przekazać informacje na temat rozliczeń związanych ze zwrotem wzajemnie spełnionych świadczeń (w tym żądanie zwrotu zapłaconego wynagrodzenia). Poinformował też byłego już kontrahenta, że „niespełnienie powyższych roszczeń spowoduje uruchomienie procedury zrealizowania gwarancji bankowej oraz procedur dochodzenia zapłaty należności”.

Firma Huawei w komunikacie prasowym wyraziła zaskoczenie decyzją Polkomtelu o zerwaniu umowy. - Zważywszy na bardzo zaawansowane stadium projektu informatycznego, którego dotyczy umowa, oraz na długoterminową i wieloobszarową współpracę Huawei z podmiotami z Grupy Polsat - zaznaczyła chińska firma.

Podkreśliła, że „przedłużenie harmonogramu projektu, które zostało wspólnie uzgodnione przez strony, spowodowane było przede wszystkim znaczącym poszerzeniem zakresu prac”. Jednocześnie wyraziła „swoją gotowość i determinację do znalezienia pozytywnego rozwiązania zaistniałej sytuacji w celu ukończenia projektu, przy użyciu otwartej i transparentnej komunikacji”.

Firmy nie ujawniały, jaka jest wartość łączącej je umowy. Według nieoficjalnych informacji początkowo wynosiła ok. 300 mln zł, a potem w ramach kolejnych aneksów podwyższano budżet i przesuwano termin realizacji prac.

Cyfrowy Polsat wziął 1 mld zł kredytu, chce wyemitować obligacje za maks. 1 mld zł

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Na koniec września br. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 17,27 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 16,85 mln rok wcześniej daje wzrost o 2,5 proc.

W segmencie abonamentowym sprzedaż zwiększyła się o 3,8 proc. do 14,59 mln RGU, a w pionie prepaidowym zmalała o 4,1 proc. do 2,68 mln. Do grupy należą przede wszystkim Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel oraz przejęte w ostatnich latach Netia i Eleven Sports.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Pod koniec listopada Cyfrowy Polsat w ramach umowy kredytowej pozyskał 1 mld zł kolejnego kredytu, który ma spłacić w jednej racie w marcu 2023 roku.

W zeszłym tygodniu firma utworzyła program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. Papiery dłużne będą wyemitowane na od 5 do 10 lat, firma chce je sprzedać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operator Plusa zawarł ugodę z Huawei, zapłaci mu ok. 30 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Ze spółek p. Solorza nadal można otrzymać notę odsetkową na kwotę jednego grosza, np. w przypadku dotarcia przelewu następnego dnia po terminie. W przypadku usługi prywatnej czasami to nieistotne, ale w przypadku usług dla firm koszt obsługi takiej noty jest setki razy wyższy od samej noty.
0 0
odpowiedź