SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat po sprzedaży infrastruktury Plusa zmniejszy inwestycje. Na co wyda 7 mld zł?

Analitycy pozytywnie oceniają wyniki grupy Cyfrowy Polsat w czwartym kwartale ub.r., w czwartek rano kurs spółki rósł o ok. 2 proc. Firma zapowiedziała, że stosunek jej wydatków inwestycyjnych do wpływów zmaleje z ok. 10 do ok. 7 proc. Nie ujawnia, na co przeznaczy ok. 7,1 mld zł ze sprzedaży spółki Polkomtel Infrastruktura. - To temat do omówienia w przyszłości - zaznacza spółka.

Zygmunt Solorz Article

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 11,68 do 11,96 mld zł oraz zysku netto z 1,11 do 1,15 mld zł.

W samym czwartym kwartale ub.r. wpływy grupy poszły w górę rok do roku o 5,8 proc. - z 3,07 do 3,25 mld zł. Wpływy detaliczne od klientów zwiększyły się z 1,62 do 1,66 mld zł, hurtowe - z 925,4 mln zł do 1,04 mld zł, a przychody określone jako pozostałe - z 79,9 do 119,8 mln zł.

Koszty operacyjne w minionym kwartale wzrosły rok do roku o 5,3 proc. do 2,73 mld zł. Zysk EBITDA zwiększył się z 1,06 do 1,13 mld zł, a zysk netto - z 311,9 do 326,7 mln zł.

Na koniec ub.r. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 17,99 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 17,39 mln rok wcześniej oznacza wzrost o 3,5 proc. Liczba RGU w modelu abonamentowym zwiększyła się o 4,4 proc. do 15,37 mln, głównie dzięki wzrostowi w telefonii mobilnej o 8,1 proc. do 8,53 mln. W ciągu roku liczba abonentów firmy zmalała o 1,6 proc. - z 5,64 do 5,55 mln, natomiast tych korzystających z kilku usług w ramach programu SmartDom wzrosła o 3,6 proc. do 2,06 mln.

Na koniec ub.r. na klienta abonamentowego Cyfrowego Polsatu przypadało średnio 2,77 wykupionych usług, o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej. W czwartym kwartale przeciętny miesięczny przychód (ARPU) od klienta w segmencie abonamentowym zwiększył się rok do roku z 85,6 do 89,9 zł, a wsegmencie prepaidowym - z 20,3 do 21,8 zł.

Pochwały od analityków, akcje Cyfrowego Polsatu drożeją

Zdaniem Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz w Haitong Bank Polska, grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła w ub.r. dobre wyniki finansowe.

- Warto nadmienić o wysokim ARPU, które wzrosło o 5 proc. w abonamencie i 7,4 proc. w usługach przedpłaconych - zauważył. - Należy również wspomnieć o silnym wzroście bazy realnych użytkowników w Interia.pl, która prawie się podwoiła od czasu przejęcia CPS (to giełdowy skrót nazwy Cyfrowy Polsat - przyp.). Jednocyfrowy wzrost rynku reklamy telewizyjnej w 2021 roku jest raczej zgodny z oczekiwaniami - dodał.

Dominik Niszcz z Trigon DM zwrócił uwagę na czynniki wpływające na rentowność firmy. - Wyniki na poziomie EBITDA nieco powyżej naszych oczekiwań m.in. dzięki poprawie o 3 proc. rdr przychodów od klientów detalicznych. Zysk netto obciążony był jednorazowymi czynnikami związanymi z nabyciem Asseco, więc niższy od konsensusu wynik nie powinien być negatywnie odebrany - analizował.

- Pozytywnie interpretujemy też komentarze spółki odnośnie wpływu transakcji infrastrukturalnej, które wskazują na bardzo niewielki ubytek przepływów gotówkowych w najbliższych latach. Generalnie oczekujemy umiarkowanie pozytywnego odbioru przez inwestorów - prognozował w czwartek rano.

Po rozpoczęciu sesji akcje Cyfrowego Polsatu drożały o ponad 1 proc. Potem dynamika wzrosła do ok. 2 proc., a po godz. 10 przekroczyła 2,5 proc.

Mniej na inwestycje, bo spółkę z infrastrukturą przejmie Cellnex

W prezentacji Cyfrowy Polsat zapowiedział, że jego nakłady inwestycyjne w przyszłości mają zmaleć do ok 7. proc. przychodów (nie podano, w jakim okresie ma to nastąpić). W ub.r. stanowiły one 10,2 proc. wpływów.

- Grupa Polsat przechodzi na model CAPEX light (CAPEX to nakłady inwestycyjne - przyp.) - zapowiedziano.

