SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Plus zarzuca UKE faworyzowanie konkurencji

Polkomtel wydał oświadczenie w sprawie wstępnych warunków aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz. Według spółki UKE podzielił operatorów na bardziej i mniej uprzywilejowanych.

Plus zarzuca UKE faworyzowanie konkurencji

Zdaniem Polkomtelu UKE zapewnił sieciom T-Mobile i Orange działającym jako wspólny podmiot Networks! prawo do złożenia oferty na 20 MHz spośród dostępnych częstotliwości. Przekłada się to na możliwość zaoferowania usług dostępu do internetu o prędkości sięgającej 160 Mb/s. Tymczasem działające wspólnie spółki Polkomtel i Midas mogą jedynie ubiegać się o 5 MHz i zaoferować w oparciu o te pasmo usługę o przepustowości nieprzekraczającej 40 Mb/s.

Spółka zarzuca UKE faworyzowanie konkurencji, która w zakresie pasm 800-900 MHz posiada aktualnie więcej częstotliwości niż grupa Polkomtel-Midas.

- Oczekujemy w związku z powyższym, że Regulator uzna, iż powiązania pomiędzy T-Mobile i Orange oraz ich wspólna spółka Networks! nie różnią się niczym od współpracy spółek w ramach grupy kapitałowej Polkomtel-Midas. Spodziewamy się zatem, że w ostatecznych warunkach aukcji wyrównane zostaną szanse konkurowania zagranicznych podmiotów kontrolujących około 60% rynku mobilnych usług telekomunikacyjnych i polskiej grupy Polkomtel-Midas - tłumaczy w oświadczeniu Aleksandra Gieros-Brzezińska, Kierownik Działu Komunikacji Korporacyjnej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej kilka dni temu rozpoczął przygotowania do aukcji, w ramach której operatorzy mają się ubiegać o rezerwację częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz. Na sprzedaż wystawiono łącznie 12 rezerwacji częstotliwości: 5 bloków o szerokości 2x5 MHz z pasma 800 MHz oraz 7 bloków o szerokości 2x10 MHz z pasma 2,6 GHz. Cena wywoławcza każdego bloku z pasma 800 MHz wynosi 250 mln zł, a z pasma 2,6 GHz - 50 mln zł.

Nabywcy częstotliwości zobowiązują się do komercyjnego zaoferowania usług w ciągu 12 (pasmo 800 MHz) oraz 36 (pasmo 2,6 GHz) miesięcy od daty doręczenia rezerwacji. Co więcej operatorzy, którym przyznane zostaną częstotliwości z pasma 800 MHz, będą zobowiązani do pokrycia zasięgiem przynajmniej 90 proc. gmin wskazanych przez prezesa UKE.

Zwycięzcy aukcji będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Plus zarzuca UKE faworyzowanie konkurencji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
muti
"Cena wywoławcza każdego bloku z pasma 800 MHz wynosi 250 mln zł, a z pasma 2,6 GHz - 50 mln zł"

Aż nie mogę uwierzyć, że opłata za te pasma zwróci się po 15 latach. Dla mnie jest to niewyobrażalna kasa. Mam nadzieję, że wygranie przetargu nie wpłynie później na mój abonament.
8 8
odpowiedź