Pod koniec lutego Cyfrowy Polsat zawarł z hiszpańskim Cellnex Telecom warunkową umowę sprzedaży 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura, do której należy pasywna i aktywna infrastruktura Grupy Polsat do usług mobilnych, m.in. ok. 7 tys. stacji i masztów bazowych, ok. 37 tys. różnych systemów on-air (w tym ok. 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieć transmisyjna.

Cenę ustalono na 7,07 mld zł, zostanie ona skorygowana zgodnie z mechanizmem locked box. Finalizacja transakcji jest planowana w październiku br., po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK-u.

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia ub.r. Polkomtel Infrastruktura (NetCo) zanotował 957,8 mln zł przychodów, 672,5 mln zł zysku EBITDA (wg MSSF16) i 116,1 mln zł zysku operacyjnego. Gotówkowe wydatki inwestycyjne spółki, obejmujące m.in. koszty budowy pierwszego etapu sieci 5G, wyniosły 433 mln zł.

Cyfrowy Polsat podał, że to Polkomtel Infrastruktura nadal będzie odpowiadał za dalsze wdrożenie i utrzymanie sieci 5G. Wydatki w tym zakresie w ciągu pięciu lat są szacowane na 2,5-3 mld zł, z uwzględnieniem dostosowania stacji do obsługi pasm z częstotliwości 3,4-3,8 GHz, które mają zostać sprzedane w aukcji przygotowywanej przez UKE.

Z drugiej strony po sprzedaży Polkomtel Infrastruktury Cyfrowy Polsat nie będzie już dostawał od niej dywidend. Grupa Polsat prognozuje, że współpraca z nią będzie przynosić Polkomtel Infrastrukturze średnioroczny wzrost zysku EBITDA o 6-8 proc. Firma planuje ten ubytek swojego zysku EBITDA kompensować wyższym ARPU.

Podkreśliła, że „Polsat spodziewa się odnotować wzrost przychodów z usług 5G”. W styczniu br. Plus wprowadził nowe taryfy abonamentowe, dla klientów indywidualnych i biznesowych) obejmujące sieć 5G. Kosztują one więcej od poprzednich taryf.

Równocześnie operator sieci Plus poinformował, że 5G jest dostępne dla ponad 7 mln osób, w br. zasięg usługi ma zostać zwiększony o 4 mln.

Wydanie 7 mld zł „do omówienia w przyszłości”

Cyfrowy Polsat nie informuje, na co może przeznaczyć 7,1 mld zł ze sprzedaży Polkomtel Infrastruktury. - To temat do omówienia w przyszłości - stwierdziła firma w prezentacji.

Zaznaczyła, że „jeśli dostępne, zawsze preferowane będą inicjatywy prowadzące do dalszej budowy wartości grup”.

W połowie marca Cyfrowy Polsat zaczął negocjacje dotyczące kupna za 500 mln zł 10 proc. akcji eobuwie.pl od CCC. Firma zaznaczyła, że może wycofać się z tej inwestycji w ramach debiutu giełdowego eobuwia planowanego na 2022 lub 2023 rok.

- Zarząd spółki uważa, że ewentualna Inwestycja ma szansę wygenerować atrakcyjną stopę zwrotu, pozwalając jednocześnie spółkom z grupy kapitałowej Spółki pozyskać kompetencje w budowaniu i rozwoju działalności w obszarze e-commerce, który stanowi naturalną ścieżkę rozwoju grupy kapitałowej spółki po nabyciu Grupy Interia.pl - stwierdzono w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

O kupnie identycznego pakietu akcji eobuwia rozmawia z CCC spółka Rafała Brzoski, prezesa InPostu.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma akcje stanowiące 58,26 proc. kapitału i 65 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Przez ostatni rok biznesmen poprzez swój wehikuł inwestycyjny dokupił 1,31 proc. akcji firmy.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat po sprzedaży infrastruktury Plusa zmniejszy inwestycje. Na co wyda 7 mld zł?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terier
"Cyfrowy Polsat nie informuje, na co może przeznaczyć 7,1 mld zł ze sprzedaży Polkomtel..." Może spłacą kredyty?
6 0
odpowiedź
User
Rysiek
"Cyfrowy Polsat nie informuje, na co może przeznaczyć 7,1 mld zł ze sprzedaży Polkomtel..." Może spłacą kredyty?

a po co? jak spłaca się ładnie sam, a nasi udziałowcy to firmy udzielające kredytu. Przygotujcie się na kolejne na akwizycje.
8 0
odpowiedź
User
Tru
Podzieli się z pracownikami?
5 0
odpowiedź